logo

28 Aralık 2018

2018 BİTERKEN…

Acısıyla tatlısıyla bir yılı daha geride bırakıyoruz.Kendi adıma konuşmak gerekirse, 2018 yılı benim için, hayatımda en çok yorulduğum yıllardan biri oldu. 4 yıl önce sosyal sorumluluk projesi kapsamında gönüllü olarak giriştiğim bisiklet faaliyetlerinin 2017 yılında dernek haline dönüşmesi, akabinde bisiklet festivali yapılması, hayallerimi bir tık ölçüde gerçekleştirebildiğimi gösterdi..Festival komitesinde yer almam teklif edildiğinde , beklediğim fırsatın önüme geldiğini düşündüm ve kabul ettim. Açıkça söylemek gerekirse festival sürecine hazırlanmak 9 ayımızı aldı ve bir organizasyon yapmanın bu kadar zor olacağını tahmin edememiştim.Ama alnımızın akıyla çıktık ve başarılı geçti.Türkiye’nin 30 farklı ilinden 150 bisikletçiye Kayseri, Erciyes ve Develi’ yi tanıttık.Festival komitemiz, gönüllü olarak büyük bir özveri ile çalıştı.Bir çok deneyimler edindik. Burada bir parantez açmak istiyorum. Ekip ruhu, gönüllülük esası , ekip uyumu, yapacağı işe inanmak gibi kavramların başarıya giden yolda çok önemli olduğunu söylemek gerekir. Ne zaman ben olma duygusundan çıkıp biz olma duygusuna geçersek başarı kaçınılmaz oluyor.Bu her işte böyledir.
Günümüzde ; bireysellik, ben-merkezcilik, çok zor-imkansız, böyle gelmiş böyle gider değiştirmek mümkün değil gibi anlayışlarla oldukça sık
karşılaşıyorum.Unutmayalım ki hepimiz toplumun bir parçasıyız.Birlikten güç doğar misali toplumsal konularda birlik olmalıyız.Mesela yaşadığımız yeri temiz tutmak bir toplum bilincidir.Herkes sadece kendi evini temizleyip sokağı kirletirse bu bireysel yaklaşım oluyor.4 yıldır bisikletli ulaşım için çaba sarfediyorum.Bu konuda sık sık şu sözü duyuyorum: Develi’de olmaz, mümkün değil, imkansız…Öncelikle şunu söylemek istiyorum.Oruç tutarken önce niyet ediyoruz değil mi? Ve bütün gün boyunca birşey yemeden durabiliyoruz değil mi? Hah işte bütün mesele NİYET!! Bakış açısında bir sorun var.Öncelikle niyet etmemiz lazım.Niyet ettikten sonra sabırla bu işi nasıl yaparız, nasıl ederiz diye kafa yormak lazım.Bu süreç bazen uzun sürebilir, yorucu olabilir .Ama kararlı davranıldığı sürece bir sonuca ulaşır.Tabii ki sadece bir kişinin niyet etmesi ile olmuyor.Belediyeler, kaymakamlıklar, spor müdürlükleri, stk gibi kuruluşların ekip haline gelip beraberce niyet edip girişmeleri gerekiyor işe. Ekip ruhu-gönüllülük-niyet olduktan sonra mutlaka ama mutlaka oluyor.Daha önceki yazılarımda ilçemizde hasta sayısı ve araç sayısı ile ilgili istatistiksel veriler vermiştim.Felaket geliyorum diyor, açık açık söylüyor.Ama toplum olarak duyarsızlaşmışız.Niyet edip ekip haline neden gelemediğimizi anlamaya çalışıyorum. Siz ve çocuklarınız için daha güzel bir Develi’de yaşamak istemez misiniz? Bol yeşil alanların olduğu, sportif faaliyetlerin daha çok olduğu , insanların sağlıklı , mutlu ve güvende yaşadığı bir ilçe istemez misiniz? Bu halinden memnun musunuz?Çocuklarınız güvende mi? Evet ama böyle gelmiş böyle gider, çok zor dediğinizi duyar gibi oluyorum.Ne zamandan beri inancınızı yitirdiniz?Veya gönüllü olarak çalışıp yorulmak istemiyorsunuz belki de…Geçenlerde birisi bana bu festivalden birşey kazanıp kazanmadığımı sordu.Hayır dedim, tamamen gönüllü çalıştım dedim.Delisin sen, ben senin yerinde olsaydım yapmazdım dedi :). Bu memleket zamanında ne kurtuluş savaşları geçirdi.Hiçbir şey kolay olmadı.Atatürk’ün çıkarı neydi? Yıllarca cephelerde savaştı..Rahat ve konforlu bir hayatı hiçbir zaman olmadı.Onun sayesinde buradayız.Elbetteki bazı değişimler zor ve sancılı bir süreç gerektirmektedir.
Şimdi de 2019 yılına girerken daha güzel bir Develi için elele verme, birlik olma ve niyet etme zamanı.Yorulacağız elbet.Ama inanın yorulmaya değer. Emek olmadan yemek olmaz.
Gelin önce nasıl bir ilçe istediğimizin resmini çizelim.Hayal kuralım.Sonra hep beraber niyet ederek, elele vererek hayallerimizi gerçekleştirelim.
Siz sevgili okurlardan bir ricam olacak. Hayalinizde nasıl bir Develi istediğinizi anlatan bir yazı yazıp, asli.azman@gmail.com mail adresime gönderir misiniz? Çok sayıda mail gelirse, isimleri yayınlamadan hayallerinizi buraya koyacağım.
Sağlık dolu, barış dolu, huzur dolu, güven dolu bir 2019 yılı diliyorum hepimiz için.
Sevgiyle Kalın…

Share
702 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

5+10 = ?