logo

03 Ağustos 2018

FESTA 2200 Bir Festival Hikayesi

Yusuf Ziya Aral‎ – Festa2200 Bisiklet Festivali
29 Temmuz, 16:23 ·
Zirvelere yolculuk hayaliyle gelmiştim
2200 metrede kamp
2600 metreye çıkış
Develi’den kamp alanına bisikletle çıkış
Hayalimi gerçekleştirmişti
Gündüz sıcakla, gece soğukla mücadele için yeterli önlem de almıştım
Hayallerimin ötesinde bir festival oldu
Mükemmel bir organizasyon
Ekip uyumu
Dostluk, hoşgörü, misafirperverlik
Gülenyüzler
Heranımızın güzel olması için koşuşturan sıcakkanlı ekip üyeleri
Sabah, öğle , akşam enfes yemekler
İkramlar
Konserler
Ateş etrafında sıcak sohbetler
Çay kahve servisi
Gece çorbası

Teşekkürler
Görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın

Bu yazıyı düzenlemiş olduğumuz bisiklet festivaline katılan katılımcılardan biri festival sonrası yazmış.

Bu festivale 6 kişilik bir komite tam 9 ay çalıştık.Bu süre içerisinde haftada 3-4 kere Kayseri’ye 90 km yol yapıp geldim.Eve gece 12’den önce dönemedim.Resmi kuruluşlarla sonsuz sayıda görüşmeler yaptık.Kayseri Büyükşehir Belediyesi, Spor A.Ş. Ulaşım A.Ş. Kaytur Erciyes A.Ş Radisson Blu otel,Erkut İnşaat , Develi Belediyesi ve Talas Belediyesinin desteklerini de alınca sonuç güzel oldu.

Bu festivali ilk kez yapmamıza rağmen katılımcılardan olumlu yönde dönüşler aldık.Yorulduğumuza değdi dedik 🙂

Festivalimizin kamp alanı Erciyes’te Erciyes İdare Binasının arka tarafında kalan Çadır alanı idi. 4 gün süren festivalimizin sabit çadır konaklamalı yeri burası oldu.Kaytur , gelip sahnesini ve yemek çadır alanını kurdu.Erkut İnşaat 4 kişilik duş konteynerini gelip monte ettirdi.Kamp alanımızı Erciyes A.Ş. bize tahsis etti.Ulaşım A.Ş. de katılımcıları dağa götürüp getirmek için otobüslerini, süpürge aracını tahsis etti.Spor A.Ş. festivalimizin ilk günkü etkinliğini üstlendi.Formalarımızı ve kupa bardaklarımızı yaptırdı.Talas Belediyesi ve Develi Belediyesi, öğlen yemeklerini üstlendi.Festivali görünür kılan rotalara katılımcıları kontrollü bir şekilde götüren rota ekibine polis araçları, jandarma araçları yardımcı oldular. Yani anlayacağınız destek inanılmaz boyutlarda idi.

Festivalimizin 1.günü Kayseri merkezdeki Mimar Sinan Parkında kayıt yapıldıktan sonra 10 kmlik kısa bir şehir turu yapıldı.Bu arada Kayseri Büyükşehir Belediyesi Mustafa Çelik bir konuşma yaptı ve bizlerle fotoğraf çektirdi.Tur sonrası otobüsler bizi dağa kamp alanımıza doğru çıkardı.Çadırlar kuruldu.Sonra akşam yemeği yendi, arkasından varillerde ateş yakıldı ve canlı müzik yapıldı.

Bizim için önemli olan 2. gün idi.Çünkü rotamız Develi’ye idi.150 katılımcı ile Erciyes’ten Develi’ye doğru 22.5 km boyunca kaymak gibi asfalttan güzel bir iniş gerçekleştirdik.Develi Meydanda toplandık.Belediye başkanımızı bir konuşma yaptı.Akabinde Yukarı Develi Dev Ali Türbesine doğru tatlı bir rampa tırmanışı yaptık.Orda ikramlar ve moladan sonra Sultansazlığı ’na geçtik.Develi Belediyesi bize öğlen yemeği verdi.Yemek sonrası toprak yoldan Çayırözü ’ne yakın bir yerden asfalt yola çıkıp Soysallı’ya gittik.Soysallı gölünde, sıcaklayan katılımcılar kendilerini göle atıp serinlediler.Sonrasında bir 10 km daha gidip bizi bekleyen otobüslere binip kamp alanına döndük .Toplam turumuz 67 km idi. Bizim için neden önemli idi diye soracak olursanız, turizm açısından dışarıdan tam 30 ilden 150 katılımcıyı ilçemize getirip tanıtmayı başardık.Bu önemli bir nokta.

Festivalimizin 3.günü toprak yoldan önce Kayseri KEnt ormanına indik.Ordan Talas’a geçtik.Kilise dolaştık, eski tarihi sokakların arasından geçtik.Talas Belediyesi bize öğle yemeği verdi.Yemek sonrası Kayseri Lisesi’ne doğru pedalladık.Milli Mücadele Müzesini gezdik.Eski Kayseri evlerinin arasında bisikletler elde yürüyerek geçtik.3 km ileride bizi bekleyen otobüslere pedalladık.Toplam parkurumuz 40 km idi.Otobüslerle kamp alanına dönüş.Duş, yemek ve arkasından canlı müzik gösterisi, gece çorbası…

Festivalimizin 4. ve son gününde bisikletçileri Hacılar Kapı ’ya götürdük.Hacılar kapıya son çıkıştaki %18 km lik eğime sahip 4 km lik rampayı çıkanlar vardı.Çıkamayanları süpürge çıkardı.Ordan teleferiğe binip 2600 metreye çıkış.Bir foto çekiminden sonra Üst istasyondan toprak yoldan Hisarcık kapıya iniş, akabinde asfalta çıkış, ordan Tekir ’deki kamp alanına geldik.Mangalda sucuk ekmekten oluşan öğle yemeğinden sonra festivalimiz bitti.Toplam Parkurumuz 26 km idi.Katılımcılar çadırlarını topladı ve ayrıldılar.

Katılımcılar çevreyi kirletmemeye özen gösterdiler.Güzel bir şekilde taşkınlık yapmadan eğlendiler.Grup sürüşlerinde uyum sağladılar.Bu katılımcıların arasında bir karıkoca ve 2 yaşında kız çocukları da vardı.Bisikletin terkisinde çocuk taşıma aparatı vardı.Kimi zaman anne, kimi zaman baba çocuğu ile bisiklet sürdü.Görme engellilerin sürdüğü tandem bisikletler de vardı.Önde gören bir pilot, arkada bir görme engelli, beraber pedal bastılar.

Festivalimizin ana sponsorlarından biri olan Erkut İnşaat ’ın sahibi işadamı Erkut Bey, festival boyunca çay doldurdu, çorba dağıttı , kahvaltı dağıtımında görev üstlendi ve bizimle beraber bisiklet sürdü.Mütevazi davranışından dolayı hiç kimse onu anlamadı, tanımadı.Gerçekten çok takdir edilecek bir insan.Vizyonu geniş bir insan.Tek kelime ile hayran oldum diyebilirim.

Bunlarla ilgili haberlere ve fotolara bakmak için, facebookta Festa2200 hesabımızı beğenmeniz ve bakmanız , instagramda da Festa2200bisikletfestivali hesabımızı takip etmeniz yeterli.

Şimdilik bu kadar.Haftaya festivalden bahsetmeye devam edeceğim.Sağlıcakla kalın…..

Share
1007 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+6 = ?