logo

DEVELİ’DE ÖNEMLİ MİTİNGLER

Develi kültür tarihinin önemli fakat hiç ele alınmayan konularından biri de Develi’de yapılan mitinglerdir, Mitingler derken siyasi parti mitingi ve gösterilerinin dışındaki gelişen milli meseleler karşısında Develi’de düzenlenen mitingleri kastediyoruz.
Nerden aklınıza geldi diyebilirsiniz?


Biliyorsunuz, son haftalar Türkiye’miz bir taraftan PKK terörünün açtığı derin yara, Bir de hükümetin fırsat bu fırsat deyip yaptığı yüksek zamlar bir taraftan da deprem felaketinin acısı olayların tuzu biberi oldu !
Ancak öyle hızla gelişen ve arka arkaya gelen bu olayların içerisinde 29 kahraman askerimizin ve vefakar polisimizin zannediyorum kalleşçe şehit edilmesi bu üç felaketin en  ciddilerinden birisidir. Nitekim polislerimizin ve askerlerimizin şehit edilme olayı bir devlet için hazmedilir bir hadise değildi. Nitekim yurdun her tarafında yapılan sessiz kitlelerin tel’in mitingleri, “Yeter artık !” dediği ve bu konuda bıçağın kemiğe dayandığı, ”sabrın tükendiği” sesleri siyasi iradenin de gözünü açtı da bir toplu askeri harekat başladı. Nereye kadar, o da meçhulümüzdür!
İşte bizi bu konuda harekete geçiren PKK terörüne karşı tüm yurtta olduğu gibi Develi’de de  yapılan mitingdir. Eski adıyla nümayiştir!
2.MEŞRUTİYET’İN İLÂNI İÇİN YAPILAN MİTİNG
24 Temmuz 1908 ‘de II.Meşrutiyet ilan edilmişti.Yurdun her tarafında bu sebeple sevinç gösterileri yapılmıştı.Hapisler için genel af çıkarılmıştı.İlk günlerinde Osmanlı teb’asının bütün unsurları el birliği ile hareket etti ve sevinç gösterilerinde bulundu. Develi’de  bilebildiğimiz kadarıyla yapılan en eski miting tüm yurtta olduğu gibi bu sebeple yapılan mitingdir.Önce davul ve zurnalı tellallar aracılığı ile bu ilan ve miting halka duyurulmuştur. Elbette Ermeni ve Rum azınlığın yoğun olduğu Develi’de de bu  miting gösterişli geçmiş,Ermeni ve Rum Papazları ile Müftümüz birbiriyle kucaklaşmışlar, meşrutiyetin ülkemize hayırlara vesile olması için; hep birlikte toplanan Develilerle beraber dualar edilmiştir.
MARAŞ’IN İŞGALİNİ PROTESTO MİTİNGİ
Birinci Dünyâ Harbinden sonra 23.Şubat 1919’da İngilizler Maraş’ı işgal ettiler ve Fransızlara verdiler. Fransızlar Maraş’taki Ermenileri ve Türkiye dışından, Avrupa’dan getirdikleri Ermenileri silâhlandırarak Türklere büyük zulüm yaptılar. Çocuk ve kadınlara kadar silâhlanan Maraşlılar, Fransız ve Ermenilere karşı kahramanca savaş vererek son derece üstün silâhlara sâhip olan düşmanı, Türk vatanından kovdular. 11 Şubat 1920’de Maraş düşman işgalinden kurtuldu TBMM tarafından “Kahramanlık” madalyası verildi ve adı “Kahramanmaraş” oldu.
Maraş’ın işgali büyük bir olay oldu.Atatürk’ün emri ile her ilde İngilizlerin bu işgalini kınayan telin mitingleri yapıldı ve kınayan telgraflar çekildi.İşte bu işgali ilk defa kınayan ve protesto eden Develi İstiklal Komitesi ve dolayısıyla Develiler oldu.O zaman İstiklal Komitesi Başkanı Osman Faik Üstün Bey’di.Develi’de büyük bir miting düzenlendi.Osman Faik Bey reis olarak konuşma yaptı ve tel’in telgrafının metnini de kendisi yazdı ve bu telgrafı çektirdi.
Nisan/1919 SİLAHLARIN KAYSERİ’YE NAKLİNİ PROTESTO MİTİNGİ
Develi Haçın savaşına hazırlanmak üzere ,1.Dünya savaşında görev almış 10 kadar yedek subaylardan başta Osman Coşkun;Atatürk’ün emri ile de resmi yetkililerle anlaşarak Develi’de İstiklal Komitesi’ni kurmuşlardı.
O günlerde Haçın/ Saimbeyli, Sis/Kozan, Feke Fransızlar ve Fransız elbisesi giydirilmiş Ermeniler tarafından işgal edilmişti.İşgal sınırı Zamantı Irmağı yani Develi ile sınırdı.Özellikle bu işgal yerlerinden kaçan Türklerin büyük bir bölümü Develi’ye gelmişlerdi.Buradaki faciaları anlattıkça Develilerde yardım duygusu genişlemişti.
Bu konuda Niğde Askerlik Şube başkanı Mümtaz Bey, Atatürk’ün emri ile depodaki silahların büyük bir kısmını Develi İstiklal Komitesi emrine vermişti. Çeşitli vesilelerle Develiye getirilen silahlar Develi Askerlik Şubesi deposu ile cemiyetin başkanı Paşazade Osman’Bey’in  evinde korumaya alınmıştı.
Gelin bundan sonrasını Cenani Gürbüz ‘den dinleyelim:Kayseri Askerlik Şubesi’nden bir subay Develi’ye gelerek Askerlik Şubesi deposunda bulunan silahların sandıklanmaya başlanıldığını haber alan İstiklal Komitesi derhal  skomite sekreteri olan Osman Coşkun Bey’i Askerlik Şubesi’ndeki subayla görevlendirdikten sonra Develi halkını Askerlik şubesi önünde nümayişte /miting bulunmasını sağladı.Halk silahları ve mekanizmalarını vermeyeceklerini tehditli bir dille duyuruyorlardı.”
Sonuçta görevli subayla görüşen Osman Coşkun; Kayseri Askerlik şubesi ile yazışmadan sonra silah ve mekanizmalarının Develi’de kalmaları sağlanmış oldu ki Haçın’da milis kuvvetlerinin kullandığı silahlar bu silahlardı.
1979- AFGANİSTAN’IN RUSLAR TARAFINDAN İŞGALİNİ PROTESTO
Ruslar 1979 yılında sosyal, siyasal ve ekonomik bakımdan Afganistan’ı işgal etmiş ve buradan da mağlup olarak 1989 yılında çekilmişti.İşte Afganistan tarihinde bu 1979-1989 arası devre (Sovyet işgali altındaki devre) olarak anılır.Sovyet ordusu, Brejnev devrinde Afganistan’a girmişti. Bu haksız ve kanlı işgali sona erdiren Mihail Gorbaçev olacaktır.
Afganistan bu yıllar arasında çok zulüm görmüş ve bir çok Afganlı Pakistan’a sığınmıştı.Bu sebeple  Türkiye’de Rus işgalini kınayan birçok mitingler yapılmıştı.Bu mitinglerden biri de Develi’de yapılmıştır.
Bu mitingin düzenlenmesinde İnş.Müh.Erdal Akdoğan, Mehmet Ünlütürk gibi vatansever Develiler dikkati çekmektedir. Partiler üstü çalışmaları sonucu bu miting görkemli geçmiştir.  
İşte bu çalışmalar sonucu Türkiye, Pakistan’da yaşayan Afganlı mültecilerden 5 bin kişilik bir Türk grubu Türkiye’ye getirmiş ve diğerlerine de özel yardım yapmıştır. Bunlardan önemli bir kısmı da Kayseri ve yöresine yerleştirilmişlerdir.
20.Ekim.2011-PKK TERÖRÜNÜ LANETLEME MİTİNGİ


20 EkiM 2011  Hakkari’nin Çukurca ilçesi Keklikdere bölgesinde gece yarısı düzenlenen silahlı saldırı sonucu 26  asker ile Bitlis Güroymakta 5 polisimizişehit edildi. Yurdumuzda etkisi büyük olan bu olay güzel yurdumuzun birçok yerinde mİtinglerle PKK terörü lanetlendi. Bir çok şehrimizde gıyabi namazlar kılındı,şehitlerimiz adına mevlitler okundu.mitingler yapıldı.
İşte bu vahim olay üzerine  duyarlı Develiler de bu acılarımıza acı katan olay üzerine miting düzenlediler ve bu şer ocağı lanetlendi.İlçemiz siyasi parti teşkilatları,odalar,sivil teşkilatlar,sendikalar,ve iş adamlarının organize ettiği bu miting sonrasında bir de ortak bildiri yayınlandı:Bu ülke Adana’sıyla, Sinobu’yla, Kayseri’siyle, Kastamonusu’yla,…..bir bütündür.Bu toprak vatandır. Ve ilelebet Türk vatanı olarak , Türk milleti’nin öz yurdu olarak kalacaktır.” denildi.
Görüldüğü gibi Develi insanı milli konular ve vatan müdafası söz konusu olduğunda hiçbir menfaat gözetmeden tek yumruk olabilmektedir.Tarih bunun şahididir.
27.11.2011-Çağdaş Develi Gazetesi.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
1.698 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

6+5 = ?

BENZER HABERLER

Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
Develi’de Lakablar

Develi’de Lakablar

Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
YUNANİSTAN DİMETOKA’DA DEVELİ DEDE

YUNANİSTAN DİMETOKA’DA DEVELİ DEDE

Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
ŞUURLU BİR İNSANIMIZ ZİR.MÜH.CENANİ GÜRBÜZ

ŞUURLU BİR İNSANIMIZ ZİR.MÜH.CENANİ GÜRBÜZ

Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
DEVELİ`DE BİR KARAMANLI ŞEMŞEDDİN MAHMUT

DEVELİ`DE BİR KARAMANLI ŞEMŞEDDİN MAHMUT