logo

ÖZGECAN’IN ARDINDAN GAZETEMİZE AÇIK MEKTUP

1440

ÖZGECAN’IN ARDINDAN GAZETEMİZE AÇIK MEKTUP
Çoook Çok Önemli….
Bir duyarlı okuyucumuzdan gazetemize gönderilen mektubu paylaşmak istiyoruz.
Sevgili dostlar;
Son bir kaç gündür gerek ulusal medyada gerek sosyal medyada gündem konusu olan ve vicdanları son derecede rahatsız eden Özgecan kardeşimizin katledilmesi olayı ile ilgili çok fazla söz söylendi.
Ne kadar söylesek de az. Konuyla ilgili benim de kişisel olarak şahit olduğum bir çok olay olmuştur.
Bir örnek;
Şehir dışından bir bayan arkadaşım üniversiteden çıkıp kaldığı yurda gitmek için dolmuşa bindiğini bana telefonda söylemişti. Biraz sohbet ettikten sonra telefon görüşmesini bitirmiştik. Aradan çok geçmeden tekrar telefonum çalmıştı. Arayan yine o arkadaşımdı. İlk etapta aceba bir şey söylemeyi mi unuttu diye kuşkulanarak telefonu açmıştım. Telefonu açtığımda ise karşımda korku dolu ve gayet kısık bir ses tonuyla karşılaştım. Açıkçası şaşırmıştım. Bana dolmuşta tek kaldığını ve havanın karardığını, dolmuş şoförünün aynadan sürekli kendisine baktığını söylemişti. Korkmuştu, titrediğini dahi hissedebiliyordum sesinden.
Bu sözleri soförün duymaması için o kadar kısık sesle söylemişti ki duymakta zorlanmıştım. Bunun üzerine cesaretlenmesi için konuşmayı sürdürmüştüm. Sonra zeki bir cümle kurmuştu : ” Tamam baba beklettiğim için kusura bakma ders notlarını almak için arkadaşı bulmam gerekiyordu. Sen durakta mısın şimdi? Tamam 2 dk’ dan iniyorum. ” İşte bu sözleri söylemişti şoförün duymasını istercesine sesli olarak. Sonra da henüz ineceği durağa gelmeden dolmuştan inmişti. Çünkü korkmuştu. Telefonda bana ” baba ” rolünü vermişti. Şoför her ne düşünüyorsa vazgeçsin dileğiyle. Henüz yurda varamadan inmek zorunda kalmıştı dolmuştan. Benim elimden bir şey gelmiyor, şehir dışında olması nedeni ile sadece telefonda cesaret vermeye çalışıyordum.
Bu olayı arkadaşım kolay atlatamadı ve dolmuşa her bindiğinde yalnız kalmaktan korktu.
Bu olayın üzerinden yıllar geçti. Bir baktım ki Özgecan kardeşimiz de bu tür bir olaya maruz kalmış, ne yazık ki arkadaşım gibi şanslı olamamış.
ÜLKEDE GERİ KALMIŞLIĞIN TİMSALİ OLAN DOLMUŞLAR
Zihniyetleri değiştirmek zor iştir. Lakin önlemler alınabilir.
Ülkede geri kalmışlığın timsali olan dolmuş uygulamalarının artık bitmesi gerekmez mi mesela?
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Özhaseki bu uygulamaya son vererek dolmuşları kaldırmış, bunların yerine halkın güvenliği de düşünülerek belediye otobüsleri ve raylı sistem uygulamasına geçmiştir. Ayrıca belediye otobüsleri doğaya da duyarlı kalınarak doğalgazlı olarak alınmıştır.
Mazot kokusunun ve hava kirliliğinin olmadığı bir şehir düşünülmüştür.
Her ne kadar Başkan Özhaseki’ nin siyasi partisini ve ideolojisini desteklemesem ve beğenmesem de bu yapmış olduğu haklı hizmeti için onu kutluyorum.
Geçenlerde başkanlık görevinden istifa ederek Ak Parti den milletvekili adayı olacağını ilan etmişti. Umarım Kayseri’ ye ve halkına yapmış olduğu temiz ve adil hizmetlerini TBMM’de de sürdürür.
Sonuç olarak dolmuşların kaldırılması gerekli diye düşünüyor, başka Özgecanlar da, yaşanmasın,diyorum.

Share
1.270 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?