logo

08 Eylül 2018

MOR PEDAL

 

Geçtiğimiz hafta 30 Ağustos-2 Eylül tarihinde Muğla’da düzenlenen Mor Pedal Kadın Bisiklet Festivalinde idim.
Mor Pedal Kadın Bisiklet Derneği, kadınlar tarafından kurulmuş, sadece kadınların bisiklet sürdüğü bir dernek. Türkiye’de ilk ve tek …Amaçları kadınları evlerinden çıkartıp sosyalleşmelerini sağlamak.
Mor Pedal Bisiklet Derneği Başkanı Yasemin Duygulu bu konuda çok aktif bir kadın.
Bir projesi vardı. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramında başlayıp 30 Ağustos Zafer Bayramında bitecek bir bayrak projesi. 19 Mayıs’ta Kadın bisikletçiler bayrağı alıp bisiklet sürerek yakınındaki başka bir ile götürüp oradaki kadın bisikletçilere teslim ettiler. Onlar da başka bir ile kadar bisiklet sürerek oradaki kadın bisikletçilere teslim derken bütün Türkiye’de 81 ili dolaşıp gelen bayrak, 30 Ağustos’ta Antalya’dan bisiklet sürerek Muğla’ya gelen kadın bisikletçiler, bu projenin mimarı olan Mor Pedal Kadın Bisiklet Derneği Başkanı Yasemin Duygulu’ya bayrağı teslim ettiler ve proje başarı ile tamamlandı. Ben bu son teslim töreni için ve aynı zamanda düzenledikleri Mor Pedal Kadın Bisiklet Festivaline katılmak, onlara destek olmak için gittim.
19 Mayıs’ta başlayıp 81 ili dolaşıp 30 Ağustos’ta Muğla’da biten bayrak projesi azmin zaferidir.
Yeterki iste başarılamayacak hiçbirşey yoktur. Bu gönüllülük esasına dayanan bir projeydi. Bu projenin mimarı olan Mor Pedal Kadın Bisiklet Derneği Başkanı Yasemin Duygulu’yu yürekten alkışlıyorum.
Gittiğim festival sadece kadınlara yönelik bir festival idi ama erkek arkadaşlarımız da vardı. Bize çok destek oldular sağolsunlar.Orada kimse kimseye yan gözle bakmadı. Herkes gayet medeni idi. Orada yaşayan kadın bisikletçi arkadaşlarımız bize evlerini açtılar.Esas olan insanlık ve gönüllülük idi. Herşey para değil.
Şimdi burada kadın bisikletçilerimiz yok. Hep korkuları var. Sürebilir miyim? Toplum ne der?
Erkeklerin (hepsinin değil tabii ki) rahatsız edici tavırları, güvenli olmayan yol, trafik derken bir türlü evden dışarı çıkaramıyoruz.Bunu kırmanın bir yolu vardır mutlaka. Önerisi olan bana mail atabilir.
Mail adresim: asli.azman@gmail.com. Ayrıca Facebook’ta Develi Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü sayfamızda Mor Pedal ile ilgili görseller paylaştım, onlara da bakabilirsiniz.
Demem şu ki, herşeyi benden beklemeyin. Ben biraz çabalıyorsam, azıcık siz de çabalayın. Bahane üretmeyin. Hazıra konmayın. Uğraşın biraz, bana destek olun.
Unutmayın BİRLİKTEN GÜÇ DOĞAR…Hadi desteklerinizi bekliyorum 🙂

Share
996 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+6 = ?