logo

RAMPA İNİŞİ

Burnumuzun dibinde Erciyes ve yapılmış duble yeni yol var. Ve bir de 26-29 Temmuz 2018 tarihinde Erciyes Bisiklet Festivali yapılacak. Dolayısıyla bol bol rampa inişi olacak . O yüzden bu haftaki konumuz rampa inişinde nelere dikkat etmeli olacak.
İnişlerde bisikletin çok yüksek hızlara ulaşması işten bile değildir.
Unutulmaması gereken fren mesafesinin de bununla orantılı olarak arttığıdır. Yeni başlayan birisinin bile inişlerde kolayca ulaşabileceği saatte 50 km hız ile yapılacak hata iki tekerlek üzerinde büyük acılarla sonuçlanabilir.

İnişlerde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Yarış koşanlar ve performans sürücüleri bir yana, bisiklet gezginleri ve hobi kullanıcıları için en önemli güvenlik ilkesi belki de 50 km hız sınırının aşılmamasıdır.
2. Bisiklet üzerinde temel duruş pozisyonu güvenli ve konforlu bir iniş için temel kuraldır (dirsek ve dizler kilitlenmemiş hafif kırık, gidon yoldaki engellere göre küçük hareketlere izin verecek şekilde sürücünün kontrolünde ve aynakollar yere paralel ve seleye oturulmadan).
3. Rampa inişlerinde karşılaşılan en büyük riskler keskin virajlardır.
Unutulmaması gereken viraja girilmeden önce güvenli hıza düşülmesidir ki viraj sırasında fren yapılması kazaya davetiye çıkarır.
4. Rampa inişlerinde, soğuk havalarda, bir rüzgarlık sağlığınızı kurtaracaktır. Tırmanışta çalışan kaslar ve harcanan enerji sonucunda açığa çıkan ısı nedeniyle üşünmez, hatta terlenir. İnişlerde ise, ısınan kasların ve bedenin korunması için nitelikli bir rüzgarlığa her zaman ihtiyaç duyulur.
Rampa tırmanışı da ayrı bir teknik konudur.
Bundan sonraki yazımda da rampa tırmanış tekniğinden bahsedeceğim, Keyifli pedallamalar 🙂

Share
1016 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+3 = ?