logo

19 Mayıs 2016

DEVELİ’YE SİYANÜR KORKUSU ÇÖKTÜ….

4037

SİYANÜR KABUSUYLA KARŞI KARŞIYA KALACAK DEVELİ’YE KORKU ÇÖKTÜ…

Bilindiği üzere İlçemiz’de, Öksüt Madencilik A.Ş. Kanada Şirketi ile birlikte açık ocak madencilik metoduyla çıkarılarak işletilecek olan altın madeni için yöre halkını korku sardı.
Yani Siyanür kabusu Develi’ye bir adım daha yaklaştı.
SİYANÜRLE ALTIN ÇIKARTMANIN ZARARLARI…
Altın madenciliğinde siyanür kullanımı diğer alanlarda kullanımında daha tehlikeli olabilmektedir. Altın üretimi yapılan işletmeye taşınan siyanürün dökülmesi ve devrilmesi sonucunda pek çok olumsuz olay yaşanır. Siyanürün işleme sırasında borulardan veya çeşitli sızıntılarla sulara karışmasıyla oluşan tehlikeli durumlarda bulunmaktadır. Altın madenlerinde kullanılan siyanürün nehir sularına karışmasıyla nehirdeki canlılar ölmekte, tarlalardaki sulama sularına karışmasıyla da meyve ve sebzelere siyanür karışmakta ve insan sağlığını tehdit etmektedir.
DEVELİ’NİN ÖZLEM VE GÜVENLE İÇTİĞİ ÖKSÜT SUYUNA KARIŞMA RİSKİ….
Ayrıca altın madeni çıkarılma sırasında kullanılan siyanür havaya karışmaktadır.
Siyanür insan sağlığında ciddi tehdit oluşturmaktadır. Solunması ve vücuda herhangi bir şekile alınması sonucunda zehirlenmeye yol açar. Beyini akciğerler ve kalp üzerinde hızlı bir zehirleme etkisi vardır. İnsanlar üzerinde ölümcül etkileri olan siyanür kullanımı tehlikeli boyutlardadır.
SAĞLIĞIMIZ NE OLACAK?… YARIN GEÇ OLABİLİR!…
Siyanürle ilgili bilgilendirilmenin yetersiz olması ve hiç bir ikna edici yönünün olmadığını, topladıkları yüzlerce imzalı dilekçelerini ilgili makamlara verdiklerini belirten bölge halkı temsilcileri gazetemizi de ziyaret ederek Haber Müdürümüz Cihan Çimen’e röportaj ve bilgiler verdiler. Korku ve endişelerini dile getirdiler.
Develi halkının aylardır süren endişeli mücadelesi ve haklı direnişleri sürerken, tehlike çanları çalmaya başlamadan henüz daha işin başındayken, duyarlı ve değerli yetkililerimizi, bürokratlarımızı, çocuklarımızın sağlığı ve Develi’nin geleceği açısından konu ile daha yakından ilgilenmelerini belirtmektedirler.
İŞLETME; BÖLGEYE NE GETİRECEK VE NELER GÖTÜRECEK? ACEBA İDDA EDİLENLER KADAR MI?… YAZISI DEVAM EDECEK…

Gazeteniz “Çağdaş Develi’yi” bayiilerinizden isteyiniz

Share
7115 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+9 = ?

#

DEVELİ’YE SİYANÜR KORKUSU ÇÖKTÜ….” için 4 Yorum

 1. Siyanürlü altın çıkartarak ilçemiz ve ülke ekonomisine belki bu gün yararlı olacağını düşünebilirsiniz. Ancak gelecekte hem ilçemizin hem de ülkemizin yeraltı sularına ve doğal kaynaklarına büyük zararlar verileceğinden kimsenin kuşku duymaması gerekmektedir.
  Bu altın çıkartma işlemi şayet siyanür kullanılmadan çıkartılıyorsa asla karşısında olmamalıyız.
  Bu nedenle ilgililerin ve yetkililerin mutlaka doyurucu ve tatmin edici açıklamalar yaparak ilçe halkımızı ve basınımızı aydınlatmaları gerekmektedir.
  İleride telafisi imkansız durumlarla karşılaşmamak için derhal gerekenler yapılmalıdır.
  Bu konuyu dile getiren yerel basınımızı ve duyarlılık sahibi hemşehrilerimizi kutluyor ayrıca teşekkürlerimi sunuyorum…
  Selam ve sevgilerimle,
  Ertuğrul Gönenç
  Develi Eski Belediye Başkanı

 2. Mustafa : diyor ki:

  Hocam, yazdıklarınızı hiç okuyor musunuz? Anlatım bozukluğu ve yazım yanlışından geçilmiyor.

 3. SİYANÜR den evvel harfiyat süresinde esas doğa tahrip edilmiş olacaktır hiç kimsenin bundan hiç haberi yok düşünün 2 yıl harfiyat süresince 30 , 40 tonluk günde 300 kamyon un taşıyacağı harfiyat çıkarılması ve taşınmasındaki felaketi hiç bilen varmı .