logo

24 Kasım 2017

Düzenli Pedallamanın Sağlık İçin Eşsiz Yararları

Geçtiğimiz hafta 5 maddeden birincisini yazmıştım.Kaçıranlar şu linkten okuyabilir :

Düzenli Pedallamanın Sağlık İçin 5 Eşsiz Yararı


Bu hafta devamını aşağıya yazdım 🙂
2. Her Pedalda Kalp Sağlığınız Daha İyiye Gidecek
Bisiklet kardiyovasküler bir etkinliktir. Bu nedenle kalbinizi daha güçlü ve sağlıklı bir hale getirir. Kalp ve damar sağlığı için bisiklet artık uzmanların bildiği ve önerdiği bir etkinliktir. Yapılan bilimsel çalışmaların sonuçları genel olarak aynı sonucu gösteriyor. Haftalık 30-50 km bisiklet süren bir kişinin, egzersiz yapmayanlar ile karşılaştırıldığında kroner kalp hastalığı riskini yarı yarıya azalttığı ileri sürülebilir.
3. Beyin ve Sinir Sisteminizi Güçlendirebilirsiniz
Nörolobiyologlar beyin için egzersizin mucizevi etkilerinden sözederler. Araştırmalar, bisiklet gibi kardiyovasküler bir egzersizin beyin yapısı ve sinir sistemi işlevlerini de olumlu yönde etkilediği sonucunu ortaya koyuyor. Bisiklet sürmenin hafıza becerilerini, konsantrasyon yeteneğini, akıcı düşünme ve akıl yürütme yeteneklerini, problem çözme becerilerini geliştireceği öngörülüyor. Beyin ve sinir sistemi sağlığının gelişimi, kişiyi yaşa bağlı bilişsel gerileme ve Alzheimer hastalığı ve diğer demanslardan da koruyacaktır.
4. Uyku Sorunlarına Veda Edin, ‘Bebek Gibi’ Uyuyun
Dinlenirken, uyurken bedeniniz ve beyniniz iyileşir. Yeterli uyku olmadan hormon düzeyleri bozulur, duygulanım bozukluğu eğilimi artar, bağışıklık düşer, aşırı yemek yemek ve kilo sorunları ortaya çıkar.
Konuyla ilgili çarpıcı bir araştırmada 68000 kadının uyku alışkanlıkları ve vücut ağırlıkları eğilimleri 16 yıllık bir süre boyunca incelenir. Araştırmacılar, gece boyunca sadece 5 saat uyuyanların, gece boyunca 7 saat uyuduğu akranları ile karşılaştırıldığında, çalışma süresince 15 kilo veya daha fazla alma ihtimalinin yüzde 32 olduğunu tespit ediyor.
Bisiklet gibi düzenli aerobik egzersiz, kaliteli uykuyu artırır. Uzmanlar her gün sadece 20-30 dakika bisiklet kullanmanın bile uykuya dalma süresinin yarı yarıya azaldığını ve toplam uyku süresini de arttıracağını öngörüyorlar.
5. Pedalladıkça Gülümse
Bisiklet turlarında birinin öfkeli olduğu nadiren görülür. Neredeyse daha ilk pedalda ruhunuz özgürleşir, hafiflersiniz. Birçok bilimsel araştırmada bisiklet sürenlerin ruhsal durumlarındaki rahatlama ve iyileşmeyi ortaya koyuyor.
Kuşkusuz bisikletin strese karşı olumlu etkisi en büyüleyici özelliğidir. Bisiklet, iş toplantılarının, çatışmaların ve günün getirdiği çeşitli güçlüklerin yaratacağı stresi ortadan kaldırır. Aynı zamanda bisiklet serotonin ve dopamin gibi iyilik hissettiren hormonların üretimini de arttırır. Bu bazı kişiler için antidepresanlar kadar etkili olabilir. Daha da iyisi, araştırmalar düzenli egzersiz yapmanın, anksiyete bozuklukları ve depresyona karşı koruyucu olduklarını da göstermiştir.

Share
1005 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?