logo

OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARINDA SIK GÖRÜLEN ENFEKSİYONLAR VE KORUNMA YÖNTEMLERİ

3010

Çocuklarımızı ilk kucağımıza aldığımız gün bile, bir gün okula gidecekleri günü hayal ederiz. Okula başlamak, aile ve çocuk için unutulmaz bir heyecan, tatlı bir telaş kaynağıdır. Okula başladığı ilk günlerin ardından, öksürük burun akıntısı ateş gibi okul çağı çocuklarında sıkça rastlanan basit enfeksiyon belirtileri görebiliriz.
Okul dönemi enfeksiyonların çoğu, basit uygulamalarla düzelir. Ebeveynler hiç tedbir almasa da, bağışıklık sistemi sayesinde çocuklar iyileşirler. Çok az bir kısmı ise tıbbi tedavi gerektirir. Acıbadem Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Reyhan Erol, okul çağı çocuklarında sıkça görülen enfeksiyonları anlattı.
Soğuk Algınlığı(nezle); Kış aylarında görülen, virüsler tarafından oluşturulan en sık görülen okul çağı enfeksiyonudur.
Grip ; İnfluenza virüsleri tarafından oluşturulur. Özellikle kış aylarında görülür. Yüksek ateş, burun akıntısı, kas ağrısı ve baş ağrısı, halsizlik ile kendini gösterir.
Boğaz İltihabı (tonsilit) ; Okul çağı çocuklarında sıklıkla görülür. En önde gelen belirtisi boğaz ağrısı, yutma güçlüğü ve ateştir.
Orta Kulak İltihabı; Özelikle burun tıkanıklığı ile giden enfeksiyonlardan sonra, sıklıkla çocuklarda kulak ağrısı ve ateşle giden bir enfeksiyondur.
Bronşit, Bronşiolit, Pnömoni : Üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra görülür.
Mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur.
İshal; Yine üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra en sık görülen hastalık, enfeksiyon kaynaklı ishallerdir.
Döküntülü Hastalıklar; Döküntülü hastalıkların nedeni genellikle enfeksiyoz olmakla birlikte alerjik, otoimmun hastalıklar gibi bir çok hastalık döküntü yapabilir. Çocuklarda döküntülü hastalıkların en sık sebebi viral enfeksiyonlardır.
ÇOCUĞUNUZU ENFEKSİYONLARDAN KORUMAK İÇİN
*Dengeli ve düzenli beslenme şart. Sabah kahvaltısı alışkanlık haline getirilmelidir.
*Yeterli miktarda sıvı tükettirin.
*Düzenli bir spor; yüzme ve jimnastik okul başarısını artıracağı gibi immun sistemide destekleyecektir.
*Düzenli ve yaşına uygun miktarda uyku uyumasını sağlayın.

Share
2.103 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?