logo

ZULME UĞRAYAN DÜNYA ÇOCUKLARI

Ukrayna’da sarışın ve renkli gözlü, Gazze’de esmer tenli ve kahverengi gözlü… İkisi de nihayetinde çocuk. Dünya’nın her yerinde; ırkı, dili, dini ne olursa olsun çocuk çocuktur. Katil İsrail hedef ayırmadan ölüm saçıyor. Gazze’de sadece çocuklar değil, insanlık ölüyor. Hastaneler, okullar, ibadethaneler, sivil yerleşim yerleri bombalanıyor dünya suskun, sadece seyrediyor. Savaşın bile bir ahlakı vardır. İsrail, apaçık insanlık ve savaş suçu işliyor.
Ukrayna’da savaşanlar kahraman; Gazze’de vatanını savunan Hamas, terörist. Avrupa’nın ve ABD’nin ikiyüzlülüğü… İsrail’e sınırsız destek var. Dünyadaki tüm insanlar ayakta, soykırımı durdurun, çocuklar, bebekler, kadınlar, sivil halk ölmesin, Katil Natenyahu nidalarıyla protestolar düzenlenirken üst düzey ülke yöneticileri İsrail’in zulmüne ve soykırımına destek veriyorlar.

Joe Biden ABD Başkanı: Ukrayna için “Burada yaşananlar savaş suçu”: Filistin ve Gazze İçin ” Masumların ölmesi savaş açmanın bedeli” Diyor.

Rishi Sunak İngiltere Başbakanı: “Ukrayna için yeni hava savunma paketi imzaladım.” Konu Filistin ve Gazze olunca, İsrail ile dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz.” Diyor.

Olaf Scholz Almanya Şansölyesi:” Rusya, savunmasız sivillere füze atarak uluslararası hukuku ciddi şekilde ihlal ediyor.” Konu Filistin ve Gazze olunca.” Almanya hükümeti ve parlamentosu İsrail’in yanında.” Diyor.

Mark Rutte Hollanda Başbakanı: “Rusya’nın hava saldırıları sivil kayıplara neden oluyor.” Konu İsrail ve Gazze olunca: “İsrail ordusunun yaptıklarına saygı duyuyorum.” Diyor.
Ursule Von Der Leyen AB Komisyonu Başkanı: “ Rusya’nın Ukrayna’daki sivil altyapıya saldırıları terördür.” Konu Filistin ve Gazze olunca: “ İsrail’in kendini savunma hakkı var.” Diyor.
İşte ikiyüzlü batı.
4 No’lu Cenevre Sözleşmesi’nin 18, 33 ve 49. Maddelerinde geçen;
· Hastanelerin Vurulması
· Tıbbı Yardım, Gıda ve Giyim Yardımlarının Engellenmesi
· Zorla Göç Ettirme
·Toplu Cezalandırma

Lahey Sözleşmesinin 4 ve 25. Maddelerindeki;
o Sivil Yerleşim Yerlerinin Vurulması
o Dini Mekanların Bombalanması

Uluslararası Ceza Mahkemesi Roma Tüzüğü’nün Savaş Suçları Başlıklı 8. Maddesi.
İşte bunlar İsrail’in uluslararası hukuk ihlalleri.

FİLİSTİN KAN AĞLIYOR
Filistin’i ateşlere salanlar,
İnsanlık düşmanı melun yılanlar,
Kalmadı Gazze taş üstünde taş,
Kirli ortakları yaksın kor ataş.

Sırtlanlar asla doymuyor kana,
Zulüm biçiliyor Gazze Halkına,
Evinden atılan milyonlarca can
İsrail melunu kan istiyor kan.

İnsanlık komada insanlık ölü,
Vahşetin yanında Avrupa dölü,
Bu vahşete yürek dayanmaz Ya Rab,
Güç ver Müslüman’a bitsin ıstırap.

Kudurmuş köpek azgın saldırıyor,
Sabi-sıbyan demeden öldürüyor,
Haçlı kinini ezeli kusuyor,
Ödlek (S)üslümanlar korkup pısıyor.

Sabı-sıbyan ahı titretti arşı,
Dülgerim kuduzlar Gazze’ye karşı,
Toplandı kötünün müntesipleri,
Bir daha kirlendi kirli elleri.
Dülgeroğlu Sabit (31 Ekim 2023)
Yar-ı Azizim Orhan Bey kardeşim, vahşeti seyrettikçe herkes gibi elimden bir şey gelmiyor, kahroluyorum.
İçimde çağlayan duygularımı tam ifade edemeden ancak yarım yamalak yazabiliyorum.
Size de kolaylıklar diliyorum. Baki selamlar.

EBABİL BEKLERKEN
Giydirin beyaz gömleği üzerimize
Atın bir tekme işkembemize,
Zerk edin zehri bünyemize
Zar yırtılsın, insin perde gözlerimize
Ebabil beklemek bizim neyimize.

Abdullah Köseoğlu

Share
242 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+3 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SENDE BENDE ÖLECEĞİZ

  01 Aralık 2023 Köşe Yazarları

  “Her nefis ölümü tadacaktır”.(Al-i imran ,185) Bunun istisnası yoktur. Buna rağmen , eskilerin deyimi ile tûl-ü emellerimiz hiç çoktur. Geleceğe dair bitmez tükenmez emellerin peşinde koşarken kimi zaman yaratılış amacımızı unutuyor, ölümü aklımızın ucundan dahi geçirmiyoruz. Hepimiz bilir ve iman ederiz ki, ölüm ve yeniden diriliş haktır. İmtihan için geldiğimiz bu dünyadan ahirete ansızın ölüp gideceğiz. İnansak da inanmasak da Rabbinin huzurunda iyi ya da kötü yaptıklarımızın hesabını vereceğiz. Ya sonsuz bir mükâfata ereceğiz ya da elim ...
 • DÜNYA KIRMIZI ELMA YEME GÜNÜ

  01 Aralık 2023 Köşe Yazarları

  Elmanın tarihi, çok eski dönemlere dayanmaktadır. İnsanlık tarihinin erken dönemlerinden beri elma, çeşitli kültürlerde önemli bir yere sahiptir. Eski Türkçede “alma” diye bilinen adının, meyvenin rengi olan “al” (kırmızı)’dan geldiği bilinmektedir. Elmanın ilk olarak Türkiye (Kuzey Anadolu), İran (Güney Kafkaslar), Rusya’nın güneybatısında kalan bölgeler ve Orta Asya (Kazakistan’ın doğusu) dolaylarında ortaya çıktığı değerlendirilmektedir. Tür bütün dünyaya Orta Asya’dan yayılmıştır. Antik Mısırlılar, Yunanlar ve Romalılar da elmayı önemli ...
 • Kayseri’ de Bir Yıldız Daha Kaydı İdris Demirel Ağabey

  01 Aralık 2023 Köşe Yazarları

  Kayseri'nin ünlü iş adamlarından Kayseri'de iz bırakan İdris Demirel ağabeyim son yolculuğuna uğurlandı. Uzun bir süre rahatsızdı ve tedavi oluyordu. Kayseri aşığı İdris Demirel 82 yaşında ahirete göçtü.28.11.2023 Salı günü saat:14.00 da Kayseri Hulusi Akar Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından Asri Mezarlığa defnedildi. Ailesine ve sevenlerine başsağlığı dilerim. Ruhu şad mekânı cennet olsun. Mayıs ayında kitabını imzalayarak bana göndermişti. Okuduktan sonra aradım teşekkür ettim. Mayıs ayında altı ay önce aşağıdaki yazıyı kaleme almışt...
 • DÜNYA ZEYTİN AĞACI GÜNÜ

  24 Kasım 2023 Köşe Yazarları

  Zeytin sofralarımızın ve kahvaltılarımızın vazgeçilmez bir temel ürünüdür. Geleneksel olarak Akdeniz ve Ege bölgelerinde bulunan zeytin ağacı, dünyanın en eski ve en iyi bilinen ağaçlarından birisidir. Hatta dini bir öneme sahiptir. Zeytin Ağacının mahsulünden zeytinyağı, zeytin, olarak faydalanmanın yanı sıra yaprak özü ve çay gibi çeşitli bileşenleri de tüketim ve ilaç sektöründe kullanılmaktadır. Zeytin yetiştiriciliğinin doğuşu konusunda net bir bilgi bulunmamakla birlikte, yaklaşık 6.000 yıl önce Anadolu’da başlamış olduğu söylenebilir....