logo

08 Haziran 2018

Asırlık Çınarlar ve 3 Felsefe

Geçtiğimiz günlerde en az 150 yıllık güzelim çınar ağaçlarının dibine kurusun diye kimyasal madde dökülmesini duyunca şöyle bir düşündüm; insanlık nereye gitmiş?
Ben hayatımı daima 3 felsefeye göre yaşarım:
1.İnsana saygı
2.Doğaya saygı
3.Hayvana saygı
Çünkü evren yaratılırken üçü birarada yaratıldı. Para insanoğlunun sonradan icat ettiği birşeydir. Biz bu üçlü dengeyi korumazsak kaos çıkar.Nitekim çıktı da… Herkes biliyor aslında ama acı olan şudurki düzelmesi için bir çaba , gayret sarfetmiyorlar.Hep başkaları yapsın, düzeltsin düşüncesindeler. Oysa her insan önce kendini düzeltse bu sorun hallolur.
İnsana saygı duyduğumdan dolayı , arabayı park ederken başkasının yol hakkını çalmamaya, trafik akışını engellememeye çalışırım. Gürültü yapmamaya çalışırım. Zor durumda olana yardımcı olmaya çalışırım gibi …
Doğaya saygı duyduğumdan dolayı,doğayı kirletmemeye çalışırım . Yerlere çöp atmam. Mümkün olduğunca arabayı az kullanmaya çalışırım. Bisiklet ve yürüyerek işlerimi hallederim. Böyle olunca egzozun yarattığı hava kirliliğini azaltmış oluyorum.
Hayvanlara saygı duyduğumdan dolayı, asla eziyet etmem. Gönüllü olarak baktığım 3 köpeğim ve 2 kedim var.Sokak hayvanları için bir kap mama, bir kap su koyarım.
Görüyorsunuz ki hayatınızda şu 3 felsefe olsun bütün insanlık düzelir emin olun.Çünkü empati kabiliyetiniz artıyor. Bana yapılsaydı ne hissederdim diye düşünüyorsunuz ve dikkat ediyorsunuz.
Hayatımızda ilk önceliğimiz para olmamalı. Para yüzünden nice arkadaşlıklar bozuluyor, nice savaşlar yaşanıyor.İnsanlar şiddete başvuruyor.Para yüzünden doğa yok ediliyor, her taraf beton binalarla dolduruluyor.
Önceliğimiz insan-doğa-hayvan olmalı, bu okullara ders olarak konulmalı . İnsanlara bu bilinç aşılanmalı.Belediyeler, yerel kurumlar, sivil toplum kuruluşları bu konuda birleşip kararlı bir politika izlenmelidir. Siyasi ve ticari kaygıya yenik düşülmemelidir.Yeşil alanlarımız çoğaltılmalı. Sosyal medya iyi kullanılmalıdır.Billboardlarda sık sık bu vurgulanmalıdır.
Sözümü bir kızılderili atasözü ile bitiriyorum.
Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık öldüğünde; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.

Share
1064 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+7 = ?