logo

18 Şubat 2021

“İLK YAZI İLK KONU”

Sevgili Develili kardeşlerim öncelikle hepinize saygı ve sevgilerimi sunuyorum.
Çağdaş Develi Gazetesindeki bu ilkyazımla birlikte artık sizlerle olan birlikteliğim başlamış oldu.
Sevgili Cihan Bey kardeşimle yılları aşan dostluğumuz artık bu köşede de kendisine yer bulacak.
Uzun bir zamandır Çağdaş Develi Gazetesinde yazma fikrimi artık gerekli zamanı bulduğum için hayata geçiriyorum.
Köşemizde bazen genel konulara değinecek olsam da genellikle yerel konulara temas edip kırmadan, dökmeden, incitmeden yılların bana verdiği tecrübeyle dilimin döndüğünce memleketimiz ve insanımız için ister yerine ulaşsın ister ulaşmasın yararlı fikirler sunacağım. Bazen kıymetli yöneticilerimize bazen bir esnafımıza bazen sivil toplum kuruluşlarımıza yapıcı eleştiri ve tekliflerimi sunacağım. İsterse Develili bir tek kardeşim bizi okusun fark etsin o bile bu uğraşımız için yeterlidir. Bana ulaşmak isteyen gazete üzerinden ilerleyen zamanlarda da vereceğim mail adresimden yazabilir. Hepiniz benim için kıymetlisiniz. Bu tarihi ve canlı ilçemiz inanın daha güzel ve refah bir belde olmayı hak ediyor onun için bu topraklarda aksayan yolunda gitmeyen ne varsa dile getirmeliyiz ki doğrusu yerine ulaşsın. Yunus Emre’nin dediği gibi sevelim sevilelim bu dünya kimseye kalmaz…
Develimizin gündemindeki sorunları çok olsa da ilk yazımda üzerindeki sorunlar ve hesapların dumanı yeni yeni tüten ve develimize çok büyük katma değer kazandıran altın madenine değineceğim.
Malumuz önceki haftalarda madeni işleten şirketin taşeron firmasında bir işçi grevi baş gösterdi ve yerel yöneticilerin gayreti ile büyümeden hele hele de yaklaşık 400 kardeşimizin ekmeğine zeval gelmeden sorun aşıldı ve tatlıya bağlandı. Burada belediye başkanımıza insiyatif aldığı için çok teşekkür ediyorum. Böyle konularda her zaman en önde olmalı, Develinin ve insanlarının hakkını en önce o savunmalı kaymakamdan ilçe başkanlarından ve sivil toplum kuruluşlarından önce seçilmiş birisi olarak onun en önde olması hem halkımızı hem burada iş yapan şirketleri daha sağlıklı ve güvenli karar almaya teşvik edecektir; saf ve temiz bir şekilde olursa tatbiki.

Bu işçi harekeyi her şeyden önce şunu gösterdi; Öksüt Madencilik gibi büyük bir firma kendi işçisinin sıkıntılarından ne olup bittiğinden habersiz.
Bu firmanın hiç mi yetkilisi yok, hiç mi bir tek işçi ile konuşmazlar derdini dinlemezler.
Özel bir disiplinle çalışan yatırımı milyonlarca doları bulan Öksüt Madencilik gibi Develi de binlerce insana ekmek kapısı olan bu şirketin eli ayağı kulağı olacak yöneticiler bu işlerden başka işlerle mi uğraşıyor.
Eş dost arkadaşlarla mı gün geçiriyorlar ki şirketin bel kemiği işçiden habersizler ve işçi sesini ancak grevle iş bırakarak duyurabiliyor.
Centerragold gibi devasa büyüklükteki küresel bir şirketin Develi madenindeki firması Öksüt Madenciliğe bu acziyet yakışmadı.
Ne kadarda alt taşeronda oluşan bir hareket olsa da bu üst firmaların işleyişini etkileyen Develiyi de sıkıntıya sokan büyük bir olaydır.
Madem bu haklar verilecekti neden bu safhaya getirildi öyle verildi.
Yoksa Öksüt Madenciliğin kuyusunu kazıp şirketin işleyişini tökezletmek isteyen art niyetli kişiler ve kurumlar mı var.
Bu olay bize gösterdi ki gerçekten de çalışanların ücreti sanılanın aksine düşükmüş. Yeni zamla iş görür bir seviyeye geldi.

Öksüt Madende yöneticiler işçinin ve yerel esnafın hakkını koruma gözetme yolunda olsa inanıyorum ki bunlar kesinlikle yaşanmaz maden şirketi böyle bir sıkıntıya girmez ve Develideki imajı çizilmezdi. Centerragold firmasına da teşekkürü borç bilirim onlarında müdahalesi ile sorunun çözümü hızlandı.
Bu olayın haricinde bakarsak da onların sayesinde burası çalışıyor hem ilçemiz hem devletimiz kazanıyor.
Gerekli izinlerini alıp her kurala özenle uyan Öksüt Madencilik umarım bu uyuyan kadrolarını silkeler ve değişikliğe gider.
Yakın zamanda yapılan değişiklik devam eder ve isabetli yapılırsa uyum içerisinde çalışırlar.
Çağdaş Develi Gazetemizin geçen hafta halk araştırmasında çıkan sorular gerçekten meselenin içerisine ışık tutulması gerektiğini gözler önüne seriyor.
Ahbap çavuş ilişkisi ile yürüyen işleri, kafe lobileri, halka tepeden bakanlar, ulaşılmaz olan yöneticiler vb. sorular meselenin özünü oluşturuyor.

Öksüt Madene yeni atanan David Bickford Bey ayağının tozu ile bazı iyileştirmeler yapmış inşallah devamını getirir de şirkete çöreklenen bu sis bulutunu dağıtır. Kendilerinden beklentimiz büyük.

Son olarak bu konu Develi için çok önemli olduğu için ara ara değineceğiz. Aileleri ile sayıları binleri bulan işçiler buradan ekmek yiyor.
Madenle iş yapan esnafı da katarsak ekonomik olarak içerisinden geçtiğimiz şu zor zamanlarda ilçemiz için hayati bir önemi var madenin.
Gerekirse buradan rant peşinde olanları, işleyişi tökezletmek isteyenleri isim isim uyaracağız.

Sağlıcakla kalın….

Share
233 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?

#

“İLK YAZI İLK KONU”” için 4 Yorum

 1. Avatar Hasan Topal : diyor ki:

  Maden altının onsunu 500 600 dolara çıkartıyor. Sonra 1800 dolara satıyor. İşçiye 500 lira daha fazla vermeye gelince böyle bir paramız yok diyor. David Bickford dediğin elin Amerikalısı. Nedir bu yabancı hayranlığı? Develideki maden 2020 yılında 106.068 ons altın üretmiş durumda 190 Milyon Dolar ciro yapmış. 130 Milyon Dolar Kar elde etmiş. Elin Gavurunu sempatik göstermek için işçiye 3 5 kuruş sadaka vermiş. Siz de yerelin gazetesi olacaksınız kalkmış alkış tutuyorsunuz. Bu yaptınız….

 2. Avatar Mehmet Candan : diyor ki:

  Memleketin yerlaltı kaynakları emperyalist Kandalılar tarafından sömürülüyor. Yerel gazete kalkmış buna alkış tutuyor. Bu yorumları da yayımlamaz çünkü belediye başkanının kaynı Cihan Çimenin gastesi. Sanki biz bunu bilmiyoz. yabancı madencilerin girdiği ülkelerin durumu ortada. Git bi Kozaya bak yereliyle konuş ondan sonra
  gavurun adını ağzına akl. Kırgızistan, Özbekistan Afrika ülkeleri, Hangisi yabancıların işlettiği altın madenleri sayesinde ekonomik olarak kalkınmış durumda?

 3. Avatar Mehmet Demir : diyor ki:

  Memleketin yerlaltı kaynakları emperyalist Kandalılar tarafından sömürülüyor. Yerel gazete kalkmış buna alkış tutuyor. Bu yorumları da yayımlamaz çünkü belediye başkanının kaynı Cihan Çimenin gastesi. Sanki biz bunu bilmiyoz. yabancı madencilerin girdiği ülkelerin durumu ortada. Git bi Kozaya bak yereliyle konuş ondan sonra
  gavurun adını ağzına akl. Kırgızistan, Özbekistan Afrika ülkeleri, Hangisi yabancıların işlettiği altın madenleri sayesinde ekonomik olarak kalkınmış durumda?

 4. Avatar İsmail Rahman : diyor ki:

  Maden siyanür sızdırıyor. Topramızı zehirliyor. Laboratuvar sonuçlarını gizliyorlar. Ama kaynın belediye başkanı olunca kalkıp elin sünnetsiz gavurunu savunuon. Kimin kaç guruşluk adam oldunu biz bilioz. Sende bu yorumları yayınlıcak şeref yok.