logo

30 Kasım 2018

EUROVELO VE BİSİKLET TURİZMİ

Geçen haftaki yazımda Eurovelo ve bisiklet turizminden bahsedeceğimi yazmıştım.

EuroVelo, tüm Avrupa kıtasını birleştiren ve 15 uzun mesafeli bisiklet yolu ağıdır . Güzergâhları, bisiklet turu yapan turistlerin yanı sıra yerel halk da günlük seyahatler yaparak kullanabilir . EuroVelo şu anda 15 rotadan oluşmaktadır ve bu ağın 2020 itibariyle büyük ölçüde tamamlanacağı öngörülmektedir.

Avrupa bisiklet yolu ağı olan EuroVelo, ulusal ve bölgesel ortaklarla işbirliği içinde Avrupa Bisikletçiler Federasyonu (ECF) tarafından yönetilen bir projedir .EuroVelo, mevcut ve planlanan ulusal ve bölgesel döngü yollarını tek bir Avrupa ağına dahil eder.Şu anda 45.000 km’ den fazla bisiklet yolundan oluşmaktadır ve binlerce kilometre daha planlanmaktadır , tamamlandığında 70.000 km’ nin üzerinde olacaktır. EuroVelo tabelasını artık Avusturya, Fransa, Almanya, Macaristan, Sırbistan, Slovakya, İsviçre ve İngiltere’de bulabilirsiniz.
www.eurovelo.com sitesinde 15 güzergah hakkında daha fazla bilgi bulabilir ve inceleyebilirsiniz.
Türkiye Koordinatörlüğü 2011 yılında ECF resmi görevlendirmesi ile ENVERÇEVKO tarafından sürdürülüyor. Bölgesel, ulusal ve uluslararası lobi çalışmaları, kalkınma kurul toplantıları, proje öncelikleri belirlenmesi danışma kurulları vb. ile resmi toplantılarda resmi bilgilendirmelerle farkındalık yaratılarak yaygınlaştırılma çalıştırmaları yapılıyor. Avrupa’da yapılan 3 milyar günlük turun en az yüzde 10’unun bu rota üzerinden Türkiye geçişi yapacağını belirten ENVERÇEVKO başkanı Feridun Ekmekçi, güzergah üzerinde bisiklet turları için bir cazibe merkezi oluşturulması gerektiğini söylüyor. Feridun Ekmekçi, “Bunun için bisiklet taşımacılığının kolaylaştırılması, bisiklet dostu otel ve işletmelerin oluşması, kamp yapmak isteyen bisikletçilere orman tarafından izin verilmesi gerekiyor. Bütün bunlar için çalışmalarımız devam ediyor” diyor.
Eurovelo farkındalık çalışmalarını yürütmek, servis sağlayıcı ağları oluşturmak,yerel ulaşım bağlantılarını oluşturmak, izleme ve değerlendirme yapmak üzere Valilik, Belediyeler, Bölgesel Kalkınma Ajansları, İl Turizm Müdürlükleri, İl Spor Müdürlükleri, Ticaret Odaları‘ na bu konuda büyük iş düşüyor.
Eurovelo sayesinde bisiklet turizmi gelişir ve ülke ekonomisine katkısı olur. İngiltere, bisiklet turizmi sayesinde 1997’de 285 milyon sterlin kazandı. Bu yıl, beklenti 635 milyon sterlin.
Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı, her yıl 57 milyar dolar getiriyor.
Bu konu ile ilgili araştırmalar yapan ve yazan Pınar Pinzuti’ nin bu konu hakkındaki görüşlerini buraya aktarıyorum:
“ Peki, ben neden bisiklet turizmine yatırım yapılması konusunda bu kadar ısrarcıyım?
Tatilde bisikleti tercih eden insanlar sağlıklı ve mutlu olurlar. Bisikletli turistlerin seçtiği bölgeler ise kırsaldadır ve ekonomik olarak kalkınırlar.
Deniz ve kayak turizminin aksine bisiklet turizmi tüm mevsimlere yayılır.
Bisiklet turizmi sayesinde var olan güzellikler keşfedilir, mevcut kaynaklar değer kazanır.
Avrupa’da Bisiklet Turizmi
Geçtiğimiz hafta İtalyan Bisiklet Federasyonu’nun Bianchi Cafe’de yaptığı bir etkinliğe katıldım. Federasyon bir yandan 2017 yılı etkinlik programını paylaşırken bir yandan da güncel ve değerli bisiklet turizmi sektöründen rakamlar paylaştı.
Bisiklet Turizmi AB ülkelerine yılda 44 Milyar Avro kazandırıyor. Kruvaziyer turizmi ise 39,4 milyar avro.
Bisiklet Turizmi AB ülkelerinde 650.000 kişiye iş imkanı sağlıyor. İtalya’da bu rakam 22 bin kişi.
Bisikletli Turist, her şey dahil paketleri ile tatil yapanlara göre %40 daha fazla para harcıyor.
Bisiklet Turizmi, Günümüzün Tatil Trendlerine Uygun
Sosyal medya, gezi blogları, gezgin hikayeleri daha çok insanı keşfetmeye ve paylaşmaya davet ediyor. Hepimiz bireysel deneyimler, keşifler, farklı hisler peşindeyiz. Az bilinen yerler, turizmle tanışmamış köşelere arayışındayız. Sakin, huzurlu ama bir yandan da fiziksel olarak aktif tatiller yapmak istiyoruz. Şehirden kaçıp doğayla buluşmak için can atıyoruz.Bisiklet, işte tüm bu beklentilere cevap veriyor. Çok uzaklara gitmeyi bırakın, arabayla yüzlerce kez geçtiğiniz bir köy yolundan bisikletle geçmek, tatile çıkma hissi veriyor.Bisiklet turizmi, cittaslow, yavaş yemek, sürdürülebilir, butik deneyim trendleri ile uyumlu bir tatil seçeneğidir.
Bisiklet Turizmi Çeşitleri Nelerdir?
MTB yani dağ bisikleti ile doğada veya özel oluşturulmuş parkurlarda sürüş yapmaktan keyif alanlar için sunulan hizmetlerden yararlanan grup, bisiklet sporcularının oluşturduğu performans seven yol bisikleti kullanıcıları için sunulan hizmetlerden yararlanan grup ve tur bisikleti ile gezerek tatil yapanlar.
Bisiklet turizminin %16’sını MTB Turizmi oluşturuyor. 23-45 yaş aralığında, çoğunlukla erkeklerden oluşan grup ortalama 3-5 gün konaklama yapıyor.
Yol bisikleti ile bireysel veya grup halinde performans sürüşleri yapan, konaklama ve yemek için ciddi para harcayan sporcular bisiklet turizminin %32’lik dilimi oluşturuyor. Trafiğin yoğun olmadığı, normal araç yollarını tercih ediyorlar ve tırmanışı çok seviyorlar. İspanya’nın Mayorka adası yılda ortalama 160 bin bisikletli ağırlıyor ve 150 Milyon Avro kazanıyor.
Bisiklet turizminin %52 dilimini tur bisikleti ile bisiklet rotalarını takip eden, bisiklet yollarını tercih eden ailecek, çocuklu veya arkadaş grubu ile gezenler oluşturuyor.
Bisikletli Tatili Tercih Edenler Kimler?
Fransa, bisikletli turizmden en çok kazanan ülke olarak 19 Milyar Avro ile aslan payını alıyor. Bisikletlileri sayıyor, gerekli ölçümleri yapıyor, hangi sezonda artış var, geçen yıla göre yüzde kaç büyümüş sürekli değerlendiriyor.
Fransız Bisikletli Turistler :Fransız bisikletli turistlerin en çok tercih ettikleri ülkeler İspanya, İsviçre ve İtalya. Orta sınıf gelir grubundan, 35-55 yaş aralığında ve günde kişi başı 90-120 euro arası para harcıyorlar.
Hollandalı Bisikletli Turistler :Hollandalı bisikletli turistler, orta ve üst sınıf gelir grubu, 30-60 yaş arası, kamping ve pansiyonda konaklıyor, tatil için Almanya, Avusturya, İsviçre ve Fransa’yı tercih ediyorlar. Nisan-Eylül ayları arasında en az 7 günlük turlar yapıyorlar ve günde ortalama 75 euro harcıyorlar.
Alman Bisikletli Turistler: Alman bisikletli turistler ise Avusturya, İsviçre, İtalya, Hollanda’ yı tercih ediyor, orta sınıf gelir grubundan, ortalama 45 yaşında, aile, arkadaş grupları ile tatil yapıyor, günde ortalama 80 avro harcıyor, en az bir hafta tatil yapıyorlar.

Almanya’da Bisiklet Turizmi
Bisiklet turizminden yılda 14 Milyar Avro kazanan Almanya‘ya yakından bakalım. Almanya’da işaretlendirmeleri tamamlanmış bisiklet rotalarının toplam uzunluğu 70bin km. Bu rotaların 200 tanesi ulusal rota olarak uluslararası standartlara uygun. Yollarda bilgi tabelasına göre hareket etmeye alışık Almanlar, bizler gibi akıllı telefon ve GPS bağımlısı değiller.
Alman bisikletli turistin %82’si kendi tatil rotasını kendisi organize ediyor. %20’si ise organize turlara başvuruyor. %90’ı kendi bisikletini kullanıyor, sadece %10 e-bike kullanıyor, çoğunlukla tur bisikleti kullanıyorlar. İnanamayacaksınız ama bu kişilerin %20’si evden tatile gitmek için yola bisikletle yola çıkıyor.
İlk bisiklet tatilinden sonraki yıl yine bisikletli tatil planlayan Almanların oranı %85. “

Neden Bisiklet Turizmi?
1.Bisiklet Turizmi kırsal turizmi kalkındırır
2.Bisiklet Turizmi kırsal ekonomiyi kalkındırır
3.Bisiklet Turizmi, çevresel zararlar doğurmaz
4.Bisiklet Turizmi, trafik yoğunluğu getirmez
5.Bisiklet Turizmi, kullanılmayan köy yollarını bisiklet (ve yürüyüş) rotalarına dönüştürür
6.Bisiklet Turizmi, az bilinen antik kentleri, doğal yaşam parklarının, orman yollarının, arkeolojik siteleri ve müzelerin ziyaret edilmesini ve tanınmasını sağlar
7.Bisiklet Turizmi, bisikletli ulaşımı arttırır, sadece kırsal da değil, metropollerde de.
8.Bisiklet Turizmi, bireyler için sağlıklı yaşam alternatiflerini destekler.

Eurovelo ve bisikletli turizm hakkında bu kadar yazdıktan sonra, Valilik, Belediyeler, Bölgesel Kalkınma Ajansları, İl Turizm Müdürlükleri, İl Spor Müdürlükleri, Ticaret Odaları‘ nın bu konunun ciddiyet ve önemini farkedip adım atmalarını istiyorum.

Share
938 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

3+2 = ?