logo

29 Eylül 2016

Öğrenci Velilerinin Beklediği Açıklama Geldi…

7093

Gazetemizin bu sutununda geçtiğimiz 23 Eylül 2016 tarihinde yayımlanan Ayhan Yıldırım Anadolu Lisesi haberine Develi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden yazılı açıklama geldi.
İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün açıklamasında; Milli Eğitim Bakanlığımızın 2015-2019 Stratejik Planında Mesleki ve Teknik Eğitimde, eğitim gören öğrenci sayısının ortaöğretime devam eden toplam öğrenci sayası içindeki oranını %50‘ye ulaştırmak gibi bir hedefi bulunmaktadır.
Bu bağlamda da müdürlüğümüz 2016-2017 eğitim öğretim yılında ortaöğretim okullarımızda toplam 1210 kontenjan belirlenmiş olup bu sayının 610’u mesleki ve teknik eğitim veren okullarımıza belirlenmiştir. Müdürlüğümüz tarafından belirlenen bu oran, bakanlığımızın gerçekleştirmek istediği orana uygundur.
Öğrencilerimizin kontenjan yetersizliğinden dolayı ilçe dışındaki okullara kayıt yaptırmalarına gerek yoktur, zaten böyle bir durum da söz konusu değildir.
2015-2016 eğitim öğretim yılında ortaokullarımızdan mezun olan toplam öğrenci sayımız 1039 iken müdürlüğümüz 1210 kontenjan belirleyerek öğrencilerin zorunlu olarak ilçe dışında eğitim görmelerini engellemeye çalışmıştır ve de bu çabasında başarılı olmuştur. Anadolu lisesi düzeyinde başka ilçelerdeki okulları tercih eden öğrenci sayımız sadece 18’dir ve bu öğrencilerimizin almış olduğu TEOG puanları ilçemizdeki tüm okullara yerleşmek için yeterlidir.
Ayrıca bu 18 öğrencinin bir kısmının TEOG puanı ilçemizdeki Fen Lisesine yerleşebilecek kadar yüksek iken öğrencilerimiz başka ilçe veya il merkezlerindeki Anadolu Liselerini tercih etmişlerdir. Dolayısı ile öğrencilerimizin bu tercihleri mecburiyetle değil tamamen keyfiyetle açıklanabilir.
Develi İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü bütün çalışanları ile birlikte MEB kanun ve yönetmeliklerine uygun olarak etmektedir ve de böyle hareket zorundadır, bunun dışındaki insiyatifleri de halkımızın menfaati doğrultusunda kullanmaktadır, denildi.

Share
1117 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?