logo

16 Şubat 2018

HOLLANDA NASIL BİSİKLET ÜLKESİ OLDU?

Bisiklet sürerek memleketi kalkındırmak mümkün!! Aşağıda Hollanda’nın nasıl bisiklet ülkesi olduğuna dair yazılmış 10 maddeyi paylaşacağım sizinle. Ama öncelikle şunu söylemek istiyorum.
Spor, sanat, kültür ve eğitim konularında maalesef yeterli değiliz.
Sanat, kültür ve spor etkinlikleri gereksiz olarak algılanıyor. Sadece eğlence amaçlı olarak görülüyor. Israrla bıkmadan usanmadan bunun bir yaşam tarzı olduğunu, mutlaka gerekli olduğunu ve hayatımızın her alanında faydası olduğunu anlatmaya devam edeceğim 🙂
Evet 10 maddede Hollanda nasıl bisiklet ülkesi olmuş?
Hollanda şu anda dünyanın en önemli bisiklet ülkesi. Hollanda’nın bir bisiklet ülkesi haline gelmesinin ise Birinci Dünya Savaşı’ndan itibaren başlayan, siyasetle ekonomiyle ölümlü kazalarla şekillenen 80 yıla dayanan bir hikâyesi var.. Avrupa’da kullanımı giderek yaygınlaşan bisikletin, en çok kullanıldığı iki ülke ise Danimarka ve Hollanda. İşte 10 maddede, Hollanda’nın bisiklet ülkesi haline gelmesinin kilometretaşları :
1 – 1900’lerin ilk 50 yılında her şey arabalar içindi
Hollanda dünya savaşlarında tarafsız kalmış nadir ülkelerden. 1940’ta ise Almanya bu özelliğine rağmen Hollanda topraklarını işgal ediyor.Hitler için Hollandalılar da Alman ırkının bir parçası çünkü. Şehirler yıkılıyor, savaş sonrası yeniden kuruluyor. Tabii ki o zamanlar henüz akıllarda bisikletin b’si yok.
2 – Halk zenginleşiyor, araba sayısı artıyor
Hollanda İkinci Dünya Savaşı sonrası ise ekonomi politikasıyla çok büyük bir büyüme yaşıyor. Halk zenginleşirken araba kullanımı artıyor.
3- 50’li yılların sonunda arabalara park yeri yetmiyor
1950’lerin sonunda Hollanda’nın büyük kentlerinin merkezleri araba sayısını kaldıramamaya başlıyor.
4- Parklar yıkılıyor, otoparklara yer açılıyor
Şehirler eskiye göre inşa edilmiş olduğundan, arabalara yer almak için binalar yıkılıyor. Parklar yerine otomobiller için park alanları oluşturuluyor.
5- Trafik kazaları binlerce insanın ölümüne neden oluyor
1950 yılında trafik kazalarında bine yakın kişi hayatını kaybediyordu. 1972 yılında ise bu sayı 3 bin kişiye yaklaşıyor.
6- Çocuklar sokakta oynarken bile kaza geçirip ölüyor
1973 yılında hayatını kaybedenlerin büyük bölümü çocuk. Sokakta oynayan çocuklar da bu ölen çocukların arasında.
7- Halk sokaklara dökülüyor
Stop de Kindermood
(Çocuk Ölümlerini Durdurun) hareketi başlıyor.
8- Petrol kriziyle bisiklete dönüş zorunlu oluyor
1973 yılında Hollanda petrol krizine giriyor. 3 milyon araca sahip Hollanda’da halk benzin bulamaz hale geliyor. Hükümet kemer sıkma politikası gereğince halkın araç kullanımını azaltma yolunda önlemler alıyor.
9- Pazar günleri arabalara yasak
Kasım 1973’ten 0cak 1974’e kadar pazar günleri trafiğe çıkmak yasaklanıyor. Halk Pazar günleri mecburen bisiklet gibi araçlara yönelme yoluna gidiyor.
10- Bisiklet yolları oluşmaya başlıyor
Lahey ve Tilburg bisiklet yoları yapılan ilk şehirler oluyor. Bisiklet yollarının bisiklet kullanımı 3’te 2 oranında artırdığı söyleniyor.
Hollanda bisiklet kullanımı açısından dünyada ilklerin altına da imzasını atıyor.
Örneğin; 2011’de Hovenring bisiklet kavşağı yapıldı, dünyadaki ilk bisiklet kavşağı idi.
Amaç kavşaklarda bisikletlileri korumaktı.
Bugün Hollanda bir bisiklet ülkesi. Amsterdam, Utrecht, Gröningen ve Zwolle şehirleri tamamen bisiklet öncelikli. Hollanda’da şu an şehir merkezleri dışında 6 bin kilometre bisiklet yolu var.
Bazı maddeler size tanıdık geldi mi???
Biz de Hollanda gibi 80 yıl zaman mı kaybedelim anlayabilmek için?

Share
1012 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?