logo

28 Mayıs 2022

TÜRK CEZA KANUNU VE CEZA MUHAKEMELERİ KANUNUNDA YAPILAN DEĞİŞİKLİKLERİ KAMUOYUNA DUYURDU

BASINA VE KAMUOYUNA

TÜRK CEZA KANUNU VE CEZA MUHAKEMELERİ KANUNUNDA YAPILAN

12.05.2022 TARİHLİ, 7406 SAYILI, 27.05.2022 RESMİ GAZETEDE YAYIM TARİHLİ KANUN DEĞİŞİKLİKLERİ;


Türk Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemeleri Kanununda; 12.05.2022 tarihli, 7406 Sayılı Kanun ile önemli değişiklikler yapılmış olup, 27.05.2022 tarihinde resmi gazetede yayımlanmıştır. Başta kadına ve sağlık çalışanına yönelik şiddetin önlenmesi ve iyi hâl indiriminin kaldırılması dahil caydırıcılığın artması adına pek çok konuda önemli değişiklikler yapılmış ve “ısrarlı takip” adlı yeni bir suç tipi Türk Ceza Kanunu’na eklenmiştir.
1-) KRAVAT TAKMAK, KİBAR KONUŞMAK VS. ŞEKLİ DAVRANIŞLAR İYİ HÂL İNDİRİM SEBEBİ SAYILMAYACAK;
Bu değişiklikler dahilinde; iyi hal indirimi olarak da bilinen, Türk Ceza Kanunu 62/2 maddesinde düzenlenen kanun maddesi değiştirilerek, hâkime verilen takdiri indirim sebeplerinin kapsamı daraltılmış, duruşma sırasında mahkemeyi etkilemeye yönelik, şekli tutum ve davranışlar (kılık kıyafetine özen göstermesi, kibar konuşması vs.) gibi sadece şekli davranışlar takdiri indirim nedeni olmaktan çıkarılmıştır.
Türk Ceza Kanunu Ve Ceza Muhakemeleri Kanununda yapılan 12.05.2022 tarihli, 7406 sayılı kanun değişikliği gereğince, şekli tutum ve davranışlar artık hakimin takdir yetkisi kapsamında indirim sebebi sayılamayacaktır. Ayrıca takdiri indirim sebeplerinin gerekçesi de nihai kararda açıkça belirtilmesi gerekecektir.
2-) KADINA KARŞI İŞLENEN SUÇLARIN CEZASI AĞIRLAŞTIRILDI;
Yapılan bir başka önemli değişiklik ise kadına karşı işlenen; kasten öldürme (TCK-82/1-f), kasten yaralama (TCK-86/2), işkence (TCK-94/1), eziyet(TCK-96/1) ve tehdit (TCK-106/1) suçlarında caydırıcılığın artması adına ceza miktarları önemli ölçüde artırılmıştır.
Yeni düzenleme ile; kasten öldürmenin kadına karşı işlenmesi halinde eski düzenlemede yer alan müebbet hapis cezası yerine ağırlaştırılmış hapis cezası, kasten yaralamanın kadına karşı basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek şekilde işlenmesi halinde alt sınırın 4 aydan 6 aya, işkence suçunda 3 yıl olan alt sınırın kadına karşı işlenmesi halinde 5 yıla, eziyet suçunda 2 yıl olan alt sınır kadına karşı işlenmesi halinde 2 yıl 6 aya ve tehdit suçunda 6 ay olan alt sınır kadına karşı işlenmesi halinde 9 aya çıkarılmıştır.
3-) KADINA VE SAĞLIK ÇALIŞANINA KARŞI ŞİDDET UYGULAYAN KİŞİ ARTIK TUTUKLU YARGILANACAK;

Ceza Muhakemeleri Kanunu Madde-100/2’de yapılan değişiklikle birlikte; kadına karşı ve sağlık çalışanlarına görevleri nedeniyle kasten yaralama suçunun işlenmesi halinde, katalog suçlar kapsamında tutuklama nedeni olarak sayılacaktır. Kanun değişikliği ile birlikte; artık kadına ve sağlık çalışanına şiddet uygulayan kişi serbest bırakılmayacak, katalog suçlar kapsamına tutuklu yargılanacaktır.

Ayrıca kasten yaralama suçunun; beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak kişiye karşı ve canavarca hisle işlenmesi halinde yine katalog suç dahilinde tutuklama nedeni sayılacaktır.

4-) “ISRARLI TAKİP” SUÇU TÜRK CEZA KANUNU’NA EKLENDİ;

Yapılan yeni değişiklik ile birlikte “ısrarlı takip” olarak adlandırılan yeni bir suç tipi Türk Ceza Kanunu-123/A ek maddesi ile mevzuatımıza eklenmiştir. Bu suç tipi ile birlikte; ısrarlı bir şekilde fiziken veya bilişim sistemleri ve iletişim araçları üzerinden (sosyal medya, sms vb.) ya da üçüncü kişiler üzerinden temas kurmak üzere bir kişi üzerinde huzursuzluk oluşturmasına veya kendisinin ya da yakınlarının güvenliğinden endişe duymasına neden olan kişi 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacaktır.

Bu yeni suç tipi sayesinde; özellikle sosyal medya üzerinden veya fiziken takip ederek rahatsızlık veren kişiler açısından caydırıcılığı olacaktır. Ayrıca suçun; çocuğa, boşandığı eşe, uzaklaşma kararı olan kişiye ve iş yerini, konutunu değiştirmesine ya da okulunu veya işini bırakmasına neden olması halinde ceza miktarı artırılacaktır. Suçun kovuşturulması şikayete bağlı olacak ise de uzlaşma hükümleri bu suç tipinde uygulanmayacaktır.

5-) MAĞDUR VE ŞİKÂYETÇİ KADINLARIN, ÜCRETSİZ AVUKAT İSTEME HAKLARI GENİŞLETİLDİ;

Yapılan bir başka önemli değişiklik ise; mağdur, şikâyetçi ve katılan haklarını düzenleyen Ceza Muhakemeleri Kanunu 234. ve 239. Maddelerinde olmuştur. Kadınların ücretsiz avukat isteme hakkı, daha önce cinsel saldırı ve cinsel istismar suçları ile alt sınırı 5 yıldan fazla hapis cezası olan suçlarla sınırlandırılmışken, yapılan değişiklik ile birlikte; ısrarlı takip suçları ile kadına karşı işlenen kasten yaralama, işkence ve eziyet suçlarında da artık kadınlara baro tarafından ücretsiz avukat isteme hakları getirilmiştir.

Avukat Niyazi ÜNALMIŞ
28.05.2022

Share
283 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+8 = ?