logo

YUKARI DEVELİ HIDRELLEZ ŞENLİKLERİNDEN NOTLAR

Hızır ve İlyas’ın bir araya geldikleri gün olan “Hıdırellez ”de her türlü dileğin onlar tarafından yerine getirileceğine inanılıyor.
Hıdrellez kutlamaları genel olarak yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında, bir türbe ya da yatırın yanında yapılmaktadır. Hıdırellez’de baharın taze bitkilerini ve taze kuzu eti ya da kuzu ciğeri yeme âdeti vardır. Baharın ilk kuzusu yenildiği zaman sağlık ve şifa bulunacağına inanılır.

Hıdrellez gecesi Hızır’ın uğradığı yerlere ve dokunduğu şeylere feyiz ve bereket vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılır. Yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır. Ağaçlarına dallarına para asarlar. Bazı kimseler de ateş yakıp, dilek dilerler. Ondan sonra yaktıkları ateşin üstünden atlarlar.
HIDRELLEZ COŞKUSU VE YAĞMUR BEREKETİ
Develi Belediyesi tarafından her yıl Yukarı Develi’de “Hızır İlyas Türbesi” eteklerinde geleneksel hale gelen Hıdırellez Şenlikleri yağmurun bereketiyle birleşti. Yağmura rağmen 7 Mayıs Pazar günü yoğun katlım ve büyük bir coşku ile yapıldı. TV Kayseri’den canlı yayınlanan program Fahri Mor Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi töreninde olduğu gibi anında izlendi. İstiklal Marşının ardından Çarşı Camii İmamı Hatibi Fatih Arslan Hoca’nın okuduğu Kuran-ı Kerim ile program başladı.
Develi Belediye Başkanımız Mehmet Cabbar, Develi Kaymakamımız Murat Duru, Develi Belediyesi ile Kardeş İzmit Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan ve Kayseri Milletvekilimiz Sami Dedeoğlu birer konuşma yaptılar.
Develi ile kardeş belediye olan İzmit Belediyesi tarafından Dev Ali Türbesinin yanına yapılacak olan Çanakkale Şehitleri Parkı Kayseri’de bir ilk olacak.
DEVELİ BELEDİYE BAŞKANIMIZ MEHMET CABBAR: Develi’de göreve geldiği günden beri hizmetler hakkında bilgi verdi. Bütün bu hizmetlerin yapılmasında vekilimiz, ağabeyimiz Sayın Sami Dedeoğlu’nun büyük payı olduğunu söyleyerek Develi Halkı adına teşekkürlerini etti.
Kardeş İzmit Belediyesi’nin Dev Ali Türbesinin yanında kardeş İzmit Belediyesi tarafından yapılacak olan “Çanakkale Şehitler Parkı’nın” Develi’ye hayırlı olmasını diledi.
Develi’den Çanakkale Savaşı’nda 2106 şehidin olduğunu biliyoruz. Yukarı Develi’den gidipte dönmeyen mezarı bile belli olmayan şehitlerimizi var. Buraya bu parkın düşünülmesi onların hatırasına bir saygının nişanesidir. Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. “İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’a 8 otobüsle İstanbul’dan gelen İstanbul Genç Develiler Derneği’ne, Ankara, Antalya, Kayseri’den katılan dernek başkan ve üyelerine her zaman Develi’ye güç ve destek verdikleri için teşekkür ederek” konuşmasını sonlandırdı.
İZMİT BELEDİYE BAŞKANI DR.NEVZAT DOĞAN: “Kardeş belediyemiz olan Develi Belediyemizin böylesine güzel bir organizasyona katılıp sizlerle bir araya gelmekten büyük onur duydum. Yukarı Develi’de yapacağımız “Çanakkale Şehitleri Parkı” bu birlikteliğimizin güzel bir nişanesi olacaktır” diyen Başkan Doğan “Belediye Başkanı arkadaşım Mehmet Cabbar engin gönüllülüğüyle ve çalışkanlığıyla Develi’de çok daha güzel hizmetler yapacaktır” dedi.
DEVELİ KAYMAKAMIMIZ, MURAT DURU; Hıdrellezin gelenek ve göreneklerimizde ayrı bir yeri olduğunu belirterek, organizasyonu düzenleyen Belediye Başkanına, katılan derneklere, Develi’ye hizmetlerinden dolayı vekilimiz Sami Dedeoğlu’na teşekkür etti.
KAYSERİ MİLLETVEKİLİMİZ SAMİ DEDEOĞLU: Yağmur bereketiyle, yoğun bir katılımla güzel bir atmosferde, coşku ile gerçekleşen Hıdrellez Şenliklerine katılanlara teşekkür ederek söze başladı.
Derneklerimizin ve Develi Halkı’nın seçimde de referandumda da kendisine verdiği desteğe teşekkür eden Dedeoğlu, “başta Develi olmak üzere ilçelerde çalışmalarına hız kesmeden devam edeceğini ifade etti. Ülkemizim, Kayserimizin, ilçelerimizi nasıl kalkındırır, halkımızın refah seviyesini nasıl yükseltiriz onun derdinde ve tasasındayız.” Dedi. Katılımlarından dolayı derneklerimize Develi Halkı’na teşekkür etti.
GENÇ DEVELİLİLER DERNEĞİ ŞENLİKLERE KATILIMLARIYLA DAMGASINI VURDU
İstanbul’dan Genç Develiler Derneği Başkanı Mustafa Ötünç 8 otobüsle katılarak törene damgasını vurdu. Mahalle Dernek Başkanlarımız; Öksüt Mustafa Kahraman, Çöten-Hüseyin Kaman, Gaziköy-Sinan Tekiner, Sarıca-Murat Kocaman, Kabaklı- Alaattin Candemir, Çaylıca- Memduh Şahan, Yeşilyurt-İsmail Yıldız, Epçe-Osman Atmaca ve Çataloluk Mahallesi Derneği Başkanı Atalay Yeniçeri hıdrelleze katıldılar.
TBMM Meclis Başkanı danışmanı M.Bahaeddin Cebeci, Seyrani Vakfı Başkanı Suat Köylüoğlu, İstanbul Develi ve Yöresi Derneği Başkanı Mehmet Papak, Kayder Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Şam, Ankara Develiler Derneği Başkanı Şaban Üzümlükaya, İstanbul Ümraniye Ak Parti İlçe Başkan Yardımcısı Davut Ayrı, Antalya Kayserililer Derneği adına İsmail Etöz ve Develi Halkı Hıdrellez Şenlikleri’ne iştirak ettiler.

Develi İMKB Yatılı Bölge İlköğretim Okulu ve Erciyes Üniversitesi Türk Dünyası Öğrencilerinin halk oyunu ve Kafkas gösterileriyle devam etti. Sanatçı hemşehrilerimiz Mehmet Sarımsı ve Yasin Kaman’ın bağlama ve ney eşliğinde türkü programı dinleyiciler tarafından ilgi ile izlendi. Develi Belediyesi’nin yemek ikramıyla bir Hıdırellez Şenlikleri programı daha böylece sona erdi.
Aksaraylı Öğretmen Merhum Orhan Karaaslan’ın Develi için 1975 yılında kaleme aldığı beğendiğim anlamlı bir şiirden dörtlüklerle yazıma sona verirken, şairi rahmetle anıyorum. Bu şiirin tamamını seneye yapılacak olan Hıdrellez Şenliklerinde okumam inşallah kısmet olur.

Hıdrellezin yapısını
Sivas-Hatun kapısını
Seydi-Şerif tapusunu
Herkese sorasım gelir.

Dev Ali’nin türbesine
Bir post sersem tekke ‘sine
Yönüm dönüp Mekke’sine
Özümü yorasım gelir.

Hayranıyım bir âlimin
Burada yatan bir faninin
Ozanımız Seyraninin
Kabrini yarasım gelir.

Âşık Karaaslan coşmuş
Develi’ye destan koşmuş
Esip yağmak nede hoşmuş
Göl olup, durasım gelir.

Share
1.453 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

3+8 = ?

#

YUKARI DEVELİ HIDRELLEZ ŞENLİKLERİNDEN NOTLAR” için 1 yorum

 1. Avatar Bekir : diyor ki:

  Orhan bey ağzınıza ve yüreğinize sağlık.Bu yıl ki Hıdrellez rahmet ve bereketiyle geldi.Programın organizesinde emeği geçen tüm ekibi kutluyorum.Allah hepsinden razı olsun.Teşekkürler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Ahırda Ata Binen, Kapıyı Yüksek Tutar

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Bu güzel söz merhum Hacı Ömer Sabancı'ya ait, bu hafta da deyimlerden ve güzel anlamlı sözlerden bir demet yapalım istedim. Öncelikle Kendini Sev Bir şeyi yanlış hissettiriyorsa yapma. Çünkü üzülürsün. Tam olarak ne demek istiyorsan onu söyle. Dolaylı yollardan anlatmaya çalışma. Yoksa pişmanlık yaşarsın. Herkesi memnun etmeye çalışma. Çünkü başaramazsın. Kendin hakkında kötü konuşma. Çünkü bu sana zarar verir. Enerjini emen negatif insanlarda uzak dur. Çünkü enerjin sana lazım. Kendine iyi davran. Çünkü sana en çok sen lazımsın. Özgüv...
 • DÜNYA MÜZİK GÜNÜ

  24 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Müzik, insanoğlunun varlığı ile birlikte var olduğu düşünülen insan hayatının en vazgeçilmez unsurlarından biridir. İnsanlığın ortak dili olarak kabul edilen müzik, dini, dili, ırkı, yaşam felsefesi farklı olan milyarlarca insanı sonsuz bir evrenin ortak paydasında buluşturan yegâne sanattır. Müzik, hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik kavramı, sadece bir eğlence aracı ya da keyifli bir boş zaman faaliyeti olarak tanımlanamaz. Müzik, birçok yönü ile hayatımızın önemli bir parçasıdır. Müzik duygularımıza eşlik eden, bazen ruhu dinlendirip ...
 • RUS KÖYLÜSÜ

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Her dilin bir argosu vardır. Şüphesiz Türk dilinde de kendine göre argo vardır. Her yazar da bu kelime hazinesinden yeri geldikçe zaman zaman yararlanır. İlhan Ayverdi, hazırlamış olduğu sözlükte”argo” hakkında şöyle der:” Ortak dilden ayrı olarak ,daha çok kendini gizlemek isteyen belli topluluklar tarafından kullanılan, herkesçe anlaşılmayan, ortak dilde ki kelimelere farklı anlamlar yükleyen ,mecazî anlamların önemli bir yer tuttuğu özel dil.”. İşte “Rus Köylüsü de böyle bir ifadedir! Böyle bir anlatımı ben İstanbul’da çok yaşlı bi hanım ö...
 • Yüreğinden Öpülmemiş Kadınlar Ağ Gelin/Yaşar Adanur

  17 Haziran 2022 Köşe Yazarları

  Yaşanmış üzeri kapatılmaya çalışılmış öyle hüzünlü hikâyeler duyuyorum ki içim parçalanıyor, insanlığımdan utanıyorum. Hepsini yazmak istesem de yüreğim el vermiyor, kalemim utanıyor, yazamıyorum. Ben yazarken parça parça oluyorum ya bunları yaşayanlar nasıl dayanmış onca sene hayret ediyorum.Ah be insanoğlu “Kadınların haklarına riayet ediniz. Onlara şefkat ve sevgi ile muamele ediniz” diyen Hz. Muhammed'in ümmetiyiz. Bunca kadınımız gözyaşı dökerken öldürülüp kara toprağa gömülürken gönüllerin sultanı Peygamber Efendimiz'in yüzüne mahşer gün...