logo

14 Aralık 2018

BİSİKLET SÜRMEK ZAYIFLATIR MI?

Bisiklet kalori ilişkisi basit olarak saatte 600-700’dür. Bunun anlamı, hobi düzeyindeki bir bisikletçinin (ortalama 15-20 km hızla) bir saatte 600-700 kalori harcayacağıdır.
Bu bir saat koşmaya, yüzmeye ve futbol oynamaya da yaklaşık olarak eşittir. Bir saatlik yürüyüşte ise bunun yarısı kadar enerji, 300 kalori harcanıyor. Bisiklet kalori indeksi ile bir çok sporun önünde yer alır.

Bu dört spor içinden bisiklet, hobi düzeyinde bile, saatlerce yorulmadan ve sıkılmadan yapılabildiği için diğerlerinden ayrılıyor. Bu özelliğiyle bisiklet etkili bir enerji harcama yolu olarak önerilebiliyor.

En sık karşılaşılan soruların başında ‘Bisiklete binerek kilo verilebilir mi?’ sorusu gelir. Yukarıda belirtildiği gibi bir çok amatör spor etkinliğine göre bisiklet enerji tüketimi özelliği ile öne çıkar -bisiklet kalori endeksi yüksektir.
Bununla birlikte beslenme uzmanlarının çok iyi bildiği gibi kilo vermek için asıl odaklanılması gereken enerjinin harcanmasından önce beslenmedeki enerji kaçaklarıdır.
Büyük boy 80-100 gr bir çikolota, bir bira ile bir avuç kuru yemiş, bir kutu kola ile cips ya da bir büyük hamburger, bunlardan yalnızca biri bir saat pedal basabilecek enerjiye eşittir. Bisiklet kalori ilişkisi iki yönlü düşünülmelidir, harcananlar kadar beslenmeyle kazanılanlar etkilidir.

Bisiklet kilo vermenin en etkin yollarından biri olabilir.
Ama ancak iyi düzenlenmiş ve sıkı bir beslenme programı ile! Bunun için beslenme ve özellikle besinlerin enerji değerleri iyi bilinmelidir.

Share
763 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?