logo

13 Eylül 2019

Usta Pedallar Develi’de Buluştu

Doğa sporlarına ev sahipliğini her geçen yıl daha da artıran Develi’de, 9 farklı ülkeden 80 sporcunun katıldığı Grand Prix Velo Erciyes yarışına start verildi.

2020’de Japonya’da yapılacak Tokyo Olimpiyat Oyunlarına puan veren son yarışlar olma özelliği taşıyan bu organizasyona İsviçre, Ukrayna, Slovakya, Beyaz Rusya, Bulgaristan, Kosova, Bosna Hersek, Kazakistan, Azerbaycan, Kuveyt, Katar, Bahreyn Fas, Cezayir, Afrika’dan Eritre ve Türkiye olmak üzere yaklaşık 9 ülkeden 80 profesyonel sporcu katıldı. Usta pedallar uluslararası geçerliliği olan puanları ve kupayı almak için 3 gün boyunca Kayseri’de 430 km pedal çevirecek. 6 Eylül Cuma günü Grand Prix Velo Erciyes yarışı 1.2 puan kategorisinde İlçemizde başlayan parkurda yarışmacılar Develi Cumhuriyet Meydanından başlayarak çevre yolu, Erciyes kavşağı, Tomarza yolunda Cücün, Akdere, Sarımehmetli, Tomarza, Şeyhbarak, Böke, Curfa, İmamkullu, köseler, Bakırdağı’ndan tekrar Develi’ye ulaşarak İlçe kaymakamlığı önünde toplamda 143 km pedal çevirerek yarışlarını tamamladılar.
Yarış sonrası Develi Belediyesi tarafından hazırlanan Cumhuriyet Meydanında dinlenen yarışmacılarla bir araya gelen Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar “Uluslararası düzeyde yapılan böylesi bir organizasyona Develimizin ilk kez ev sahipliği yapıyor olmasından büyük mutluluk duyuyorum. Develimiz sahip olduğu imkânları ve doğal güzellikleriyle böylesi organizasyonlara her geçen yıl daha fazla ev sahipliği yapmaktadır. Bu organizasyonun çevre ve trafik sorunlarının her geçen gün arttığı dünyamıza önemli bir alternatif oluşturan bisiklet kullanımının daha da yaygınlaşmasına vesile olmasını diliyor. Dünyanın dört bir tarafından gelen yarışmacılarımıza başarılar diliyorum. Yarışmanın diğer etaplarının da kazasız belasız bir şekilde huzur içinde tamamlanmasını diliyorum” dedi. Develi’nin uluslararası düzeyde tanınması için bu ve benzeri organizasyonların önemini belirten Develi Kaymakamı Murat Duru “Böylesi uluslararası bir organizasyona ev sahipliği yapmak büyük bir başarıdır. Özellikle Cabbar Başkanımızı tebrik ediyorum. Develimizi bütün dünyaya tanıtacak ve bisiklet kullanımını daha da teşvik ederek daha sağlıklı bir toplum oluşturacak bu ve benzeri organizasyonların ve yarışmaların hazırlanmasında emeği geçen bütün kurum ve kuruluşlarımıza teşekkür ediyor, sporcularımıza da başarılar diliyorum” açıklamalarında bulundu. Yapılan konuşmaların ardından İlçe protokolü dereceye giren yarışmacılara ödüllerini takdim etti.
Tour of Central Anatolia turu 2.2 uluslararası puan türünde yapılacak olan yarışlar ise 7 Eylül tarihinde Anadolu Harikalar Diyarı önünden başlayarak Bünyan istikametinden devam edecek. 133 km uzunluğundaki parkur Kayseri Bilim Merkezi önünde son bulacak. 8 Eylül’de ise Kayseri Valiliği önünden start alacak müsabakalar 152 km boyunca pedal çevirerek Kayseri Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü önündeki bitiş çizgisine ulaşmak için kıyasıya yarışacak. Müsabakalar 20 Eylül’de Grand Prix Erciyes, 21-22 Eylül tarihlerinde ise Tour of Kayseri yarışları ile devam edecek.

Share
1152 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?