logo

21 Aralık 2018

Bisikletli Yaşam

Bisikletli Yaşamın İpuçları :

İş, aile, arkadaşlar ve diğer sorumlulukların yoğun baskısından dolayı, her gün seleye oturacak zamanı bulmak birçok insan için çok zor olabilir. Boş zamanımızda ve spor amaçlı bisiklet kullanımı bir sürü faydayı beraberinde getirirken, her gün kolaylıkla bisiklete binmenizi sağlayacak farklı bir sürüş çeşidi de var. Ulaşım amaçlı bisiklet sürmek, her gün bisiklete binmeyi oldukça basit hale getiriyor. Ayrıca gündelik sürüş diğer her şeye daha fazla vakit ayırmanızı sağlıyor.Bisiklete binmeyi spor, hobi ya da bir hafta sonu aktivitesinden çok, günlük rutininin düzenli bir parçası haline getirmek isteyen herkes için bir kaç öneri…
İşe Bisikletle Gidin:İşe bisiklet ile gidip gelmek, bisikleti yoğun bir iş haftasına dahil etmenin en kolay yollarından biridir. Trafiğe takılmamanızı ve yolda kafanızı boşaltmanızı sağlamasının yanı sıra, günlük egzersiz de yapmış olursunuz.Dahası, düzenli egzersizin zihinsel işlevi arttırdığı, hafızayı güçlendirdiği ve tüm beyin performansını geliştirdiği defalarca kez kanıtlanmıştır. 2014’te 2500 bisikletçi ve 100 işverenin katılımıyla yapılan bir anket, işe bisiklet ile gidip gelen çalışanların, daha fit ve atik oldukları ve daha az hastalık izni aldıkları için daha başarılı olduklarını belirtmektedir.
Günlük İşlerinizi Bisiklet ile Yapın :

Eğer işe bisiklet ile gitmek pek olası değilse, haftalık çalışma günleri süresince tekerlerinizi durdurmak zorunda değilsiniz. Evden başka sebepler için de çıkıyorsunuz, değil mi? Yiyecek almak ya da yakın çevredeki kısa geziler için bisikletinizi kullanmak sadece emisyon azalımı ve küçük işlerinize biraz egzersiz katmanın harika bir yolu olmasının yanı sıra aynı zamanda diğer ulaşım türlerine nazaran çok daha hızlı ve ekonomik.Yiyeceklerinizi toplu taşıma araçlarında taşımaya ya da otomobiliniz için sürekli park yeri aramaya “elveda” diyebilirsiniz. Günlük işlerinizi bisikletle halletmek mahallede kolayca dolaşmanızı ve ne zaman isterseniz durmanızı sağlar. Park için sadece inip bisikleti kilitleyecek bir direk bulmanız yeterli. Bagajı olan standart bir bisikletle şaşırtıcı derecede büyük miktarlarda yük taşıyabilirsiniz. Ama çok daha ağır şeyler taşımanız gerekiyorsa , kargo bisikletleri ve sökülüp takılabilir römorklar taşıma gücünüzü arttırmaya yönelik harika seçeneklerdir. Eğer Hollandalılar kanepelerini bisikletle taşıyorsa, siz de muhtemelen bir haftalık yiyeceğinizi taşıyabilirsiniz.

Antrenman Kıyafetlerini Bırakın :

Bisiklet sürmek için illa bir sporcu olmak ya da özel kıyafetlere sahip olma gibi gereklilikler bisiklet hakkında varılan yanlış kanılardandır. Köşedeki markete gitmek için tayt ve spor ayakkabı giymeniz gerekmediği gibi bisiklet sürmek için de bunları giymeniz gerekmiyor.Sıradan, günlük kıyafetlerinizle bisiklete binmek kendinize bisiklet sürmenin sıradan, günlük bir aktivite olduğunu hatırlatmanın harika bir yoludur. Sadece güneşli bir günde parkta geziyorsanız, su kaybını önleyen tabletler kullanmanız, kilitli pedallar kullanmanız ya da likralı kıyafetler giymeniz gerekmiyor.Günlük kıyafetlerle bisiklet sürmek ayrıca işleri ağırdan almanız gerektiğini hatırlatır. Hayat bir yarış değil, bu yüzden hız ölçerinizi açıp mahallede Fransa Turu yapmanıza gerek yok. Yavaşlayıp manzaranın tadını çıkarınca, bisiklete tümüyle farklı bir türde aşık olacaksınız. Bisiklet sürmek her gün yapmaya çalıştığınız bir şeyden çıkıp bir anda her gün yapmanız gereken bir şeye dönüşecek.
Yağmurdan Korkmayın :

Ara sıra bisiklet sürenlerden duyduğumuz, neden bisikleti daha sık kullanmadıklarına yönelik en yaygın bahanelerden biri hava koşullarıdır. “Tüm yıl boyunca işe bisikletle gitmek istiyorum ama hava çok yağmurlu/ karlı/ sıcak/ rüzgarlı.” Herkesin bisiklete binmek istemediği mazur görülecek günler kesinlikle vardır. Sağanak yağmurlar, kar fırtınaları, sıcak hava dalgaları… Bisikleti evde bırakmanın daha mantıklı olduğu günler ya da sizin evde kalmanız gereken günler her zaman olacaktır.Fakat yılın çoğu günlerinde bisiklet sürebilirsiniz. Kendimizi evlerimize, arabalarımıza ve ofislerimize hapsederek yıllarca iklime karşı dokunulmazmışız gibi davrandık. Fakat işin aslı şu ki hava hala orada, istesek de istemesek de görevini yerine getiriyor. O yüzden ondan saklanmak yerine, onu kucaklamayı öğrenme vaktimiz geldi.Yağmur mu yağıyor? O zaman ıslanacaksın. Sıcak ve ılık mı? Terleme zamanı. Soğuk ve kar mı yağıyor? Kalın kıyafetler giy ve dışarı çık.Sürüşünün her türlü havada güvenli ve rahat olduğundan emin olmanız için yapabileceğiniz birçok şey var. Ama aşmanız gereken ilk engel sadece o kararı vermenizdir.
Arkadaşlarınızı da yanınızda götürün:İşe giderken bisiklet sürmek ve günlük işlerinizi bisikletle halletmek sağlıklı, verimli ve bütçenize uygundur. Ama asıl ezber bozan şey ailenizle ya da arkadaşlarınızla bisiklet sürmektir. Bisikletin hayatınıza ne kadar çok neşe kattığını anlamanız için, arkadaşlarınızla birlikte şehirde dolaştığınız yavaş seyreden bir akşam ya da şehir dışına yapılan bisikletli bir hafta sonu macerası gibisi yoktur.Çevrende bisiklet sürdüğün için tuhaf karşılanan biriysen, arkadaşlarını bisikletle tanıştırmak yavaş işleyen bir süreç olabilir. Ama yanında bir ya da iki arkadaşın varsa, ulaşım amacıyla bisiklet sürmek çok daha kolay bir hal alır. Bisiklet sürmek sosyal gruplarda dalgalanma etkisi yaratma eğilimindedir. Bir kişi bisikletle ilgilenir ve iki ya da üç kişiyi de katılmaları için ikna ederse, o üçlü de anında başka bir üç kişiyi ikna eder ve bir bakmışsınız bir bisiklet topluluğunuz var.Bisiklet hobi olmanın ötesine geçip sosyal hayatınızın bütünleyici bir parçası haline geldiğinde, arkadaşlarınızla buluştuğunuz zaman ortaya çıkan “Oraya nasıl gideceğiz?” sorusu artık planlama sürecinin bir parçası olmaktan çıkıyor. Tabi ki oraya bisikletle gideceksiniz.
Arabanızı Satın :

Bunun herkesin yapabileceği bir şey olmadığını biliyorum. Ama birçok insan için, özellikle kalabalık şehirlerde yaşayan insanlar için, araba sahibi olmak düşündürüldüğümüz kadar gerekli değil. Haftada bir gün araba yolculuklarının birini bisikletle gerçekleştirmek, bisikletli bir hayat tarzı oluşturmak için harika bir başlangıç noktası. Ama arabayla kat ettiğin yolu azaltıp bisiklet ile kat ettiğin yolu arttırmanın şu ana kadar ki en kolay ve etkili yolu arabanızı doğrudan satmaktır. Artık araba sahibi olmadığınız zaman, gitmek istediğiniz her yere bisikletle gitmek çok basit, hatta düşünmeden yapılan bir eylem haline geliyor.Normalde arabayla gideceğin uzun bir yolculuk bir anda güzel uzun bir bisiklet yolculuğu haline geliyor. Birkaç kasa bira ve bir sehpa almaya gitmek, tüm bu şeyleri bisikletle nasıl taşıyacağınızı çözmeniz gereken yaratıcı bir macera haline geliyor. Arkadaşlarınızı sizinle birlikte sürmek için ikna etmek çok daha kolay bir hal alıyor çünkü onları almak durumunda kalmazsınız. Arabasız olmak, ilk başlarda alışma gerektirse de, vücudunuz ve bir bisikletle neler yapabileceğinizi keşfetmenizi ve bu sürecin ne kadar tatmin edici olduğunu keşfetmenizi sağlıyor. Bonus!!! Yakıttan ve sigortadan tasarruf ettiğiniz onca para (arabanın satışında elinize geçen paradan bahsetmiyorum) güzel, tatlı bir bisiklet ve bazıaksesuarları, hatta bir kargo bisikleti ya da eğer ihtiyacınız varsa bir elektrikli bisikleti bile karşılar.

Share
835 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?