logo

28 Haziran 2024

Zile Mahallesinde Neler Oluyor?

Develi’nin Mahallelerinden olan Zile mahallesinde Tarih ve Sokaklar yeniden canlanıyor, güzel işler ortaya çıkıyor.
Zile’de Tarihi Konaklar Sahipleri Tarafından Restore Ediliyor…
Zile Tarihine, Kültürüne ve değerlerine katkı sağlayacak olan Tarihi konaklar bir bir sahipleri tarafından restore ediliyor ya da yıkılanlar aslına uygun yorumlanarak yeniden yapılıyor.
Özkanlar Caddesi, Kurmeller Sokağındaki Hasan Baba konağı,
Hacı Baba konağı ve Boyvoda konakları Zile’nin sokaklarına renk katan konaklardan oldu.
Hasan Baba ve Hacı Baba konaklarının varislerinden Sabire Özkan ve Aydan Özkan tarihi konaklarımız Zile’nin değeridir. Develimizin ve Türk Kültürünün birer değeri olarak her zaman hizmet vermeye hazırdır dediler.
Zile’deki Tarihi konaklar iç dizaynı bakımından da aynı zamanda bir müze görünümündedir.
KIRK YAMA SANATI İLE SÜSLENEN KONAK
Hasan Baba konağının varislerinden Sabire Özkan aynı zamanda Türk Kültürünün unutulmaya yüz tutan değerlerinden olan 40 yama eserlerini de muhafaza ederek konağa ayrı bir değer ve misyon yüklemiş.
Bilindiği üzere Analarımız Kırkyamayı, yokluk dönemlerinde ihtiyaçtan yola çıkarak, kumaş parçalarını değerlendirmek amacıyla, geometrik motifler biçiminde birleştirmişler; Örtüler, bohçalar, yorgan yüzeyleri elde ederek, ekonomik zorunluluktan doğan bu beceriyi el sanatı olarak uygulamışlardır.
Yamalı Bohça veya Patchwork, hem yamadan sanata, hem de bütünden parça – parçadan bütünü elde etme sanatına dönüşmüş bir gelişme gösterdiğinden, bu sanata bugünkü anlamı ile recycling sanatı (geri kazanım sanatı) da diyebiliriz.

Share
192 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+8 = ?