logo

13 Temmuz 2018

Bisiklet demeyen politikacıya oy yok (1)

‘Bisikletvs.com kurucusu Tanzer Kantık: Yol yaparak ulaşım probleminin çözülebileceğine insanlar inandırılmış durumda. Yol yaparak ulaşım problemini çözebilen bir şehir yok! Bisiklete yönelmezsek ekonomi, çevre ve sağlık açısından bedelini öderiz diyor.

Tanzer Kantık bir tasarımcı, bisiklet aşığı , bir aktivist ve bisikletvs.com kurucusu…Onunla yapılan röportajı aşağıya koyuyorum.

» Ülke başkanlık seçimini konuşuyor ancak sizin gündeminiz halen bisiklet. Neden?

Aksine seçim atmosferinde başkan adaylarının “ülke sorunları” başlığı altında dile getirdiği her şeyin içinden aslında bisikletin geçtiğini düşündüğümüz için bisikleti doğrudan ve devamlı olarak gündemde tutmanın önemli olduğunu düşünüyorum.

» Bisiklet ülke sorunlarının içinden nasıl geçiyor ve seçim vaatleri kapsamında bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kamu yatırımlarında en yüksek payın 25,5 milyar lira ile ulaştırma sektörüne ayrıldığını görüyoruz, eğitim yatırımları için 14,3 milyar lira, tarım sektöründeki yatırımlar için 10,1 milyar lira, sağlık sektöründeki yatırımlar için 8,5 milyar lira kaynak tahsis edilmiş. Buradan görebiliyoruz ki ekonomi üst başlığı altında ülkenin en önemli sorunları arasında “ulaşım” ve “sağlık” dikkat çekiyor. Meydanlarda yapılan seçim mitinglerine kulak kabarttığımızda adayların bu doğrultuda alternatif politikalarından söz ettiğini duyuyoruz. Örneğin ekonomideki kötü gidişten bahsedilirken cari açık ifade ediliyor ve cari açığın en büyük sebebi olarak petrolü dışarıdan alıyor olmamız gösteriliyor. Bu tespit ekonomi rakamlarına baktığımızda doğru bir tespit ancak buna vurgu yapanlar petrole bağımlılığı azaltmaktan bahsederken aynı zamanda köprü ve otoyolları bedava yapmaktan da bahsedebiliyor. Bunu dinleyen seçmenlerin durup düşünmesi lazım bu noktada ve sormalılar; “petrol tüketimini azaltacak tedbirler alma vaadi ile otoyol ve köprülerin bedava yapılması nasıl yan yana gelebiliyor?” diye.

Oysa şehirlerin yollar, köprüler, tüp geçitler yapılarak otomobilize edilmesinden çok insan ölçeğine dayalı planlanması gerekiyor ve bunun için de bisiklet ve yaya erişiminin planlanması en üst noktadadır. Büyükşehirlerin bugün içinden çıkılamaz ulaşım problemlerinin tam ortasından bisiklet/yaya erişimi ve toplu ulaşım geçiyor. Ulaşım bütçedeki en büyük kaynağı tüketirken bu yatırımların çoğu otomobile dayalı yaşam tarzını destekler nitelikte.

» İktidar en çok yol yapmakla övünüyor…

Yol yaparak ulaşım probleminin çözülebileceğine insanlar inandırılmış durumda. Oysa yol yaparak ulaşım problemini çözebilen bir şehir dünya üzerinde yok! Aynı zamanda “ulaşım” kavramı trafik sıkışıklığına endekslenmiş durumda. Fakat biliyoruz ki ulaşımın tanımı metal kutuların hareket edebilmesi değil insanların hareket edebilmesidir. Toplum aksine ikna edilmiş ve bunun üzerinden geliştirilen politikaların derdine çare olacağını sanıyor. Hiçbir yerde olmadı bizde de olmayacak. Yol yaparak ulaşım sorununu çözemezsiniz.

Share
673 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

7+10 = ?