logo

Tevfik Zilelioğlu

Develi Kuva-ı Milliye Teşkilatı’nda bazen sekreter, bazen üye bazen da Haçın Harp cephesinde mücadele verenlerden biri de Zileli Tevfik Efendi’dir.Ateşli,haraketli ve gözü pek biri gibi olan Tevfik Bey hakkında ayrıntılı bir bilgiye sahip değiliz.Sosyal hayatında çok evliliği, kendisi Zileli olduğu halde Menengi taraflarında herhalde tehcire uğrayan Ermeni mallarından çiftlik kurma hırsı yüzünden Yenice’de bir gece faili meçhul cinayete uğraması ve dolayısıyla genç yaşta ölmesi  onun özel hayatındaki bilgileri sınırlı kılıyor.
Öyle zannediyorum ki erken dönemde Develi’ye ailecek gelmişlerdir 1886’da Zile / Develi’de doğmuştur.Babası Hacı İbrahim, annesi ise Elmas Hanım’dır..Tahsili nedir? Bilmiyoruz ama ilk tahsilini Zile’de yaptıktan sonra Develi Rüşdiyesi’ni okuduğunu tahmin ediyorum. Develi Kuvva-i Milliye Teşkilatı’nde sekreterlik yaptığına göre; güçlü bir eğitim aldığına veya cesaretinin yüksekliğine hükmedilebilir.
Genç yaşta çok evliliği vardır.Gerçi kendi dönemi yaşıtlarında çok evlilik fazla.Zira 1.Cihan -Savaşı sırasında  köy ve kasaba ile kazalarda çok şehit verildiği için dul kalan kadınların namusunu; asker kaçaklarından ve eşkiyalardan korumak için devlet, itimat edilen devlet memurlarını ve mahallenin namuslu  insanlarını böyle çok evliliğe teşvik etmiştir.  

Evlilikleri:İlk hanımı Zile’li  Muhlise(1887-    ?)dir..İkinci evliliğ ise yine Zile’li Asiye(1879-1933) Hanımdır.Üçüncü evliliği ise Adana’lı Naile(1892-1944) Hanımdır.Birinci evlilikten Asiye,İbrahim Azmi,Feridun; ikinci evlilikten Mahmut Mahir ve Mehmet Şerafettin,üçüncü evlilikten de Prof.Dr.Turgut Zilelioğlu adlı çocukları olmuştur.
Evlilik hayatı sıkıntılı geçtiği gözlenen Tevfik Bey’in kayıtlarda Naile (1892-1944 ile Kadriye (1888-   ?) adlı iki hanımı daha gözükmektedir. Fakat  toplam beş evliliğinde  Muhlise ve Kadriye Hanımlardan boşanmıştır.
Arazi yüzünden,Yenice Köyü’nde, bir gece pusuya düşürülerek 1925 yılında öldürülmüştür.Mezarı Zilede’dir.
Tevfik Zileli gerek Haçın Harbi’nden önce,gerekse savaş sorası ne işle meşgul olmuştur,bilemiyoruz.Ancak Savaş sonrası Menengi’de kurulan çiftliği’yle uğraştığı tahmin edilebilir.
Develi Müdafaay-ı Hukuk Cemiyeti’nde hep geri planda çalışmıştır.Aşırı ataklığı ve araziye düşkünlüğü O’nu böyle geri plana çekmiştir.Develi’de bulunduğu sırada  Cemiyet’in sekreterliğini yürütnüştür.Diğer zamanlarda da İaşe Komutası’nda Yakup Kenan Arıkan,Ali Develioğlu, Ali Rıza Madazılıoğlu, Yedek Subay Muallim Tahsin Aksu ile beraber çalışmıştır.
Serdengeçti bir mizacın sahibi olduğu gözlenen T.Zileli’nin hayatı bilinmezliklerle dolodur.Yukarda dediğimiz gibi genç yaşta ölümü de kendi gibi birçok sırlarını da beraberinde götürmüştür.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
2.385 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

2+3 = ?

BENZER HABERLER

Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
Develi’de Lakablar

Develi’de Lakablar

Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
YUNANİSTAN DİMETOKA’DA DEVELİ DEDE

YUNANİSTAN DİMETOKA’DA DEVELİ DEDE

Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
ŞUURLU BİR İNSANIMIZ ZİR.MÜH.CENANİ GÜRBÜZ

ŞUURLU BİR İNSANIMIZ ZİR.MÜH.CENANİ GÜRBÜZ

Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
DEVELİ`DE BİR KARAMANLI ŞEMŞEDDİN MAHMUT

DEVELİ`DE BİR KARAMANLI ŞEMŞEDDİN MAHMUT