logo

Ülkücü İşçiler Asgari Ücreti Develi’de Protesto Ettiler

1343

Develi Cumhuriyet meydanında tabuttu protesto.
Geçtiğimiz hafta Cumartesi günü Develi’de Ülkücü İşçiler Derneği Başkanı İsmail Okyay ve yönetim kurulu ile bir basın açıklaması düzenleyerek asgari ücreti tabutlu protesto ettiler.
Tabutlu ve kasklı eylemde basın açıklaması yapan İsmail Okyay şunları söyledi;
Bilindiği üzere 2015 yılı asgari ücret tutarları belirlendi. Yapılan görüşmelerde ne yazık ki yine asgari ücretli çalışanı memnun edecek bir sonuç çıkmadı.
Hükümet, işveren temsilcileri ve işçi temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu kendileri çalıp kendileri oynamıştır. Asgari ücretliye 2015 yılı ilk dönemi için belirlenen rakam 949. 00 TL dir. İkinci altı ay için 1000 TL dir.
Türkiye’de yaklaşık 5 milyonun üzerinde asgari ücretli bulunmaktadır. Aileleri ile birlikte bu rakam 15 milyonu bulmaktadır. Bu kadar insan açlık sınırının altında yaşamını idame ettirmeye mahkûm edilmiştir.
Türkiye’de açlık sınırı 1400 TL, yoksulluk sınırı 4000 TL’ye yaklaşmıştır. Asgari ücret ise bu rakamların çok altında kalmıştır. Türk işçisi aldığı asgari ücret ile ev geçindirmek, çocuk okutmak ve gıda ihtiyaçlarını karşılamak başarısını göstermektedir, diyerek şöyle devam ettiler.
Türk işçisinin her daim yanında olan ve mücadelesini bu temelde sürdüren Ülkücü İşçiler Derneği olarak biz bu haksızlığın karşısında susmayacak ve işçi kardeşlerimizin haklarının savunucusu olacağız, diyerek eylemi tamamladılar.

Share
1.117 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+7 = ?