logo

“Herşey daha güzel bir Develi İçin “

Sevgili Okurlar,
Geçtiğimiz yıl kah bisikletin faydaları, kah etkinlikler hakkında yazılar yazdım. Neden uğraşıyorum? Bence her insan kendi yaşadığı coğrafyadan sorumludur. Orda doğması veya bir şekilde oraya gelmesi tesadüf değildir. Orada yapması gereken bir misyonu vardır. Ben Develi’den 4 defa taşındım.
Her seferinde hiç hesapta olmayan bir şekilde döndüm. Sonunda anladımki benim bu coğrafyada yapmam gereken bir görevim var. Mimarım.18 yıldır snowboard yapıyorum (Erciyes Dağının ilk snowboardcularındanım),
18 yıldır da bisiklet sürüyorum. Japonya’yı boydan boya 2000 km boyunca bisiklet ve trenle dolaştım.
İstanbul’da 3 ayrı bisiklet grubum var, zaman zaman turlarına katıldığım. İzmir Bisiklet Festivali, Mersin Bisiklet Festivali etkinliklerine katıldım. 2010 yılından beri de fotoğrafçılıkla uğraşıyorum. Çiftliğim var.
Armut yetiştiriyorum. Doğanın içinde kedilerim ve köpeklerimle yaşıyorum.Yurtdışına da çok gittim. Oraları gözlemleme şansım da oldu. Yaşadığım coğrafyada bir eksiklik gördüm. Sanat, kültür ve spor gibi etkinlikler yaygın değil. Oysa insanın bedenini beslemesi yanısıra ruhunu da beslemeye ihtiyacı vardır.
Yurtdışında çok güzel bir sistem oluşturmuşlar. Ben de madem yaşadığımız coğrafyadan sorumluyuz, yıllardır edinmiş olduğum bütün bilgi birikimlerini bu hizmet uğruna kullanmayı bir görev bildim.
İlk adım olarak, 3 yıl önce 2015 yılında Develi Bisiklet Kulübü kurdum. 2 yıl sonra 3 temmuz 2017 yılında dernekleştik. Adı da “Develi Bisiklet ve Doğa Sporları Kulübü” derneği oldu.
Bisiklet sadece eğlence amaçlı bir spor değildir aynı zamanda bir kültürdür. Bisiklet sürünce, hem sağlıklı olmuş oluyoruz, hem benzin tasarrufu yapmış oluyoruz, hem hava kirliliğini önlemiş oluyoruz.
Hem de grup uyumunu öğreniyoruz. Sosyalleşiyoruz. İnsanlarla ilişkilerimiz daha modern ve kibar bir seviyeye geliyor. Hem de ulaşım sağlamış oluyoruz. Kelebek etkisi ile bu alanlarda fayda sağlayınca başka alanlara da dolaylı faydası oluyor. Bunun yanısıra alternatif olarak bir sürü doğa sporları da var.
Burnumuzun dibinde kayak merkezi olunca, kayak-snowboard-snowkite gibi aktiviteler, trekking, ultra trail dediğimiz dağ koşusu, gibi alternetifler mevcut.
Yeri geldiğinde bunlardan da bahsedeceğim. Konum olarak harika bir coğrafyada yaşıyoruz.
Neden bunu değerlendirmeyelim 🙂
Sağlıklı, mutlu, barış dolu, bol aktiviteli bir yıl diliyorum. Sevgiyle kalın 🙂

Share
1381 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+9 = ?