logo

12 Ağustos 2016

Cavit Çağlar ve Hemşehrimiz Dr. Yusuf Akça

7035

Rusya ile aramızı düzeltmede önemli rol alan 90’lı yıllarda Devlet Bakanlığı yapan işadamı Cavit Çağlar’ın değerli dostu, Dünyagöz Vakfı Yönetim Kurulu üyesi hemşehrimiz, Develi sevdalısı Dr. Yusuf Akça ve Çağlar’ın dostluğu Develi’de memnuniyetle karşılandı.

BM’den Erdoğan-Putin memnuniyeti Birleşmiş Milletler, Cumhurbaşkanı Erdoğan-Rusya Devlet Başkanı
Putin görüşmesini memnuniyetle karşıladı…

Cumhurbaşkanı Erdoğan-Rusya Devlet Başkanı Putin görüşmesini memnuniyetle karşıladı…
Anadolu Ajansı’nın haberine göre; Birleşmiş Milletler (BM), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir araya gelmesini memnuniyetle karşıladığını bildirdi.
BM Genel Sekreter Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, BM’de düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin’in St. Petersburg’ta, iki ülke arasındaki ilişkilerin yeniden normale dönmesiyle ilgili bir araya geldiğini anımsattı.
Sözcü Yardımcısı Haq, bir soru üzerine, “Ülkelerin birbirleri arasındaki farklılıkları gidermesi her zaman iyi bir sinyaldir” dedi ve bunu memnuniyetle karşıladıklarını vurguladı.
Bu Bağlamda; Rusya ile krizi bitiren gecenin öyküsü :
Türkiye-Rusya krizini bitiren süreçte Orgeneral Hulusi Akar, Cavit Çağlar, Nazarbayev, İbrahim Kalın gibi isimler rol oynadı.
En kritik an ise mektubun 24 Haziran’da saat 03.00’de havalanan özel uçakla Putin’e ulaştırılmasıydı.
Suriye krizi ve Rus uçağının düşürülmesiyle son otuz yılın en ağır krizini yaşayan Türkiye ve Rusya, ilişkilerde yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor.
Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rus lider Putin arasında bugün St. Petersburg’da yapılacak zirve, ABD ve Avrupa Birliği’nin 15 Temmuz darbe girişimi karşısında Türkiye’yi yalnız bırakmasının hemen ardından gerçekleşmesi bakımından tarihi bir nitelik taşıyor. İki liderin görüşmesi, sadece Türkiye ve Rusya’da değil, dünya genelinde en önemli konu haline geldi.
Hürriyet’in haberine göre uzlaşma süreci, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın 90’lı yıllarda tanıdığı işadamı Cavit Çağlar’ın Dağıstan Özerk Cumhuriyeti Lideri Ramazan Abdulatipov üzerinden, Putin’e bir kanal açabileceğini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a söylemesiyle başladı.
Öyle de oldu. Ardından müthiş heyecanlı bir diplomatik operasyon başladı. İbrahim Kalın ve Çağlar’ı taşıyan uçak, uçuş izinleri bile alınmadan havadaydı.
İşte o gece ve sabahının film gibi öyküsü…
Erdoğan yeşil ışık yakınca temaslar başladı. 30 Nisan’da Huber Köşkü’nde Erdoğan, Akar ve Çağlar buluştu. Erdoğan’ın yazılı beyanı için Putin’in danışmanı Yuri Uşakov ile temasa geçilmesine karar verildi.
Türkiye’den yetkili olarak seçilen Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın yazdığı mektup taslağı Ankara-Moskova arasında gelip gitti.
Nihayet olumlu sinyali 23 Haziran’da Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev verdi.
Nazarbayev St. Petersburg’da Putin ile görüşmüştü. Mektup gelirse, Putin el sıkışmaya hazırdı. Mektubun 24 Haziran saat 13.00’e kadar Şanghay İşbirliği Örgütü toplantısının yapıldığı Özbekistan’ın başkenti Taşkent’e ulaştırılması büyük önem taşıyordu.
Erdoğan, 23 Haziran gecesi imzaladığı mektupta üzüntülerini iletti.
Çağlar beraberindekiler uçağa bindi, ama uçak kalkamıyordu, çünkü geçilecek ülkelerden uçuş izni gelmemişti. Dışişleri devreye girdi. Ama zaman daralıyordu, Taşkent saatiyle 13.00’ten önce mektubu ulaştırmalıydılar, yoksa fırsat kaçabilirdi. Kalın risk alarak uçuş izni olmadan uçağı kaldırdı.
Uçak 12.15’te Taşkent’e indi. Uşakov, mektubu Putin’e gösterdikten sonra arayıp, “Sonuç olumlu” dedi.
İLK TEMAS SOÇİ’DE
Ardından ikili ilk temas Soçi’de Dışişleri Bakanları nezdinde gerçekleştirilmişti. İlişkileri sağlamlaştıracak asıl adımlar için gözler Erdoğan-Putin görüşmesine çevrilmişti. Erdoğan’ın görüşmede Putin’e FETÖ’nün askerlerinin yaptığı ortaya çıkan uçak düşürme olayına ilişkin bilgi vermesi bekleniyor. Görüşme özellikle Suriye’de taşların yerine oturması beklenen bir dönemde gerçekleşmesi açısından da önemli.

Share
2287 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+4 = ?