logo

21 Temmuz 2017

“Tarihi Taşlar Nerede?”

Hemşehrimiz Önceki Dönem İstanbul Genç Develililer Dernek Başkanı Mustafa Şam’dan Yetkililere Duyurulmak Üzere Gazetemiz Aracılığıyla Açık Mektup…

“Tarihi Taşlar Nerede?”

İlgililere Duyurulur!
Kayseri Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Develi Kaymakanlığı, ve Develi Belediye Başkanlığına 18. ve 19. yüz yıllarda bünyesinde 19 vakıf bulunduran bir çok tarihi eserlere ve efsanelere ev sahipliği yapan Yukarı Develinin Kopçullu Mahallesinde bulunan ve bir çoğunun mülkiyeti Vakfılara ait olan tarihi eserlerimiz ilgisizlikten veya yerel yönetimlerin yaptığı yanlışlardan dolayı yok oluyor veya yok olmaya terk ediliyor. Örnek verecek olursak Yukarı Develi Kopçullu mahalesinde bulunan efsaneye konu olan ÇATALPINAR pınarı 2011 Yılında dönemin belediye başkanı Recep Özkan tarafından taşları numaralandırılarak yeniden restore edilmek üzere sökülmüş olup ama maalesef şu ana kadar ortada ne çeşme nede taşları var buna benzer Kopçullu camii ve Ulu camii arasında bulunan KÖŞEBAŞI pınarı şu anda yerinde yeller esmekte ve buna benzer bir çok tarihi eser yok olmuştur.
İlçe Kaymakamımız Sayın Murat Duru beyin ve Belediye Başkanımız Sayın Mehmet Cabbar beyin bu konu üzerinde hassasiyetle durup, gerekli çalışmaları yapıp tarihi çeşmenin yeniden restore edilmesini sağlayacaklarına şahsım Yukarı Develiler ve Develi halkı adına canı gönülden inanıyor, şimdiden kendilerine teşekkür ediyorum, dedi.

Share
929 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?