logo

12 Haziran 2020

Kayseri Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü Yangın Tatbikatı Yaptı

2020 yılı Yangın Sezonuna girilmesiyle “Orman Yangınlarıyla Mücadele” kapsamında Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü ve Kayseri Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü işbirliği ile ortaklaşa yangın eğitim tatbikatı düzenlendi.
Eğitim tatbikatına Kayseri Orman Bölge Müdürlüğü ilgili personeli ve Şube Müdürlüğü emrinde görevli orman işçileri katıldı.
Düzenlenen eğitim tatbikatında katılımcılara; Orman yangınlarıyla daha etkin mücadele, yangınların önlenmesi ve söndürülmesi amacıyla yangın öncesi, yangın anında ve yangın sonrası yapılacak iş ve işlemler teorik ve uygulamalı olarak gösterildi.
Ayrıca yangına müdahale malzemeleri ve araçları tanıtılıp, bu malzemelerin bakım ve muhafazalarının önemi anlatılırken her an yangına hazırlıklı olunması için yapılan ve yapılması gereken çalışmalar tek tek anlatıldı.
Kayseri Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğümüz sorumluluk alanlarından olan ve Akdeniz iklim kuşağında yer alan Aladağlar Milli Parkı; 55.000 hektarlık alanının 10.000 hektar gibi geniş bir alanının verimli orman olması sebebiyle 1. derecede orman yangınlarına hassas durumdadır.
Bu sebepten “Orman Yangınlarıyla Mücadele” kapsamında Milli Park içerisinde bulunan Hacer Ormanları’nın yangın tehlikesiyle karşı karşıya kalması durumunda; Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğümüz tarafından önceki yıllarda yangın söndürme havuzu ve helikopter iniş pisti yaptırılmıştır.
Alana gösterilen hassasiyet, düzenlenen eğitim tatbikatları ve nihayetinde eğitimli personel sayesinde geçtiğimiz yıllarda yaşanan yıldırım düşmesi, bilinçsiz piknik ateşi yakılması ve benzeri nedenlerden dolayı çıkan yangınlar hızlı ve yerinde müdahale ile büyümeden söndürülmüştür.

Y. Keskin/Haber/Fotoğraf

Share
1273 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+7 = ?