logo

YUKARI DEVELİ HIDRELLEZ ŞENLİKLERİNDEN NOTLAR

Hızır ve İlyas’ın bir araya geldikleri gün olan “Hıdırellez ”de her türlü dileğin onlar tarafından yerine getirileceğine inanılıyor.
Hıdrellez kutlamaları genel olarak yeşillik, ağaçlık alanlarda, su kenarlarında, bir türbe ya da yatırın yanında yapılmaktadır. Hıdırellez’de baharın taze bitkilerini ve taze kuzu eti ya da kuzu ciğeri yeme âdeti vardır. Baharın ilk kuzusu yenildiği zaman sağlık ve şifa bulunacağına inanılır.

Hıdrellez gecesi Hızır’ın uğradığı yerlere ve dokunduğu şeylere feyiz ve bereket vereceği inancıyla çeşitli uygulamalar yapılır. Yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır. Ağaçlarına dallarına para asarlar. Bazı kimseler de ateş yakıp, dilek dilerler. Ondan sonra yaktıkları ateşin üstünden atlarlar.
HIDRELLEZ COŞKUSU VE YAĞMUR BEREKETİ
Develi Belediyesi tarafından her yıl Yukarı Develi’de “Hızır İlyas Türbesi” eteklerinde geleneksel hale gelen Hıdırellez Şenlikleri yağmurun bereketiyle birleşti. Yağmura rağmen 7 Mayıs Pazar günü yoğun katlım ve büyük bir coşku ile yapıldı. TV Kayseri’den canlı yayınlanan program Fahri Mor Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi töreninde olduğu gibi anında izlendi. İstiklal Marşının ardından Çarşı Camii İmamı Hatibi Fatih Arslan Hoca’nın okuduğu Kuran-ı Kerim ile program başladı.
Develi Belediye Başkanımız Mehmet Cabbar, Develi Kaymakamımız Murat Duru, Develi Belediyesi ile Kardeş İzmit Belediye Başkanımız Dr. Nevzat Doğan ve Kayseri Milletvekilimiz Sami Dedeoğlu birer konuşma yaptılar.
Develi ile kardeş belediye olan İzmit Belediyesi tarafından Dev Ali Türbesinin yanına yapılacak olan Çanakkale Şehitleri Parkı Kayseri’de bir ilk olacak.
DEVELİ BELEDİYE BAŞKANIMIZ MEHMET CABBAR: Develi’de göreve geldiği günden beri hizmetler hakkında bilgi verdi. Bütün bu hizmetlerin yapılmasında vekilimiz, ağabeyimiz Sayın Sami Dedeoğlu’nun büyük payı olduğunu söyleyerek Develi Halkı adına teşekkürlerini etti.
Kardeş İzmit Belediyesi’nin Dev Ali Türbesinin yanında kardeş İzmit Belediyesi tarafından yapılacak olan “Çanakkale Şehitler Parkı’nın” Develi’ye hayırlı olmasını diledi.
Develi’den Çanakkale Savaşı’nda 2106 şehidin olduğunu biliyoruz. Yukarı Develi’den gidipte dönmeyen mezarı bile belli olmayan şehitlerimizi var. Buraya bu parkın düşünülmesi onların hatırasına bir saygının nişanesidir. Şehitlerimizi rahmetle anıyoruz. “İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan’a 8 otobüsle İstanbul’dan gelen İstanbul Genç Develiler Derneği’ne, Ankara, Antalya, Kayseri’den katılan dernek başkan ve üyelerine her zaman Develi’ye güç ve destek verdikleri için teşekkür ederek” konuşmasını sonlandırdı.
İZMİT BELEDİYE BAŞKANI DR.NEVZAT DOĞAN: “Kardeş belediyemiz olan Develi Belediyemizin böylesine güzel bir organizasyona katılıp sizlerle bir araya gelmekten büyük onur duydum. Yukarı Develi’de yapacağımız “Çanakkale Şehitleri Parkı” bu birlikteliğimizin güzel bir nişanesi olacaktır” diyen Başkan Doğan “Belediye Başkanı arkadaşım Mehmet Cabbar engin gönüllülüğüyle ve çalışkanlığıyla Develi’de çok daha güzel hizmetler yapacaktır” dedi.
DEVELİ KAYMAKAMIMIZ, MURAT DURU; Hıdrellezin gelenek ve göreneklerimizde ayrı bir yeri olduğunu belirterek, organizasyonu düzenleyen Belediye Başkanına, katılan derneklere, Develi’ye hizmetlerinden dolayı vekilimiz Sami Dedeoğlu’na teşekkür etti.
KAYSERİ MİLLETVEKİLİMİZ SAMİ DEDEOĞLU: Yağmur bereketiyle, yoğun bir katılımla güzel bir atmosferde, coşku ile gerçekleşen Hıdrellez Şenliklerine katılanlara teşekkür ederek söze başladı.
Derneklerimizin ve Develi Halkı’nın seçimde de referandumda da kendisine verdiği desteğe teşekkür eden Dedeoğlu, “başta Develi olmak üzere ilçelerde çalışmalarına hız kesmeden devam edeceğini ifade etti. Ülkemizim, Kayserimizin, ilçelerimizi nasıl kalkındırır, halkımızın refah seviyesini nasıl yükseltiriz onun derdinde ve tasasındayız.” Dedi. Katılımlarından dolayı derneklerimize Develi Halkı’na teşekkür etti.
GENÇ DEVELİLİLER DERNEĞİ ŞENLİKLERE KATILIMLARIYLA DAMGASINI VURDU
İstanbul’dan Genç Develiler Derneği Başkanı Mustafa Ötünç 8 otobüsle katılarak törene damgasını vurdu. Mahalle Dernek Başkanlarımız; Öksüt Mustafa Kahraman, Çöten-Hüseyin Kaman, Gaziköy-Sinan Tekiner, Sarıca-Murat Kocaman, Kabaklı- Alaattin Candemir, Çaylıca- Memduh Şahan, Yeşilyurt-İsmail Yıldız, Epçe-Osman Atmaca ve Çataloluk Mahallesi Derneği Başkanı Atalay Yeniçeri hıdrelleze katıldılar.
TBMM Meclis Başkanı danışmanı M.Bahaeddin Cebeci, Seyrani Vakfı Başkanı Suat Köylüoğlu, İstanbul Develi ve Yöresi Derneği Başkanı Mehmet Papak, Kayder Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Şam, Ankara Develiler Derneği Başkanı Şaban Üzümlükaya, İstanbul Ümraniye Ak Parti İlçe Başkan Yardımcısı Davut Ayrı, Antalya Kayserililer Derneği adına İsmail Etöz ve Develi Halkı Hıdrellez Şenlikleri’ne iştirak ettiler.

Develi İMKB Yatılı Bölge İlköğretim Okulu ve Erciyes Üniversitesi Türk Dünyası Öğrencilerinin halk oyunu ve Kafkas gösterileriyle devam etti. Sanatçı hemşehrilerimiz Mehmet Sarımsı ve Yasin Kaman’ın bağlama ve ney eşliğinde türkü programı dinleyiciler tarafından ilgi ile izlendi. Develi Belediyesi’nin yemek ikramıyla bir Hıdırellez Şenlikleri programı daha böylece sona erdi.
Aksaraylı Öğretmen Merhum Orhan Karaaslan’ın Develi için 1975 yılında kaleme aldığı beğendiğim anlamlı bir şiirden dörtlüklerle yazıma sona verirken, şairi rahmetle anıyorum. Bu şiirin tamamını seneye yapılacak olan Hıdrellez Şenliklerinde okumam inşallah kısmet olur.

Hıdrellezin yapısını
Sivas-Hatun kapısını
Seydi-Şerif tapusunu
Herkese sorasım gelir.

Dev Ali’nin türbesine
Bir post sersem tekke ‘sine
Yönüm dönüp Mekke’sine
Özümü yorasım gelir.

Hayranıyım bir âlimin
Burada yatan bir faninin
Ozanımız Seyraninin
Kabrini yarasım gelir.

Âşık Karaaslan coşmuş
Develi’ye destan koşmuş
Esip yağmak nede hoşmuş
Göl olup, durasım gelir.

Share
987 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+8 = ?

#

YUKARI DEVELİ HIDRELLEZ ŞENLİKLERİNDEN NOTLAR” için 1 yorum

 1. Avatar Bekir : diyor ki:

  Orhan bey ağzınıza ve yüreğinize sağlık.Bu yıl ki Hıdrellez rahmet ve bereketiyle geldi.Programın organizesinde emeği geçen tüm ekibi kutluyorum.Allah hepsinden razı olsun.Teşekkürler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • DÜNYA HİJYEN GÜNÜ

  15 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Sağlığa zarar verecek ortamlardan korunmak için yapılacak uygulamalar ve alınan temizlik önlemlerinin tümü hijyen olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde temizlik önlemleri anlamında kullanılan hijyen, aslında Yunan Tanrıçası Hygeia adlı tanrıçadan gelmektedir. Hygeia, Yunan ve Roma mitolojisinde geçmekte olup, tıp tanrısı Asklepios'un kızıdır. Sağlık ve temizlik tanrıçasıdır. İnsanlar, Bergama'daki Asclepius Tapınağı gibi tapınaklarda babası Asclepius'tan ve Hygeia'dan sağlık dilemişlerdir. Dünyanın ilk Hijyen Günü, Avrupa Hijyen Konseyi ve Türk ...
 • STATİK ELEKTRİK GÜNÜ

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Mutlaka hepimizin başına elektrik çarpması defalarca gelmiştir. Hiç beklemediğimiz birisine ya da bir yere dokunduğumuzda bir anda elektrik çarpması hissi yaşarız. Günlük hayatımızda biriyle tokalaştığımızda, arabadan inip kapı kolunu tuttuğumuzda, bir yüzeye dokunduğumuzda veya parkta plastik kaydıraktan kaymış bir çocuğa dokunduğumuzda ortaya çıkan karıncalanma hissi, statik elektriğin etkisinden kaynaklanmaktadır. Hatta aradaki akım geçişi sırasında oluşan kıvılcım gözle görülebilir ve çıtırtı şeklinde ses duyabiliriz. Bu akım geçici bazı k...
 • TARİHÎ KARTPOSTALLAR ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ – 2

  07 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Geçen haftaki yazımızda tarihî kartpostalların politika ve vatan müdafasındaki yeri konusunda bilgi vermiş ve bu konuda kartpostalların önemine değinmiştim. Bir okuyucumuzun ricası üzerine konuyu biraz daha zenginleştirmemiz gerektiğini görmüştük. Bu vesile ile yeniden arşivime inme ihtiyacı doğmuş ve altı kare kartvizit üzerinde durmayı uygun gördüğümü belirtmek isterim. Tarihte gördük ki bir yerde askerin yoksa orası senin değildir. Osmanlı devleti 350 yıldır elinde tuttuğu Rumeli'yi vasıfsız ve cahil politikacı ve subaylarımız sayesinde on ...
 • Eski Develi’de Örf ve Adetlerimiz

  01 Ocak 2021 Köşe Yazarları

  Örf ve adetler çok eski zamanlardan beri toplum içinde kabul görmüş yazısız kurallardır. Halk dilinde gelenek ve görenek olarak da bilinen bu kavramlar, yaşadığı toplumun özelliklerini yansıtır. Kadim Develi kültürü zaman içerisinde birçok değişime uğramıştır. Develi’de asırlardır devam eden ve hala yaşayan birçok gelenek görenek bulunmaktadır. Gelenekler ve onun oluşturduğu kültür, toplumu bir arada sağlam tutan ögelerdir. Develi’de eskiden herkes birbirini tanır, bir ailenin fertleri gibi herkes birbirini koruyup kollardı. Dayanışma ruhu çok...