logo

21 Eylül 2018

Bayan Duru’dan Tüm Annelere Örnek Davranış

Develi Kaymakamı Murat Duru’nun eşi Elif Duru’dan örnek davranış.
Develi Kaymakamı Murat Duru’nun eşi Elif Duru, Dünya Çevre ve Temizlik Günün’de Develi’de bir ilke imza attı.
Kamu da çalışan bir anne olarak hem çocuklarına, hem de iş dünyasındaki annelere ve ev hanımlarına da örnek oldu.
Küçük yaştaki çocukları ile doğaya ve çevreye zararlı maddeleri topladı.
Develi kamuoyunda bu örnek davranış ise projeye dönüştürülerek topluma kazandırılması noktasında olumlu tepkiler aldı.
Özel sektörde ve kamuda çalışan anneler birlik olup, önce kendi çocukları ile başlaması hem evine hem topluma özellikle küçük çocuklara şimdiden çevreye duyarlı olacağı şeklinde kanaat notları geldi.
Elif Duru, Çalışan ve çalışmayan bir annenin işinde ve çocuklarıyla topluma ne kadar fayda sağlayabileceğinin örneğini gösteririken,
Dünya Çevre ve Temizlik gününde eşi ve çocuklarını yalnız bırakmayan Develi Kaymakamı Murat Duru gazetemizden gelen talep üzerine kamuoyuna şöyle konuştu.

Çöp gelişmiş yaşamın kaçınılmaz bir parçası.
Tükettiğimiz her ürünle sonuçta ‘çöp’ diyeceğimiz bir çıktı üretiyoruz.
Ülkemizde ve dünyada son dönemlerde bu kadar çevre kirliliğine sebep olan çöpün oluşmasının nedeni tüketim alışkanlıklarındaki değişim. Eskiden suyu çeşmeden içiyorduk, şimdi pet şişeden içiyoruz.
Eskiden elimizi yıkıyorduk, şimdi ıslak mendil kullanıyoruz.
Eskiden bisküviyi kilo ile alıyorduk şimdi minicik ambalajlarda alıyoruz.
Çevremizin kirlenmesine sebep olan listeyi uzatsak binlerce madde sıralayabiliriz.
Sorun yaşamımız için tüketilmesi gereken ürünlerin tüketilmesi değil elbette.
Sorun modern yaşamın tüketim kalıplarına uygun çevre bilincinin oluşmamış olması, maalesef yeterince çevre temizliği bilincimiz oluşmadığı için ve aynı zamanda dinimizin “temizlik imandandır” emrini tam olarak idrak edememiz sebebiyle çevremizi kirletmekte sınır tanımıyoruz.
Çocuklarımızın, torunlarımızın ve gelecek nesillerimizin bizlere emaneti olan doğamızı ve çevremizi evimizin içini nasıl temizliyor ve koruyorsak aynı bilinçle korumalı ve temiz tutmalıyız.
Dünya Çevre Temizlik gününde her zaman olduğu gibi çocuklarıma çevre bilincini ve çevremizin çöplerle kirletilmemesi gerektiğinin önemini anlattım.
Yine bu günde çocuklarımla beraber doğa gezimizde çevremizde gördüğümüz çöpleri onlara toplatarak çevremize karşı onların duyarlılıklarını en üst düzeye çıkarmalarını sağlamaya çalıştık.
Sevgili dostlarım, kardeşlerim ve Develimizin güzel insanları hemşehrilerimden dileğim odur ki, Allah’ın bizlere insanca yaşayabilmemiz için emanet ettiği tabiat varlıklarını koruyalım ve kirlenmesine, yok olmasına izin vermeyelim, diyerek sözlerini tamamladı.

Share
780 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

1+3 = ?