logo

OTOBÜSTE BİSİKLET

Uzun bisiklet tur ve gezilerinin en büyük problemi bisikletin taşınmasıdır. Yeterli deneyim kazanıldığında toplu taşıma araçlarında bisikletlerin taşınması işten bile değildir. Bunun için işe yarayacak önemli ipuçları aşağıda sıralanmıştır.

Otobüs Bagajına Bisiklet Yerleştirmek

Otobüsün hareket etme saatinden bir süre önce hazır olunmalıdır. Bagaj boşken, ilk bisikletin yerleştirilmesi daha kolay ve güvenlidir.
Yoldan binilecek ise bisikletin sökülmüş hazır olması işleri çok kolaylaştırır. Bagajda yeterli yer olması durumunda bisikletin yerleştirilmesi yalnızca bir ya da iki dakika sürer.
Bir kaç tane bisiklet bagaj lastiği hazır bulundurulmalıdır. Bagaja sabitlemenin en kolay yolu bagaj lasitiği kullanmaktır.
Disk frenli bisikletler için fren balata koruyucu (balataların birleşip, kilitlenmemesi için) ihtiyacı olacaktır. Tekerlekleri söktüldükten sonra balatalar bunlarla sabitlenebilir. Artık fren kollarına basılma riski ortadan kalkar. Yanlışlıkla basılırsa metal olmayan bir malzeme ile keçelere zarar vermeden balatalar birbirinden ayrılmalıdır.
Bagajda yeterli yer varsa ve yükseklik uygunsa tekerlekleri sökmeden yerleşitirilebilir. Bu durumda yalnızca selenin alçaltılması ve gidonun yan çevrilmesi yeterli olacaktır.
Bagajda yeterli yer yok ise ilk tercih yalnızca ön tekerleğin sökülerek yerleştirilmesidir. Arka tekerleği de sökmek gerekirse vites attırıcıyı korumak için bisikletin ters çevirilerek bagaja sabitlenmesi güvenli olur.

Share
836 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+6 = ?