logo

MALİ BİLGİLER; VERGİ MÜKELLEFLERİNİN YIL SONU İŞLEMLERİ; 2014 ARALIK ayındavergi mükelleflerimiz neler yapacaklardır

1281

1- Aralık ayında, Mali Müşavirlerce işletme,Serbest Meslek Erbabı ( Doktor.Avukat,Mali Müşavir, Mimar,Mühendis v.s.) Bilançolar ve Sermaye şirketlerinin Ltd.Şti.A.Ş. İle adi ortaklılar v.s işletmelerin 2015 yılı için Notere defter tastikleri yaptırılacaktır.
Tastik edilmesi gereken kanuni defterler mükelleflerce-muhasebecilerce bilinmektedir.
2-Yeni işyeri açacakların başlamadan önce dilekçelerini vergi dairesine vermeleri gerekmektedir, verdikten sonra defterlerini iştigalini yaptığın yerdeki notere tasdik ettirmeleri gerekmektedir.
3-Yıl sonunda mal ( envanter) sayımı yapılacaktır.
Her yıl sonunda olduğu gibi işletmeler envanterinde bulunan mallarını fiili olarak sayar ve belgelerler.Envanter defterine işlerler. (Örnek; sıra no, adet,fiatı,tutarı gibi.)
4-2015 yılı için defter tutma işlemleri MÜKELLEF YAZILIM SİSTEMİ ile internet üzerinden yapılacağından,mükelleflerin 2014 ve öncesine ait muhasebe borçları varsa mali müşavirlere borçlarını acilen ödemeleri gerekmektedir.Aksi halde icrai takibat yapılabilir,hem de devlet alacağı gibi gecikme faizi uygulanabilir.Ödenmediği takdirde beyannameler vergi dairesine verilemez, verilemediği için de vergi dairesince usülsüzlük cezası uygulanır.
5-İşletme sahiplerinin yukarıda belirtilen kurallara uymaları önem arz etmektedir.
Bilmediğiniz konularınızı Vergi dairesi veya Mali Müşavirinize sormanız gerekmektedir.
6-Bilindiği üzere 6552 sayılı torba yasası çıktı.Yapılandırma bu ay sonuna kadar uzatıldı. Mükelleflerimizin bu yasadan faydalanmaları gerekir.şayet devlete vergi,sigorta primleri,bağ-kur prim borçları, Devlete olan diğer borçlarınızı uzatılan süre içerisinde yapılandırabilirsiniz.Ödeme taksit seçeneği sizlere bırakılmıştır.taksitler 6-9-12 ve 18 eşit taksitler halindedir.Borcu olan mükelleflerimizin veya emekli olup ta SG DESTEK PRİMİ borcu olanların bu fırsatı değerlendirmeleri menfaatleri icabıdır.
Bir başka mali konularda buluşmak dileğiyle,
Kalender GÜRLEK
DEVELİ MALİ MÜŞAVİRLER TEMSİLCİSİ

Share
544 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

7+1 = ?