logo

KIŞ HASTALIKLARINA HAZIRLIKSIZ YAKALANMAYIN

2095

Havaların soğuması, birçok hastalığı da beraberinde getiriyor. Kapalı ve kalabalık ortamlarda geçirilen zamanın uzaması, enfeksiyonların yayılmasına yol açıyor. Kışın artan hastalıklara hazırlıksız yakalanmamak için, mevsimsel değişimlerle zayıf düşen bağışıklık sistemini güçlendirmek büyük önem taşıyor. Memorial Şişli Hastanesi Dahiliye Bölümü’nden Uz. Dr. Gürkan Yurteri, kış aylarında artan hastalıklar ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.
Soğuk algınlığını griple karıştırmayın
Sonbahar ve kış aylarında sıklıkla görülen soğuk algınlığı, genellikle gribal enfeksiyonlarla karıştırılmaktadır. Soğuk algınlığı daha çok burun akıntısı, hapşırık, hafif bir boğaz ağrısı ve halsizlik belirtileriyle kendini göstermektedir. Hastaların çoğu soğuk algınlığını basit birkaç ilaç yardımıyla ayakta atlatabilmektedir. Grip ise aşırı halsizlik, ateş, öksürük, sırt ağrısı belirtileriyle ortaya çıkmakta ve kişiyi yatağa düşürebilmektedir. Tanı konulduktan sonra 48 saat içinde uygun tedavi uygulanırsa hastalık daha rahat atlatılmaktadır.
Öksürük gelir geçer demeyin
Öksürük, kış aylarında sıklıkla karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Kuru karakterle başlayabilen öksürük bazen 3 aya kadar sürmektedir. Grip sonrası solunum yollarının aşırı tepki göstermesi sonucu yaşanabildiği gibi sigara içenlerde, kronik akciğer rahatsızlığı olan kişilerde veya bağışıklık sistemi zayıf olan hastalarda görülebilmektedir. “Yaş öksürük” olarak ifade edilen kreşeli öksürüğün ilerlemesi, zatürreye kadar giden ciddi sonuçlara neden olmaktadır. Bu öksürük türüne; yüksek ateş, nefes almakla artan göğüs ağrısı, kusma ve titreme gibi bulgular da eklendiğinde zatürreden şüphelenilmektedir. Sağlıklı kişilerde zatürre sıklıkla nezle, grip gibi bağışıklığı baskılayan bir rahatsızlık sonrasında, akciğere ulaşan virüs ya da bakteriler ile gelişmektedir.
Bronşit çocukları tehdit ediyor
Hava yollarının iltihaplanmasıyla oluşan bronşit, bu mevsimde özellikle çocukları tehdit etmektedir.
Genellikle, üst solunum yolu hastalığıyla beraber başlamakta ve tedavi edilmezse kronik bronşite dönüşmektedir. Bronşitin neden olduğu öksürük, yoğun ve şiddetlidir.

Share
1.250 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

1+6 = ?