logo

Bahar yorgunluğu ders çalışmaya engel olmasın!

Baharın enerjisi tüm doğayı etkisi altına alırken insan ruhu ve psikolojisi üzerinde de canlılık yaratır.
Bu canlılık, çoğu kez bizleri daha eğlenceli, daha hareketli aktivitelere yönlendirse de söz konusu ders çalışmak olduğunda zorlayıcı olabilir. Öğrencilerin doğru bir yol haritasıyla hem bahar mevsiminin kendisinde yarattığı coşkuyu yaşayabileceğini, hem de derslerine gereken önemi verebileceğini söyleyen Doğru Cevap Eğitim Kurumlar Eğitim Koordinatörü Yusuf Yıldırım, bahar döneminde ders başarısını arttıracak ipuçlarını anlatıyor.
Belirlediğiniz hedefler sizi heyecanlandırmalı!
Bir hedef doğrultusunda ilerleyen kişilerin sahip olduğu en büyük güç, motivasyonlarıdır. Dolayısıyla sahip olduğunuz motivasyon düzeyini yükseltmek, algınız ve hedefe ulaşma arzunuzla yakından ilgilidir.
Sadece sınav için değil, gerçekten öğrenmek için çalışın
Mevcut eğitim sistemimiz sonuç odaklı olduğundan dersler çoğu kez, öğrenmek için değil sınavda istenilen sonucu ulaşmak için bir araç olarak görülür. Bu durum siz öğrencilerin, dünyada olup bitenleri farklı şekillerde, farklı açılardan ele almasına engel olur. Üstelik eğlenceli olan ders içeriklerini keyifli ve öğrenme arzusunu tatmin eden unsurlar olarak görmemesine yol açar.
Bilginin daha çok sınava kadar belleğe depolanması gereken ayrıntılar olarak düşünülmesine sebep olur, bu da dersleri keyifsiz ve sıkıcı bir hale getirir.
Victor Hugo’ya kulak verin
Unutmayın; tüm gün değil, düzenli ve yeterli oranda çalışmak sizi her türlü gerçekçi hedefe ulaştırabilir.
Victor Hugo meşhur bir sözünde “Çalışmak, her şeyi fetheder” demektedir.
İşte bu sebeple; geleceği fethetmek ve planını yaptığınız hayatı yaşamak için tek yok çalışmaktır.

Share
985 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

9+1 = ?