logo

04 Mayıs 2018

ADABI MUAŞERET

“Tecrübeli eğitmen kadrosuyla 3 ila 6 yaş arasındaki çocuklara adab-ı muaşeret eğitimi veren Pursaklar Belediyesi Nezaket Okulları her yıl yüzlerce ‘Nezaket Elçisi’ yetiştiriyor. Güzel konuşma, selamlaşma, yemek adabı, temizlik adabı, çevre bilinci, hayvan sevgisi, arkadaş edinme, ekip çalışması, büyüklere ve küçüklere karşı davranışlar, el becerileri kazanma gibi çok sayıda başlıkta eğitim veriliyor.”
Türkiye’de ilk ve tek projeyi gerçekleştirdiği için Pursaklar Belediyesini tebrik ediyorum.
Adabı muaşeret dediğimiz görgü kuralları ilk önce ailede, sonra okulda verilir . Günümüzde ne yazıkki ne ailede ne de okulda göremez olduk .
Bunun sonucu ne oldu dersiniz? Çekirdek yiyip kabuğu yere atanlar, trafikte kuralları hiçe sayanlar, hayvanlara eziyet edenler, naylon, kağıt , torba gibi çöpleri ortaya atanlar, başka insanlara saygısız davranışlar , bencillik , kendi menfaatini ön planda tutanlar gibi davranışlar çoğaldı.
Bisiklet etkinlikleri düzenliyorum. Orada da karşılaştığım bazı durumlar oluyor. Açtığım etkinliklere katılacağını söylemediği halde etkinlik günü çıkıp gelenler, gelebilirim, gelmeye çalışacağım deyip de etkinlik günü ben gelemiyorum diye nezaketen bile olsa aramayanlar … Grup lideri olarak sessiz kalıyorum. Ama bir yandan da düşündürücü buluyorum. Çünkü bu insanlar görgü kurallarını gerçekten bilmiyorlar mı yoksa ben istediğim gibi davranırım banane mi diyorlar ??
Bunlar günlük hayatın stresini arttıran faktörler…
Bence ilköğretim , ortaöğretim ve üniversitelere görgü kuralları diye bir ders konmalı . Ayrıca belediyeler bununla ilgili projeler hazırlayıp aileleri eğitmeli diye düşünüyorum.
Bu konuda örnek aldığım tek ülke Japonya. Japonya’yı boydan boya 2000 km bisiklet ve trenle gezdim. Bir tane bile kirli tuvalet göremedim 12 gün ve 2000 km boyunca !!. Yerlerde çöp göremedim. İnsanlar çok nazik, saygılı ve sakinler.
Trafikte yaya ve bisikletlilere karşı saygılılar.Dolayısıyla günlük stres faktörü azaldıkça verim daha çok artıyor.
İlçemizde böyle uygulamalar görmek dileği ile ….

Share
1171 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

10+5 = ?