logo

11 Mayıs 2020

Bir Eğitim Koordinatöründen Ailelere Öneriler:

Bildiğinizi zannetmeniz, öğrenmemenizin en büyük düşmanı olmuştur.
(Claude Bernard)
23 Martta başlayan uzaktan eğitim gün geçtikçe azalması ileride sıkıntılı günlerin geleceği habercisidir.18 milyon öğrenci bir aydan fazla bit süredir evde. Bu noktada ailelere büyük görevler düşmektedir.
Bir Kolej Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Koordinatörünün ailelere önerileri:
Evinizin bir odasını okul ortamına dönüştürünüz. Bu oda öğrencinin uzaktan eğitim derslerini rahatça izleyebileceği bilgisayarın ve televizyonun olduğu bir oda olmalıdır.
Öğrencinin çalışması için mutlaka bir masası olmalı.
Koltukta oturarak, yatarak veya yere uzanarak öğrencinin derse odaklanması, dolayısıyla öğrenmesi mümkün değildir.
Öğrenci çalıştığı sürece odasına girilip çıkılmamalı, diğer odalardan öğrencinin ilgisini dağıtacak sesler gelmemelidir.
(Yüksek sesler ve TV gibi)
Öğrencinin çalışmasının aksamaması için sabah 08.30’da kahvaltısını yapmış olarak uzaktan eğitim çalışmalarına başlaması, gün içinde yapması gereken çalışmaları aksatmaması ve okul dönemindeki gibi belirli saatlerde yatıp kalkması sağlanmalıdır.
Günün belirlenen bir saatinde aile fertlerinin birlikte yapacağı etkinlikler çocukların kendilerine olan güven duygularını güçlendirecektir.
Öğrencilerin aile fertlerinden biri olarak günlük görevlerini yerine getirme sorumluluğu vermeyi ihmal etmeyiniz.
Ebeveynler çocuklarının eğitimini önemsemez, çocuğun çalışmalarına saygı göstermez ve onu öğrenmeye motive etmezlerse en düzenli çalışan öğrenciler bile bir süre sonra derslerden uzaklaşmaya başlayacaklardır.
Hiç kimseye bir şey öğretemezsiniz, yapabileceğiniz tek şey içlerindeki öğrenme isteğini keşfetmelerine yardım etmektir.
(Bilimin Babası, İtalyan Filozof, Galileo Galilei)

Share
2663 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

4+4 = ?