logo

Develi’de Çemen Yapımı

Develi’de kış aylarının vazgeçilmezi yerli çemen yapımı başladı.
Hemen hemen her mahallede çemen için hummalı çalışmalarla ilçe halkı çemen hazırlığında, Develi’de kışın her evin tükettiği lezzetlerden olan çemenin yapımına ekim ayı içerisinde her mahallede rastlanır.
Develi’nin yerli sarımsakları her mahallede bulunan sohu taşlarında dövülerek hazırlanır. İçerisine kimyon ve yine yerli biberin de katıldığı çemene tuz da eklendikten sonra iyice karıştırılarak sofralar için hazır hale getirilir.

İçerisine kimyon ve yine yerli biberin de katıldığı çemene tuz da eklendikten sonra iyice karıştırılarak sofralar için hazır hale getirilir. Sarımsakların sohu taşında dövülmesinin Develi çemeninin en belirgin özelliği olduğunu belirten Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar “Bu şekilde hazırlanan sarımsaklar mikserde çekilen sarımsaklara göre gazı alındığı için mideyi daha az rahatsız etmektedir.
Her mahallemizde bulunan sohu taşlarında mahalle sakinleri imece usulüyle çemen hazırlıklarını yaparlar. Develimizin önemli lezzetlerinden olan çemen kış aylarında kahvaltılarımızın vazgeçilmezleri arasındadır. Bütün hemşerilerime yaptıkları çemenleri sevdikleriyle ve ağız tadıyla yemelerini temenni ediyorum” dedi.

Share
684 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?