logo

07 Aralık 2018

ERCİYES KAYAK MERKEZİ

Erciyes Kayak Merkezi’ nin uluslararası yeterlilik sertifikası aldığını biliyor muydunuz? Yaptıkları işlerin kalitesini belgelediler ve Türkiye’nin uluslararası kalitede tek dağı oldular. Hem TSE ISO 9001 hem de IQ Net kalite belgelerini aldılar.
19 yıldır snowboard yapan birisi olarak Erciyes Kayak merkezinin eski halini ve şimdiki konumuna gelene kadar geçirdiği her aşamayı biliyorum.Ayrıca Türkiye’nin başka kayak merkezlerinde ve Amerika’da Vermont’ ta kaymış birisi olarak gözlemlerimi yazabilirim.
Ben snowboarda 1 Ocak 1999 yılında Erciyes’te başladım. O zaman bu spor daha yeni yeni yayılıyordu. Dağın ilk snowboardcularındanım.
O zamanlar kayılan pistlerin toplam uzunluğu 9 km idi ve tek bir kapı vardı Tekir Kapısı…Erciyes Turizm Master Planı sonrası kayılan pistlerin toplam uzunluğu 100 km yi buldu ve kapı sayısı 4‘ e çıktı.Tekir Kapı’ ya ilaveten Develi Kapı, Hisarcık Kapı, Hacılar Kapı olmak üzere 3 kapı daha yapıldı. Erciyes hakkında kafanızda net bir fikir oluşmasını istiyorsanız Tekir Kapı’ da bulunan Erciyes Kayak Merkezinin maketini incelemenizi öneririm.3 boyutlu olarak birebir görebilirsiniz.İstediğiniz herhangi bir kapıya arabanızı parkedip oradan kaymaya başlayıp diğer kapılara geçebilirsiniz.
http://www.kayserierciyes.com.tr sitesine girip detaylı bilgi alabilirsiniz.Ben genelde kaymaya gitmeden önce bu siteye girip, pist ve yol durumunu öğrenip öyle giderim.Bilgiler saat başı güncellendiği için, hangi kapılar açık, hangi pistler açık, hava durumu nasıl, hatta canlı kameralarla oralara bakma şansım bile oluyor.
Personel gayet iyi eğitilmiş durumda.Güleryüzlüler ve görevlerini çok iyi yapıyorlar.
Kısaca Erciyes, Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası yeterlilik sertifikasına sahip kayak merkezi ünvanına sahip olmayı hak ediyor.
Acemiler için eğitim pistleri var. Kolay, orta ve zor pistleri ile her türlü kayakçıya hitap ediyorlar.
19 yıllık snowboard hayatım süresince geçirdiği olağanüstü değişime gözlerimle şahit oldum.Bunun gerçekleşmesine katkıda bulunan Kayseri Büyükşehir Belediyesi büyük bir alkışı hak ediyor doğrusu.
Ben soğuk sevmiyorum, düşüp bir yerimi kırarım korkusuyla gitmemezlik yapmayın. Tabii ki normal kıyafetlerinizle giderseniz üşürsünüz ama kayak kıyafetleri-30 dereceye kadar dayanıklı yapılmıştır. Onları giyerseniz üşümezsiniz. Bir yerimi kırarım korkusundan önce şunu unutmayın, her şey bir eğitimle başlar.Hiçbirşey bilmeden sadece kayak kiralayıp kendi başınıza kayarsanız kötü düşersiniz ve moraliniz bozulduğu için de bir daha yapmazsınız. Bunun örnekleri çok.
O yüzden mutlaka ve mutlaka başlangıçta bir ders alınız.Unutmayın voleybolda, basketbolda , futbolda bile sakatlanma riskiniz vardır. Bilinçli davranmak önemlidir.Trafik kurallarına nasıl dikkat ediyorsak dağda kayarken de bazı kurallara dikkat edersek kolay kolay bir şey olmaz.Ben 19 yıldır snowboard yapıyorum, şimdiye kadar hiç bacağım , omzum, kolum kırılmadı. Bir sakatlık yaşamadım. Doğru malzeme, bilinçli kayma, kurallara dikkat etme bu işin püf noktası….
Burnunuzun dibinde yer alan, yılda bir buçuk milyon kişiyi ağırlayan, uluslararası yeterlilik belgesine sahip Erciyes Kayak Merkezine mutlaka bir gidin görün.Tekir Kapı veya Hacılar Kapı’ dan gondolla yukarı çıkıp , yukarıdaki cafede bir sahlep içmeden dönmeyin en azından :)…Şömine karşısında sıcacık kahve içmek istiyorum derseniz Develi Kapı’ ya gidin. Kumpir yemek istiyorum, şöyle güzel bir kahvaltı yapmak istiyorum diyorsanız Tekir Kapı’ ya gidin.Spor yapmak istiyorum, harbi harbi kaymak istiyorum diyorsanız ve kayma konusunda iyi olduğunuzu düşünüyorsanız Hisarcık ve Hacılar Kapı’ ya gidin.
Erciyes’in zirvesini çok yakından görmek istiyorum ve o manzaraya karşın sucuk ekmek yemek istiyorum diyorsanız gene Hacılar Kapı’ ya gidip gondolla yukarıya çıkın :).Yok ben mangal yakmak istiyorum derseniz, kayak merkezinin Tekir Kapı ve Hisarcık kapı arasında kalan bölgede yapılan piknik alanlarına gidin. Çocuğuma kızak kaydırmak istiyorum derseniz Tekir Kapı’ ya gidin.
Kayak ve kayak kıyafetleri kiralamak istiyorsanız gene Tekir Kapı’ ya gidin. Herkese hitap eden birşey mutlaka var.
Ama bir uyarıda bulunmak istiyorum. Lütfen ama lütfen çöplerinizi dışarıya, ortaya atmayın mutlaka çöp kutularına koyunuz.
Doğaya saygılı olmamız ve çevreyi kirletmememiz gerekiyor.
Nasıl olsa birileri temizler mantığı ile hareket etmeyelim.Bu konuda herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum.Çevreyi kirleten birisi olursa kibarca uyaralım, görmezlikten gelmeyelim.
Daha yazabilirim..Ama diyorum ki kısaca gidip Erciyes’i yaşayın 🙂

Share
904 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

8+8 = ?