logo

Değişen Öncelikler, Değişen Değerler

Günümüzde birçok konuda iyi yönde gelişmeler olurken birçok konuda da kötü yönde gelişmeler oluyor maalesef … Örneğin teknoloji konusunda ilerlerken , bilgiye kolay ulaşırken , bilgisiz bir toplum olduk. Eskiden maneviyat ön planda iken şimdi maddiyat ön planda oldu. Eskiden çalışan kazanırken , şimdi torpili olan kazanıyor.Eskiden çocuklar sokakta oynarken şimdi sokağa çıkamaz oldu. Binalar yükseldi, araba sayısında artış olunca plansız yapılaşma yüzünden park sorunları ortaya çıktı. Sosyal medya insanı tüketime teşvik ediyor. Gereksiz bir sürü şey alır olduk. Aslında bunları hepimiz biliyoruz. Sorun şu, bildiğimiz halde neden düzeltmek için bir şey yapmıyoruz .

Bence biliyoruz ama farkında değiliz. Bilsek bile başımıza kötü birşey gelmeyeceğini düşünüyoruz. Sanal bir ortamda yaşıyor gibi hissediyoruz.

Biz duygusu bitti yerine ben duygusu geldi. Bireyselleştik.Toplum için bir şeyler yapmak istemiyoruz ama kendimiz için bir şeyler yapıyoruz. Bu bazı durumlarda iyidir ama her zaman değil. Unutmayalım biz de toplumun bir parçasıyız. O toplumda yaşıyoruz. Şu an yaşadığımız toplumun sorunlarından biz sorumlu değil miyiz?

4 yıldır yaşadığım ilçede birçok farkındalık yaratmak uğraşıyorum. Gördüğüm şey şu oldu, tamamen bilinçsizleşmiş bir toplum. Bisiklet sürmeyi hala çocuk oyuncağı olarak gören, araba sürmenin statü anlamına geldiğini düşünen , para kavramının herşeyde öne geçtiği, bu uğurda yeşil alanların yok edildiği, her tarafa bina dikildiği, eğitimin içler açısı hal olduğu bir ortamda çabalamak oldukça zor.

Bazen düşünüyorum neden uğraşıyorum diye. Sonra diyorumki biz neden dünyaya geldik. Böyle ot gibi yaşamaktansa toplum için faydalı bir şeyler yapmaya çalışmak beni daha mutlu ediyor . Tam böyle düşünceler içinde dolanıp dururken , sevdiğim değer verdiğim bir abiden mesaj geldi. O mesajı paylaşmak istiyorum:

Okulu bitirene kadar,
Çok para kazanana kadar,
Çocuklarınız olana kadar,
Çocuklarınız evden ayrılana kadar,
İşe başlayana kadar,
Evlenene kadar,
Cuma gecesine kadar,
Pazar sabahına kadar,
Yeni bir araba ya da ev alana kadar,
Borçları ödeyene kadar,
İlkbahara kadar,
Sonbahara kadar,
Kışa kadar,
Maaş gününe kadar,
Şarkınız söylenene kadar,
Emekli olana kadar,
Ölene kadar…..

”Mutlu olmak adına, içinde bulunduğunuz andan daha iyi bir zaman olduğuna karar vermek için beklemekten vazgeçin. Mutluluk bir varış değil, bir yolculuktur.”

Sorunumuzu bir anda anladım bu mesaj üzerine!!! MUTLU olmayı bilmiyoruz. Önceliklerimiz, değerlerimiz değişince mutlu olmayı unuttuk…

Yeniden önceliklerimiz insanlık, çevre, hayvan odaklı olmalı. O zaman bulunduğumuz anda mutlu olabiliriz .

Share
762 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+8 = ?