logo

Âşık Seyrani Şiir Yarışması Sonuçlandı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl ilki düzenlenen Aşık Seyrani şiir yarışmasının sonuçları Milli Mücadele Müzesi’nde düzenlenen basın toplantısı ile açıklandı.
2 bin 255 şiirin ön jüri tarafından değerlendirildiği yarışmada şiirlerin 93’ü üst jüri tarafından değerlendirilmeye alındı. Prof.Dr. Nurullah Genç, Prof.Dr. Turan Karataş, Prof.Dr. Ziya Avşar, Dr.Celal Fedai, Yavuz Bülent Bakiler, Recep Garip, Arif Ay ve Hayati İnanç gibi alanlarında söz sahibi seçkin akademisyen ve kalemlerden oluşan jürinin değerlendirilmesi sonucu birinciliği ”Asra Yemin Olsun ” şiirle Canan Köksal (Kayseri), ikinciliği ”Bir Ruh Hâli” eseriyle Ahmet Turgut Atlık (Tokat), üçüncülüğü de ”Ne zaman Saçlarını Tarasan” şiiriyle Berdar Doğan (İstanbul) kazandı.
Sonuçlarla ilgili değerlendirmede bulunan Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, “Develi ilçemizden yetişmiş büyük ozan Aşık Seyrani adına bu yıl ilki düzenlenen şiir yarışması, kentimizin kültürel zenginleşmesine bir hız ve güzellik kazandırırken, bu yolda kabiliyeti olan insanlara da bir fırsat vermektedir. Kültür, edebiyat ve sanat hayatının gelişmesi, yaygınlaşması ve bu çizgide eser ortaya koyanları ödüllendirmeye yönelik Aşık Seyrani şiir yarışmamızın önümüzdeki yıllarda genişleyerek devam etmesini diliyorum” dedi.
Develinin en önemli değerlerinden olan Âşık Seyrani hakkında böylesi anlamlı bir yarışma düzenlediği için Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik’e teşekkürlerini ileten Develi Belediye Başkanı Mehmet Cabbar “19. Yüzyılın en önemli söz üstatlarından olan Aşık Seyranimiz vesilesiyle yarışan şairlerimizin hepsine canı gönülden teşekkür ediyorum.

Bu güzel şiirleri birbirinden kıymetli hocalarımızın değerlendirmesi ise Seyranimize verilen değeri bir kez daha göstermiştir. Seyranimizi tanıtmak, onu anlamak ve anlatmak adına her projeyi çok önemsiyor, kıymetli Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa Çelik’in bizlere sağladığı ve bundan sonra da sağlayacağına inandığım yardım ve desteklerinden dolayı bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Share
812 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

2+1 = ?