logo

SADECE KAYSERİ’DE…

Kayseri İlinde yayılış gösteren ve nokta endemiği olan Kırnavruzu (Iris farashae) bitkisi, ilkbaharın gelmesiyle birlikte 2021 yılı ilk görüntülerini verdi.

Literatür araştırmaları ve yapılan arazi çalışmaları neticesinde, dünya üzerinde sadece İlimiz Yahyalı İlçesinde yayılış gösteren Kırnavruzu (Iris farashae) bitkisinin doğal yayılış alanlarının korunması ve sürdürülebilir yönetiminin sağlanarak gelecek nesillere aktarılmasının hedeflendiği Tür Eylem Planı hazırlanmıştır.

Türün devamlılığını sağlamak için her yıl türün yayılış gösterdiği alanda Mart ve Nisan aylarında çiçekli olduğu dönemde düzenli olarak takibi ve popülasyon durumu değerlendirmesi yapılmaktadır.

Söz konusu plan faaliyetleri kapsamında; Kırnavruzu tohum örnekleri, Ankara Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Biyoçeşitlilik ve Genetik Kaynaklar Bölümü Tohum Gen Bankasında muhafaza edilmek üzere kayıt altına alınmıştır.

Kırnavruzu türünün yerel ve ulusal düzeyde bilinirliğinin arttırılması için hazırlanan bilgilendirme broşürü ve posterler, ilgili kurum ve kuruluşlara gönderilmiştir.

İlimizdeki okullarda verilen doğa ve biyoçeşitlilik eğitimlerinde, Kayserinin endemikleri başlıklı bölümde kırnavruzu türüne de yer verilerek, tür hakkında bilgilendirme yapılmaktadır.

Türün yaşam alanının otlatılmaması gerektiği, sahada bulunan maden ocaklarının hafriyatlarının alandan uzak tutulması gerekliliği için ilgili yerler ve kurumlar bilgilendirilmiştir.

 

Share
142 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+2 = ?