logo

“KAYSERİ DOĞA YÜRÜYÜŞÜ GÜZERGAHLARI” ve HALİM DEMİR HİDAYETOĞLU

Kayseri ve bağlı mahallelere ait sporlar ve kulüpler hakkında bilgiler çok zayıftır. Hele bu konuda bilimsel çalışmalar ve hatıra kitapları maalesef sayılıdır. Bir ara Develi’de spor tarihi hakkında bir denemede bulunmak istemiştim. Develi’de, İlk defa resmen 19.04.1955 yılında kurulan kulüp Develi spor Kulübüdür. Fakat araştırmalarımız sırasında gördük ki 1933’te ilk defa kayak, boks, dağcılık, futbol hakkında girişimler belediye başkanımız Hadi Erdoğan zamanında ele alınmış fakat bu hayırlı girişimler ilgisizlikten yarıda kalmıştır. Bu günleri hatırlatan elimizde sadece iki kare fotoğraf bulunmuştur. İşin acı yanı bu konuda ilk bilgiler buralara gelen ilk misyonerlere ve seyyahlara aittir. Türklerde ise spor sevdalısı bazı insanlarımıza aittir.
Kütüphanemde Kayseri ve bağlı mahallelerdeki spor çalışmaları hakkında şu kitaplar mevcuttur:Naci Ulucan (1973),Kayseri Bölge Sporunda 50 Yıl,1923-1973, Alim Gerçel, Ahmet Culfacı,Oktay Ensari (1983).Kayseri Sporunda 50.Yıl, Kayseri; Dr.Bozkurt Ergör,(2001 )Dağcılık Anılar Belgeler,İstanbul; Aydemir Doğan,(2002),Kayseri Spor Hayatından Anılar Albümü,Kayseri; Hasan Çiftçi,(2010) 1925’den Günümüze İncespor, Kayseri; Orhan, Şevki, (2018) Azınlık Spor Kulüpleri ve Sporcular, İstanbul. İşte bu değerli çalışmalar yanında Halim Demir Hidayetoğlu’nun (2016) Kayseri Doğa Yürüyüşü -Güzergahları, Kayseri adlı kitabı ,sağ olsun, imzalı olarak bize ulaşmıştı!
Dağcılık denince banim aklıma ve yadıma hep göz doktoru Bozkurt Ergör rahmetli gelir. Kendisi Bor’ludur ve 1927’de burada doğmuş ve 2009 yılında Aydın’da ölmüştür. Kayseri’de 1968 yılında ilk defa Kayseri Dağcılık Kulübü’nü kurup, ilk disiplinli bir dağcılık kültürünü oluşturmuştur. Kendisi insanlık örneği bir göz doktoru idi. Haza adamdı. Yazdığı eserler ve dağcılık ile ilgili kurduğu teşkilatlarla spora bilimi kazandıran bir değerimizdi. Kayseri’ye gelip’te Erciyes’e aşık olan Muharrem Barut gibi bir öğretmenimiz yanında Bozkurt Ergör de ayrı bir değerimizdi. Kendisini hayırla yad ediyorum .Tabii bu arada Aydemir Doğan ağabeyimizi de unutmuyorum! Mekanları Cennet olsun .
Halim Demir Hidayetoğlu 1945 Yılında Kayseri’de doğmuştur.1.3.1970 tarihinde Kayseri Beden Terbiyesi Bölge Müdürlüğü’nde “Sicil-Lisans memuru olarak göreve başlamış, Kayseri Akşam Lisesi’ne devam ederek lise mezunu olmuştur.1972 yılında Judo ve yüzme sporunda fahri ajan olarak görev almıştır. Daha sonra da fahri boks antrenörü ve ajanı olmuştur. Fakat görev yaptığı her zaman, Kayseri Spor dünyasına hizmetle geçen nadir insanlardandır. Şimdilerde de “Kar Kaplanları” ve “Hayat Boyu Spor ve Doğa Yürüyüşçüleri” adlı bir ekip kurarak yaz ve kış aylarında Kayseri ve çevresinin önemli mekanları ve dağ ile tepeleri gezdirmektedir.
Kardeş Okul Projesi ile Almanya Krefeld şehri’nde bulunan bir okulla dostluk kurmuştuk. Temel amacımız Dazlakların aşırılıklarını önlemek ve Almanya’da bulunan PKK’nın Türkiye aleyhine yaptığı kötüleyici propagandalarının yanlışlığını gençlere göstermek için Türk aile hayatını ve güzelliklerini göstermek için Alman öğrencileri Kayseri’ye davet etmiş ve Lifos Tepesi’ne çıkarmıştık. Burada bize rehberlik yapan Halim Demir Hidayetoğlu olmuştur. Kayseri ve Erciyes’i çok iyi tanıması, öğrenciler ve yetkilerle kurduğu uyum, Almanya ‘ya davet üzere gittiğimizde, bize coşkunca anlatılmıştı. Bir de Kayseri doğasında faydalı ve zehirli bitkileri çok iyi tanıması ve halk tıbbında kullanma metotlarını bilmesi de ayrı bir meziyetidir.
Son olarak Kayseri ve çevresi için son derece önemli olan doğa yürüyüşü ve güzergahlarını ele alan bir çalışmasını yayınlamıştı. Bu eseri çıkararak hem toplu, hem de bireysel spor, özellikle boş zamanlarını doldurmak isteyen spor meraklıları için bulunmaz bir rehberdir.
Eserinde yazar Kayseri ve çevresinde 180 parkur ve güzergahları tespit etmiş ve bunlardan on yedi tanesini haritalar üzerinde, başlangıç, yürüyüş ve dönüş yollarını tarihi bilgiler de vererek ele almıştır. Develi’den de Homurlu ve Kartın bölgesine yürüyüşleri ele almıştır. Bunlara ilave olarak bir de gezdiğimiz ve yürüdüğümüz yerlerin Anadolu coğrafyasındaki yerlerini tespit etmek için bir de Türkiye Karayolları Haritası eklemesidir.
Hasılı yürümekten zevk alan, yürüyüşleri zevkli ve tarihi bilgilerle süslemek isteyenler için gerçekten bulunmaz bir kaynak kitaptır.
Böyle bir çalışma da ancak ona yakışır. Tebrik ediyor doğa sporlarına meraklı her sporsevere tavsiye ediyorum .

Share
6.454 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

4+8 = ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • 15 TEMMUZ’U UNUTMAMAK LAZIM

  19 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  15 Temmuz 2016 işgal girişiminin üzerinden sekiz yıl geçti. Etkileri ve ülkemize ve necip milletimize verdiği zararlar hala devam ediyor. Bu sebeple 15 Temmuz 2016 işgal girişimini, ülkemiz açısından birçok yönü ile değerlendirmek elbette mümkündür. Peki, en büyük kayıplar hangi alanlarda olmuştur? sorusunun cevabı vermek zordur. Çünkü, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin o kadar çok ve çeşitli zarar ve kaybı olmuştur ki, bunu tam anlamıyla tespit etme imkânı maalesef yoktur. Tabi ki en önemli kaybı o gün verilen 252 şehididir. Bununla beraber 2734...
 • DÜNYA DONDURMA GÜNÜ

  19 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Sıcak yaz günlerinde içimizi serinletirken mutlu eden dondurmanın da günü olduğunu biliyor muydunuz? Yaz sıcaklarının vazgeçilmezi dondurmanın varlığı her yıl tüm dünyada Temmuz ayının üçüncü Pazar günü “Dünya Dondurma Günü” olarak kutlanmaktadır. 2024 yılının 3.cü pazarı 21 Temmuz gününe denk gelmektedir. Dondurma Günü ilk olarak 1984 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nde Başkan Ronald Reagan tarafından ilan edilmiştir. Bütün dünya insanlarının dondurmaya olan zaafı sayesinde zaman içerisinde tüm dünyaya yayılmıştır. Her yıl temmuz ayın...
 • KUR’AN’I OKUMAK, ANLAMAK VE YAŞAMAK

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Yaz Kur’an Kurslarımız hem camilerimizde ve Kur’an Kurslarımızda başladı ve devam ediyor. Bu önemli faaliyet, dinimize kaynaklık eden Kur’an-ı Kerim’in insanlığa getirdiği rahmet yüklü mesajlarını başta ümidimiz, istikbalimiz olan çocuklarımız olmak üzere toplumun bütün kesimlerine ulaştırmayı ve paylaşmayı hedeflemiştir. Bu sebeple, başta öğrenci velilerimize, kurslarda görev alan tüm hocalarımıza ve ilgili kişilere büyük sorumluluklar düşmektedir. Sorumluluğun büyüklüğü kadar da mükafatının olduğu aşikardır. Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v....
 • ÇOK ANLAMLIK BAĞLAMINDA FİTNE KAVRAMI

  12 Temmuz 2024 Köşe Yazarları

  Fitne kelimesi, sözlükte “altın ve gümüş gibi değerli madenleri saflığını anlamak için ateşte eritmek” mânasına gelen fetn kökünden türemiştir. Klasik sözlüklerde ise : “Sınama, maddî ve mânevî sıkıntı, üzüntü, belâ ve felâketle imtihan etme.” şekilde sıralanmıştır Kur’ân-ı Kerîm’de atmış âyette fitne kelimesi ve türevleri geçmektedir. Fitnenin Kur’an’daki kullanımına göre bir çok anlamı vardır. Başlıca şu mânalara geldiği görülür: Sınama ve imtihan (Bakara,102; Tâhâ,40, 85, 90, 131); Şirk, küfür, müşriklerin Müslümanlara uyguladıkl...