logo

23 Ağustos 2019

Develi’deki Yeni Nohut Çeşitleri ile Verimlilik Daha da Artacak

Tarımsal yeniliklerin çiftçilerimize ulaştırılması ve yaygınlaştırılması amacıyla Develi Bakırdağı Mahallesinde Kayseri Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü işbirliğiyle yürütülen “Yeni Nohut Çeşitlerinin Yaygınlaştırılması Projesi” kapsamında tarla günü etkinliği düzenlendi.
Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar, İl Müdürü Mustafa Şahin, Enstitü yöneticileri ve Develili çiftçilerin katılımıyla yapılan toplantıda yeni üretilen İnci, Hasanbey ve Seçkin isimli nohut çeşitleri hakkında bilgiler verildi.
Yeni nohut çeşitlerinin daha fazla ürün verip hastalıklara daha çok dayanıklı olduğunu belirten İl Müdürü Şahin “Milli tohumlarımızı daha da yaygınlaştırıp verimliliği daha da artırmak amacıyla başlattığımız bu projelerde siz kıymetli çiftçilerimizden bu yeni ürünleri daha çok ekip üretimini yaparak bizlere destek vermenizi istirham ediyoruz” dedi.
Konuşmasına Develi’nin temel geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olduğunu belirterek başlayan Cabbar Başkan “Bizler çiftçilerimizin verimliliğini artıracak ve milli tohumlarımızın daha da yaygınlaşmasına imkan sağlayacak böylesi projeleri desteklemek için elimizden gayreti göstereceğiz.
Bu projenin Develimizde yapılmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” açıklamalarında bulundu.
Enstitü yöneticilerinin de yeni nohut türleri hakkında sunumlar yapmasının ardından yeni nohutların ekildiği nohut tarlasında çiftçilerin merak edildiği sorular yanıtlandırıldı.

Share
1188 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+10 = ?