logo

05 Ağustos 2016

BASİT ÖNLEMLERLE SAĞLIKLI BİR YAZ !

7024

Aşırı sıcakların yaşandığı yaz aylarında; fazla miktarda terleme, hijyen koşullarındaki olumsuzlukların jinekolojik sorunlara sebep olduğunu belirten KadıköyŞifa Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Birgül Karakoç, kadınlar için korunma yöntemlerini anlatıyor.
Bu sorunların başında vajinal enfeksiyonlar gelmektedir. Özellikle hijyene gerekli önem verilmeyen havuzlarda risk daha fazla olur. Ayrıca, ıslak mayo vajenden çok fazla oranda ısı çektiğinden, ortamda bulunan yararlı bakteriler azalmakta, fırsatçı bakteriler artmakta ve enfeksiyonların oluşmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden havuzdan ya da duştan çıktıktan sonra iyi kurulanmak, ıslak mayoyla kalmamak gerekir. Enfeksiyondan korunmak için alınabilecek en iyi tedbir, suya girmeden hemen önce ve çıktıktan sonra duş almaya dikkat etmektir. Duş alınmadığı takdirde vajenin PH değeri olumsuz etkilenmekte ve enfeksiyon oluşumu artmaktadır. Bu nedenle duşlar PH değeri uygun olan duş jelleri ile yapılmalıdır. Vajinal enfeksiyonun en önemli belirtisi akıntı olmasıdır. Akıntı mantar enfeksiyonlarına bağlı olduğunda peynir kırıntısı, süt kesiği görünümünde iken, mikroplardan kaynaklanan enfeksiyonlarda kötü kokulu, sarımsı ve/veya yeşilimsi bir akıntı olabilir. Bu durumda zaman kaybetmeden uzman hekime müracaat edilmeli ve uygun tedavi alınmalıdır.
Aşırı sıcaklarda havalandırmayı bozan sentetik iç çamaşırları giyilmemeli, pamuklu iç çamaşırları tercih edilmelidir. Günlük ped kullanmak son derece sakıncalıdır. Hava ile temas engellenip, tekrarlayan vajinal enfeksiyonlara sebep olabilmektedir. Kıyafetlerde özellikle dar pantolonlar tercih edilmemelidir. Genital bölgede deodorant, sprey, pudra gibi ürünlerin kullanılması önerilmemektedir.

Share
1255 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+7 = ?