logo

Kayseri Valisi Orhan Düzgün’ün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlama Mesajı…

1481

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyada, kadınların eşitliği ile daha huzurlu bir yaşam sürdürebilmeleri ve isteklerini dile getirebilmelerinin günüdür.
Dünya Kadınlar Günü bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadın sorunlarının gündeme getirilmesi, tartışılması ve bu sorunlara çözüm aranması için önemli bir fırsat oluşturmaktadır.
Bir toplumun uygarlık yolunda gösterdiği gelişme, kadına ayırdığı yer ve ona duyduğu saygı, verilen hak ve sorumluluklarla ölçülür. Huzurlu, mutlu ve sağlıklı bir toplumun temel taşları olan, varlıklarıyla hayatın her alanında fedakârlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden kadınlarımız, sonsuz sevgi ve hoşgörüyle yetiştirdikleri nesillerle geleceğimizin şekillendirilmesinde de önemli rol oynamaktadır. Kadın bilgili ise çocukta bilgili, kadın görgülü ise çocukta görgülü olacaktır.
Son günlerde maalesef kadın ve kızlarımıza yönelik şiddet ve kötü muamele haberlerine tanık oluyoruz. Hâlbuki Türk toplumlarında, Orta Asya’da kurulan ilk Türk Devletlerinde kadınların gerek aile ortamında, gerekse çalışma ortamında saygın bir yere sahip olduklarını okuyor, biliyoruz. İslam dini ve kutsal kitabımızda kadınların hakları ve özellikle korumada üstün tutulmaları gerektiği “Cennet annelerin ayakları altındadır” gibi birçok hadis ve ayetle vurgulanmaktadır.
Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından kadınların haklarının hukuk kuralları ile tanınması için yapılan hukuki düzenlemeler, başta seçme ve seçilme hakkı olmak üzere pek çok yeni düzenleme dünyanın pek çok ülkesine de ilham kaynağı olmuştur.
Kadınlara yönelik eylem ve tavırların önlenmesi için devletimizin yanı sıra kadın örgütlerinin, diğer sivil toplum kuruluşlarının, basın yayın organlarının gayretleri büyük önem taşımaktadır.
Kadınlarımızın sorunlarının çözümünde elbette mevzuat gereklidir. Ancak daha önemli olan olumsuz tutum ve davranışlara sebebiyet veren zihniyet değişiminin sağlanmasıdır.
Bu duygularla başta şehit ve gazi anneleri ve eşleri olmak üzere her türlü zorluğa göğüs geren engelli annelerinin, yaşamımızın her anını varlıklarıyla onurlandıran, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren, fedakârlığı, üretkenliği ve duyarlılığı temsil eden kadınlarımızın “8 Mart Dünya Kadınlar Günü”nü kutluyor, sevgi ve saygılarım sunuyorum.

Share
1.089 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

10+9 = ?

BENZER HABERLER