logo

20 Temmuz 2018

Unutmadık Unutturmayacağız

15 TEMMUZ DESTANI İKİNCİ SENE-İ DEVRİYESİNDE DEVELİ’DE AYNI RUH VE HEYECANLA ANILDI
Unutmadık Unutturmayacağız

15 Temmuz hain darbe kalkışmasının 2’nci yıl dönümünde kutlanan Demokrasi ve Milli Birlik Günü,
Develi’de coşkuya sahne oldu.
Bir yandan şehitlerimizin acısının hissedildiği bir yandan da kazanılan büyük zaferin gururunun yaşandığı gecede,

Hain terör örgütü FETÖ/PDY’nin 15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizin istiklaline ve istikbaline yönelik kalkıştığı darbenin Çanakkale Ruhuyla geri püskürtülmesinin ikinci sene-i devriyesi tüm yurtta olduğu gibi Develi Cumhuriyet Meydanında da aynı ruh ve heyecanla anıldı.
“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” olarak ilan edilen ve aziz Türk Milletinin son destanı olan 15 Temmuz programına İlçe protokolü, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları, sivil toplum kuruluşları ve vatansever Develi halkının katılımıyla heyecan ve coşkuyla anıldı.
Devlet Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz Şehitler Köprüsündeki mahşeri kalabalığa hitap ettiği konuşması Cumhuriyet Meydanındaki dev ekrandan izlenildikten sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program daha sonra İlçemiz İmam Hatiplerinden Abdulkadir Millidere, Fatih Aslan ve Mehmet Arslan’ın Kuranı Kerim, kaside ve sala okumalarıyla devam etti.
Böylesine anlamlı programı Develililerle buluşturan Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar 15 Temmuz gecesinde ülkemizde ve Develi’de yaşanan gelişmeleri bir kez daha hatırlattıktan sonra “Bizler 27 gün boyunca Cumhuriyet Meydanımızda vatan nöbeti tuttuk.
Cismani olarak nöbetlerimiz devam etmese de gönül nöbetlerimiz nefes aldığımız sürece devam edecektir” dedi.

Kaymakam Duru ve Başkan Cabbar, 20 Temmuz 2015 tarihinde Adıyaman’da eli kanlı terör örgütü PKK ile savaşırken şehit olan hemşerimiz Uzman Onbaşı şehit Müsellim Ünal’ın isminin Develi Anadolu Lisesine verilmesinden dolayı şehidin babası Yusuf Ünal’a okulun ve şehidin resminin olduğu fotoğrafı hediye ettiler.

“15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” olarak ilan edilen ve aziz Türk Milletinin son destanı olan 15 Temmuz programına İlçe protokolü, siyasi parti temsilcileri, oda başkanları, sivil toplum kuruluşları ve vatansever Develi halkının katılımıyla heyecan ve coşkuyla anıldı.
Devlet Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 15 Temmuz Şehitler Köprüsündeki mahşeri kalabalığa hitap ettiği konuşması Cumhuriyet Meydanındaki dev ekrandan izlenildikten sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan program daha sonra İlçemiz İmam Hatiplerinden Abdulkadir Millidere, Fatih Aslan ve Mehmet Arslan’ın Kuranı Kerim, kaside ve sala okumalarıyla devam etti. Böylesine anlamlı programı Develililerle buluşturan Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar 15 Temmuz gecesinde ülkemizde ve Develi’de yaşanan gelişmeleri bir kez daha hatırlattıktan sonra “Bizler 27 gün boyunca Cumhuriyet Meydanımızda vatan nöbeti tuttuk. Cismani olarak nöbetlerimiz devam etmese de gönül nöbetlerimiz nefes aldığımız sürece devam edecektir” dedi. Başkan Cabbar’ın konuşmasının ardından söz alan Develi Kaymakamı Murat Duru ise 15 Temmuz’un Türk tarihinde önemli bir dönüm noktası olduğunu belirterek “15 Temmuz’ların bir daha yaşanmaması için yavrularımızı iman ve çağın gerektirdiği bilgi ve donanımla yetiştirmek zorundayız ki hiçbir istismarcının eline koz verilmiş olmasın. Rabbim bu birliğimizi daim eylesin” dedi.
Dev Ali Gençlik Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı öğrencilerinin antrenör Özben Ramazan Şimşek yönetiminde kısa bir gösteri sergilediği programda, Develi Kız İmam Hatip Lisesi öğrencisi Âmine Feryal Şeker’in kendisinin yazmış olduğu “Yıl: Darbe” şiirini seslendirmesinin ardından Dev Ali Anadolu Lisesi öğrencisi Handan Nagehan Güçlü de “Ve Kuşlar Filleri Yener” adlı kompozisyonu okudu. Programın son kısmında ise Develi’nin yerel seslerinin kahramanlık türküleri yer aldı. Amatör düzeyde müzikle uğraşan sanatseverlerin aylar öncesinden hazırladıkları türküler, İlçe protokolü ve Develililer tarafından büyük beğeni topladı. Göstermiş oldukları güzel performanslarından dolayı ilçe protokolü tarafından Türk Bayrağı hediye edilen koro, protokol üyeleriyle birlikte “Türkiyem” eserini seslendirerek gösterilerini tamamladı.
Develi Belediyesinin çocuklara yönelik özel simülasyon aracıyla 15 Temmuz gecesinin anlatıldığı kısa film gösteriminin de yapıldığı programda yine Develi Belediyesi Develili vatan sevdalılarına çorba ve çay, Ziraat ve Esnaf Odaları tarafından lokma, Ticaret Odası tarafından dondurma, Şoförler Odası tarafından su ve İHH tarafından şerbet ikramı yapıldı. Programda ayrıca Develi Belediyesinin açmış olduğu stantta 15 Temmuz Hatıra Defterine programa gelen Develililer anılarını ve duygularını paylaşarak tarihe not düştüler.

Share
930 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?