logo

27 Mayıs 2016

Minik Fatma’mızın Umudu ABD’de

4058

Minik Fatma’ya umut ışığı Amerika’dan
Teşhis edilemeyen hastalık dünyada 9 kişide var
Amerika’da konulan teşhis minik Fatma’ya umut oldu.
Dünyada sadece 9 kişide olan ve bugüne kadar teşhis konulamadığı için tedavisi mümkün olmayan bir hastalığın pençesinde olan 6 yaşındaki Minik Fatma Değirmenci’ye, kendisiyle aynı hastalığı taşıyan Amerikalı Tess Bigelow’a teşhis konulmasıyla umut ışığı doğdu.
Develi’nin tanınmış esnaflarından Kuaför Mehmet (34) – Zehra Değirmenci (28) çiftinin 6 yaşındaki kızları Fatma Değirmenci, doğuştan zekâ geriliği, otizm, eklem problemleri ile sara nöbetleri geçiriyor.
Bugüne kadar birçok hastanenin kapısını aşındıran baba Mehmet Değirmenci, dünyada sadece 9 kişinin yakalandığı hastalığın teşhis edilemediği için tedavi sürecine geçemediklerini söyledi.
UMUT IŞIĞI OLDU
Dünyada bugüne kadar teşhis konulamayan hastalık için sevindiren haber ise okyanus ötesinden geldi. Fatma Değirmenci ile aynı hastalığı taşıyan ABD’nin Maine eyaletindeki Tess Bigelow’a (6) teşhis konulması, diğer 8 hasta için de umut ışığı oldu. Nadir bir gen mutasyonu nedeniyle zekâ geriliği, otizm, eklem problemleri ve sara nöbetlerini neden olan hastalığın teşhisinin ardından tedavi sürecine geçilmesi bekleniyor. Hastalığa Amerika’da teşhis konulmasıyla umutlarının yeniden yeşerdiğini belirten baba Mehmet Değirmenci; “Kızım doğduktan 4 ay sonra bu hastalığa yakalandığını öğrendik. Fatma şimdi ne yürüyebiliyor nede konuşabiliyor. Gitmediğimiz hastane kalmadı. Hatta bir doktor aracılığıyla Hollanda’ya kan örneği gönderdik. Hastalık orada da teşhis edilemedi. Amerika’dan gelen teşhis haberi hastalığın tedavisi için çok önemli. Çünkü teşhis olmayınca tedavide olmuyor” diye konuştu.
SAĞLIK BAKANLIĞI YARDIM ETSİN
Amerika Birleşik Devletlerindeki Tess Bigelow adlı çocuğa teşhis konulmasının ardından merak ve heyecan içinde beklediklerini belirten baba Mehmet Değirmenci;” Bugüne kadar kızımı Kayseri Erciyes ve Ankara Hacettepe tıp fakülteleri başta olmak üzere birçok hastanelere götürdüm ama çözüm olmadı. Amerika’daki Tess Bigelow’da olan rahatsızlıkların aynısı kızım Fatma’da da var. Tess Bigelow ile kızım Fatma dünyadaki bu rahatsızlığa yakalan 9 kişiden ikisi. Bigelow’a konulan teşhisin ne olduğunu çok merak ediyoruz. Bu hastalığın ne olduğunu bizde bilmek ve ona göre çare aramak istiyoruz. Biz Amerika’ya gidemiyoruz. Gücümüz yok. Git sekte bu aileye ve çocuğa ulaşabilir miyiz bilmiyorum. Bu konuda sağlık Bakanlığından, hastalıkla ilgili araştırma yapıp Amerika’daki gelişmeleri takip etmelerini ve bu hastalığa çare bullarını istiyoruz,dedi.

Share
1431 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+5 = ?