logo

Bu Zaferden Hiç Kimsenin Kuşkusu Olmasın

Sevgili Okurlarım!
İngiltere’nin yirminci asırda yetiştirdiği en önemli devlet adamlarından olan W. Churchill, 1936 yılında İngiliz Avam kamarasında petrol ve İngilizlerin menfaatleri tartışılırken şu tespitte bulunuyordu : “Bir damla petrol bir damla kandan daha değerlidir.”
Bunun üzerine İngilizler dünya petrol piyasasını ellerine geçirmek üzere bütün kudretlerini gösterdiler ve bunda da başarılı oldular.
Aynı şekilde Birinci Dünya Savaşında Fransa’nın ve müttefiklerinin savaşı kazanmasında çok önemli katkıları olan Clemancau, Amerika Cumhurbaşkanı Mr. Wilsun’a gönderdiği telgrafta şunları söylüyordu: ”Eğer müttefikler savaşı kazanmak istiyorlarsa; Fransa’nın kana olduğu kadar petrole de muhtaç olduğunu bilmelidir”.
Batılı emperyalistler, petrolün yirminci yüzyılın en kıymetli ham maddesi olduğunu anladıktan sonra, petrolün çıkarıldığı her yerde devrimler, savaşlar, hükümet darbeleri birbirini kovaladı ve petrole sahip ülkelerin halkları hiçbir zaman rahat bir nefes alamadı. İşte bu gün Ortadoğu’da yaşanan savaşın kökeninde yatan da budur.
Binlerce, yüz binlerce insanın öldürülmesinin, evlerinden, yurtlarından edilmesinin temel nedeni budur; yani petrol. Kendi emellerini ve ekonomik güçlerini korumak için emperyalistler yüz elli yıldır petrol yataklarının merkezi olan Ortadoğu’da gaddarlıkla ve vahşice kan dökmeye devam ediyorlar. Uygarlık, özgürlük, yurt ve ulus duygusu gibi insanlığın ortaya koyduğu temel ilkelere en acımasız darbeyi indiriyorlar. Demokrasi adıyla sınırları aşarak ülkeleri işgal eden, insanların kanını acımasızca döken bu güçler; milyonlarca insanın yazgısını ellerine geçirerek onları sefalete sürüklüyorlar.
İslam dünyasının doğal zengin kaynaklarını, servetlerini ve gelirlerini sömürerek, onları ayakta kalma mücadelesi vermeye bile tahammül etmiyorlar. İşte Batının demokrasi ve insan hakları anlayışı budur.
İşte bu gün Suriye’de oynanan oyun da budur. Suriye’yi kan gölüne çeviren emperyalist güçler bir damla petrolü bir damla kandan üstün görerek bölgeyi yakıp yıkmışlardır.
Bu da yetmemiş Ortadoğu’da en güçlü devlet olan Türk Devletini zayıflatarak istedikleri emele ulaşmak için terör örgütlerine destek vermektedirler. Harcadıkları çaba ve hilebazlık oyunlarının arkasındaki gerçek devletimizi zayıflatarak kendi emperyalist güçlerine boyun eğdirmektir.
Ama yetti artık. Milletimiz ve ordumuz tek vücut halinde bu oyunu Allah’ın yardımıyla bozacaktır.
Hiç kimsenin bunda kuşkusu olmasın.

Share
911 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+2 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DEVELİ MEZARLIKLARI

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Develi Mezarlıklarını, tarihi Develi köy mezarlıkları da başta olmak üzere (Ayşepınar, Çomaklı, Fraktın, Havadan, İncesu, Köseler, Madazı, Pungu, Soysallı, Sindelhöyük, Zile vs) dahil olmak üzere gezmediğim yer çok azdır. Ama o kadar arzu etmeme rağmen maalesef inceleyemediğim yerler de var. Mesela Karacaören, Kızık, Öksüt, Satı vs gibi. Mezartaşları bir köy tarihi ve bulundukları mekan için çok önemli yazılı belgelerdir. Tıpkı ibadethane olmaları ayrı bir konu ama kitabeli camiler de aynı konuda aydınlatıcı belge sunarlar.! Yeter ki dikkatli ...
 • DÜNYA TEMİZLİK GÜNÜ

  18 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Toplum olarak ortak paylaştığımız yaşam alanlarının temiz tutulması bir vatandaşlık görevidir. Toplum içerisinde bulunan toplum bilinci ve sorumluluk duygusu kişinin ilk önce kendisine saygı duyması ile başlar. Yaşamsal alanların korunması, doğaya, yeşile sahip çıkılması ve çevre temizliğinin önemi herkesin ortak sorumluluğudur. Temiz bir çevre, insan sağlığı ve refahı için temel niteliktedir. Çevre Temizliği, günümüzde dünyanın en önemli sorunları arasındadır. Bütün bunların temel amacı, insanları çevre temizliği konusunda bilinçlendirmektedi...
 • DÜNYA AVCILAR GÜNÜ

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Merkez Av Komisyonunca, avına izin verilen yaban hayvanı türlerini, doğal denge içerisindeki yapıyı bozmadan, tespit edilen zaman ve miktarlar ile belirlenen esas ve usullerle, canlı veya cansız ele geçirmeye çalışmaya Avcılık, bunu yapan kişiye de Avcı denilmektedir. İnsanoğlu yaratıldığı günden bu yana besin arama ve karnını doyurma zorunluluğunu duymuştur. Mağara dönemi insanları beslenmek, giyecek sağlamak ve kendilerini korumak için avlanmak zorunda kalmışlardır. Bir yandan bitki kökleri toplayıp toprağı işlerken diğer yandan av aletlerind...
 • YAZARLARIMIZIN YAZILARINI OKURKEN

  11 Eylül 2020 Köşe Yazarları

  Çağdaş Develi Gazetesi’ nin yayınlandığı 2003 yılından beri elimizden geldiğince haftalık bir değişik konulu yazı yetiştirmeye çalışırım. Bu yazıların hepsi Develi ile ilgili tarih, sosyal, kültürel, siyasî, edebiyat vb konulardadır. İnşallah, bu yazılar bir plan dahilinde yazılmıştı; kitaplaştırıldığında inanıyorum ki Develi kültürü ve medeniyeti adına değerli çalışmalar olduğunu hepimiz göreceğiz. Zira bu yazıların çoğu tabir yerindeyse iğne ile kuyu kazmak kabilinde yazılmıştır. Çünkü küçük yerlerde bilgi toplamak o kadar zahmetlidir. Fotoğr...