logo

28 Eylül 2018

SÜSLÜ KADINLAR TURU

Bütün Türkiye’de yaklaşık 63 şehirde eşzamanlı olarak Süslü Kadınlar Bisiklet Turu yapıldı.Kayseri’de yapılan etkinliğe Develi’den 4 kişi katılarak destek verdik.Kayseri’de yapılan etkinlikte basın açıklamasını çok değerli kadın aktivistlerden Nuray Karakaya arkadaşımız yaptı.Bütün Türkiye’de eş zamanlı olarak yapılan basın açıklamasını aşağıya yazıyorum.

6. SÜSLÜ KADINLAR BİSİKLET TURU BASIN AÇIKLAMASI
Değerli basın mensupları, bu yıl 6.kez yapılan Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’na gösterdiğiniz ilgiye çok teşekkür ediyoruz.
Süslü Kadınlar Bisiklet Turu, 2013 yılında İzmir’de Sema Gür ’ün girişimleriyle, bisiklete binen bir grup gönüllü kadının desteği ile başlamıştır. 6 yıl içerisinde büyüyen bu etkinlik Türkiye’de ve yurtdışında diğer şehirlerde bisiklete binen kadınların da dikkatini çekmiştir.Turumuz bu yıl yaklaşık 63 şehirde, yurtiçi ve yurtdışında eş zamanlı olarak düzenleniyor.Bu turu herhangi bir kurum, kuruluş, şirket, grup değil gönüllü kadınlar organize ediyor.Herhangi bir kar amacımız yok, bu tur sayesinde kız çocukları okuyor, bu nedenle gururluyuz.
Biz neden bisikletlerimizle burdayız?
Çünkü bisiklet kent yaşamının bir parçasıdır, çevreyi kirletmeyen, doğa dostu bir ulaşım aracıdır.Bisiklet ; yoğun kent trafiğine çözüm olabilir ve bir ulaşım aracıdır.Eğer uygun “bisikletli ulaşım politikaları “ olursa , işe veya ulaşacağımız yere rahatlıkla bisiklet ile gidebiliriz.Biz de dünyanın birçok yerindeki hemcinslerimiz gibi günlük kıyafetlerimizle bisiklete binerek ulaşımımızı sağlayabiliriz.Buna dikkat çekebilmek amacı ile süslendik ve bisikletimizle yollara çıktık.
Neden Eylül Ayı’nın 3.Haftası toplandık ?
Çünkü “ Avrupa Hareketlilik Haftası “ kapsamında yapılan “ Dünya Otomobilsiz Kentler Günü “ ne vurgu yapmak istedik. Dünyanın birçok ülkesinde yapılan etkinlikler zincirine Türkiye’de yıllardır biz de destek veriyoruz.Biz de İzmir’de bisiklete binen kadınlar olarak, motorlu taşıtların olmadığı yollarda bisiklete binmenin ne kadar keyifli olduğunu göstermek için buradayız. “ Egzoz kokusuna karşı çiçek kokusu “ diyoruz.
Biz ne istiyoruz?
Biz yolların sadece motorlu taşıtlara ait olmadığından eminiz.Sizlerin de fark etmesini istiyoruz.Yollarda bisikletlilere saygı istiyoruz.Motorlu araçların hiçe saydığı birçok insanı bisiklet kazalarında kaybettik.Kendilerini rahmet ve saygıyla anıyoruz.Yollarda bisikletlerimizle çok ve görünür olursak, motorlu araç sürücülerinin farkındalığının artacağını düşünüyoruz.
Neden özellikle kadın?
Kadın ve erkeklerin bu toplumda aynı haklara, yükümlülüklere sahip olduğunu hatırlatmak istiyoruz.Eğer kadın-erkek eşitliğinden bahsediyorsak, herkesin aynı fırsatlara sahip olması gerektiğine vurgu yapmak istiyoruz. Kadınız ve görünür olmak istiyoruz. Görünür olamayan binlerce kadın var ülkemizde. Kadın, toplumda görünür olduğu sürece o toplum nefes alır.Kadın korkmadan yollarda olmalı, toplumun her alanında “ var “ olmalı.
Biz neden buradayız?
Çünkü bisiklete saygı, kadına saygı, kadın bisikletliye saygı istiyoruz….

Share
1004 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?