logo

01 Aralık 2017

FARKINDA MIYIZ?

Evrenin yasaları vardır…2 tanesinden bahsetmek istiyorum.
Birincisinde, “Evrende boşluk yoktur. Faydaya yaklaşıldıkça zarardan uzaklaşılır.
Üretim arttıkça tüketim azalır veya tüketim arttıkça üretim azalır.”, ikincisinde “ Her tercih bir vazgeçiştir” …Bunların bilincinde olduğumuzda birçok şeyi düzeltmiş oluruz.Örneğin 100 metrelik bir yeri arabayla gidiyoruz.Şöyle bir düşünelim: Bunun bize etkisi nedir?Benzin yakmış oluyoruz.Bu para harcanması demektir.Hareket etmediğimiz için kilo alıyoruz.Sonra da zayıflamak için ilaçlara, spor salonlarına para veriyoruz.Gene hareket etmediğimiz için sağlık sorunlarımız başlıyor.
Bunun için de doktorlara, ilaçlara para veriyoruz.Trafik sorunu artıyor.Trafik sıkışıklığı, park sorunu yaşıyoruz. Zaman kaybettiriyor bize.
Ayrıca sinirli ve gergin olmamıza da sebebiyet veriyor.Araba kullanımı sonucu doğaya salınan egzoz gazları hava kirliliğine sebep olur.Dolayısıyla gene sağlık sorunlarımız olur.Daha da sayabilirim.Ama sonuç olarak şunu söylemek istiyorum tüketim arttıkça üretim azalıyor.Zararlı şeyler hayatımıza girince faydalı şeyler hayatımızdan çıkıyor.Bunu farkedebildiniz mi? Ama biz insanoğlu hiçbirşeyden vazgeçmek istemiyoruz.Hem sağlıklı olalım, hem paramız olsun, ama aynı zamanda arabamız da olsun, hem de harcıyalım bol bol diyoruz.İkinci yasada ne demiştim.Her tercih bir vazgeçiştir.
Bunun bilincinde olursak, birşeyi tercih ettiğimizde daime birşeyden vazgeçtiğimizin farkında oluruz.Yani arabayı tercih ederek birçok şeyden vazgeçiyoruz.Sağlığımızdan, sporumuzdan, tasarruflu olmaktan…Toplumsal olarak bu konuda bilinçlenmemiz lazım.Sivil Kuruluş Örgütlerine, Belediyelere, okullara çok iş düşüyor. Ekonomiyi düzeltmek istiyorsak, önce tüketimi azaltmalıyız.Tüketim azaldıkça üretim artar. Faydalar artar.
Özetlersek :
1. Bisiklet Pratiktir, Zaman Kazandırır
● Şehir için ulaşımda, 3-4 km’ye kadar, bisiklet arabadan daha hızlıdır.
● Bisiklet toplu taşıma araçlarından da hızlıdır. En azından duraklara ulaşım ve bekleme süresini kazandırır.
● Bisiklet trafik sıkışıklığından etkilenmeyen tek ulaşım aracıdır. Trafik tamamen durduğunda inilir ve yaya yolu kullanılabilir.
● Spor için ayrı bir zaman ayırmak gerekmez, ulaşım aynı zamanda günlük spordur.
● Otopark için zaman harcanmaz, her zaman bir park yeri bulunur.
2. Bisiklet Sağlıktır
● Doktora, hastaneye daha az gidilir
● Düzenli bisiklete binen kişi ortalama 10 yaş daha genç bir formdadır.
● Bisiklet fazla kilolordan kurtarır. Günde 1 saat pedallayarak birkaç ayda normal kiloya ulaşılabilir.
● Her pedalda kalp sağlığı daha iyiye gider. Haftada 3 saat bisiklete binen kişinin kalp hastalığı görülme riski, bisiklete binmeyen kişilere göre yarı yarıya azalır.
● Bisiklet beyin ve sinir sistemini güçlendirir, stresi ve depresyonu azaltır, ruh halini iyileştirir, kişi pedalladıkça daha çok gülümser.
● Bisiklete binme ile uyku kalitesinin arttığı saptanmıştır. Bisiklet uyku sorunlarını çözer.
3. Bisiklet Ekonomiktir
● Her pedalda tasarruf sağlar, en ucuz ulaşım yoludur.
● Sürekli artan petrol fiyatlarına karşı en etkili önlem petrol kullanmamaktır (hem bireysel, hem toplumsal).
● Bisiklet parkı her zaman ücretsizdir.

Share
2677 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?