logo

CEMAL-NEVZER ERCİS YURDU ve DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ

Geçtiğimiz haftalarda, çalışma masamda bir yazım için notlar alırken  cep telefonum çaldı.


Nazik bir hanımefendi sesi: Sizi Bursa valiliğinden arıyorum,dedi.Kim arıyor  diyemeden hemen telefonu birine bağlayıverdi.Karşıdan çok candan ve samimi bir şekilde:Kadir Abi,ben Bursa vali yardımcısı Mustafa Karslıoğlu, dedi.Ben kendilerini Tekirdağ’da zannediyordum, meğer Bursa’ya geleli altı ay olmuş.Bizim için gerçekten sürpriz bir olaydı.
Hoş beşten sonra söz konusu bu sütunlarda yazdığım yazılara geldi.Duygulu bir şekilde hakkımız olmayan iltifatlar ettikten sonra  şu temennisini dile getirdi:Develi Lisesi hakkında iki hatıratımızı onu etkilediğini fakat CemalNevzer Ercis Öğrenci Yurdu hakkında bilgiler gelmediğini söyledikten sonra da bu yurt hakkında bir yazı yazmamızı istedi.”Zira ben bu yurtta kaldım” dedi.Sesi titriyordu.Bizim az çok yuta kalan kişiler bu yurtların kıymetini iyi bilirler ve bu ses titremesini çok iyi anlarlar.Zira daha yakın bir zamanda bir değerli ağabeyimiz,bir vesile ile:Ben bütün öğrenim hayatım boyunca yatılı okudum.Şimdi Allah bana maddi imkan verdi,on beş yıldır on beş öğrenciye ben de burs veriyorum,derken ağlamıştı!
Parasız yatılı sınavını kazanan, uzaktan gelen ve kimsesiz öğrenciler için açılan her türlü yurdun buralarda kalan öğrenciler için unutulmaz hatıraları vardır.Yurtlar çoğu bakımsızlığına rağmen öğrencilerin sosyalleşmesinde, eğitimini devam ettirmede bir barınak olmasında; farklı coğrafyalardan gelen öğrencilerin kaynaşmasında ve dolayısıyla aralarında  sıkı bir arkadaşlık doğmasında çok önemli bir imkan ve değerli birer mekandırlar.Hemen belirtelim ki şayet Ankara’da “Develi Yardımlaşma Derneği Yurdu” olmasıydı halimiz nice olurdu diye düşünürüm.Bizlerden bir hayli yaşlı olmasına rağmen Ülkü Celayiroğlu,Başkanımız Göksel Suyolcu,Kadir Kabadayı,Yaşar Okur,Hacı Ömer Kozan, Hasan Dirlik gibi ağabeylerin ağabeyliklerini bizim kuşak hep bu yurtta öğrendi.Giden gidiyor ! Galiba adını andıklarımdan bir Kabadayı ağabey kaldı.Oldu olacak beraber aynı yatakhaneleri paylaştığımız Küflünün Şadi, Cicibeyin Ali, Ahmet Etyemez, Ahmet Bakır, Tüccar Ahmetin oğlu İsmet, Fahri Soykan, Suat Köylüoğlu, Ercan Dığış, gibi her biri yüz akımız insanlar bu havayı teneffüs ederek okuduklarını da zevkle belirtmeliyim.Bizlere bu imkanı tanıyan, bizlere maddi nice yardımları dokunan Servet Develioğlu, Osman Toker, Taki Cebeci gibi dernek başkanlarımızı da rahmetle anıyoruz.Hasılı nice kıymetli hatıralar hala yazılmasını bekliyor.
Bildiğim kadarıyla Develi’de ilk yurt “pansiyon” adıyla Develi Lisesi’nin yanında ki pansiyon binasıdır. Üst kat yatakhane, alt kat ise çok amaçlı bir salondu. Bu pansiyonun olduğu yıllarda Develi ortaokulu vardı. Öyle zannediyorum ki Develi’ye okumaya uzaktan gelen öğrenciler kalmışlardır.Elbette binaların da insanların kaderi gibi kaderi vardır ve bu kaderi yaşamaktadırlar. Bu pansiyon binası da bundan nasibini almış ve  daha sonra kapalı  spor salonu olarak daha sonra da Ticaret Lisesi gibi okulların eğitim- öğretimde hizmet görmesine  vesile olmuştur..
CEMAL-NEVZER ERCİS VAKFI EĞİTİM VE YETİŞTİRME YURDU


Develi’de insana yatırım olarak ilk defa kazandığını kendi memleketine hasreden kişi Cemal Ercis’tir. Bu konuda toprağıyla ödeşen ilk insandır. Önce Develi Devlet Hastahanesi ‘nin yapımında çok önemli bir maddi yardımda bulunmuş daha sonra da kendi ve eşi adına bu yurdu yaptırmışlardır.
Dedik ya binaların da insanlar gibi bir kaderi vardır. Bu bina ilk önce Cemal-Nevzer Ercis Vakfın Eğitim ve Yetiştirme Yurdu olarak 1965- 1966 öğretim yılında açılmıştır.Vakfın senedine göre bu yurdun amacı:Orta dereceli okullarda öğrenim imkanı sağlamak,yurda alınacak öğrencilerin yiyecek,içecek,giyecek,temizlik,ısıtma,ders araç ve gereçleri,sağlık ile ilgili zorunlu ihtiyaçlarını karşılamaktır …
Alınan öğrenciler de tam borçlanmalı, Yarı borçlanmalı ve tam paralı öğrenciler olarak belirlenmiştir. Yurdun kapasitesi iki yüz yataklıdır. Bu amaçlarla ilk olarak 110 öğrenci alınmıştır. Bu yurt ilk amacı doğrultusunda 01.11.1975 yılına kadar devam etmiştir.Özellikle, tam borçlanmalı olarak okuyan öğrenciler için o yıllarda bu sıcak yurt ne büyük nimettir. 1975 yılına kadar binin üzerinde gencimiz bu yurdun nimetlerinden faydalanmıştır Nitekim bilebildiğim kadarıyla burada Dr.Şahin Türkboylar, şimdilerde Bursa vali muavini olan Mustafa Karslıoğlu, Albay Cuma Yılmaz  gibi nice gençlerimiz eğitim ve askeri vb.sahalarda bu sıcak havanın teneffüsü ile yetişmişler ve başarılı meslek sahibi olmuşlardır.
SAĞIRLAR SANAT ORTAOKULU    
Bu güzel bina 1975 yılında Milli Eğitim Bakanlığı ile vakfın arasındaki bir anlaşma ile 99 yıllığına M.E.B.’na devredilmiştir. 1976 yılından sonra öğrenci yurdu olmaktan çıkarılmış Sağırlar Sanat Ortaokulu adıyla bir okul açılmıştır.Türkiye eğitim tarihinde ilk defa uygulanan ve ilk defa yine bir ilçede açılan bir okuldur. Bugün Türk eğitiminde aynı amaçla hizmet veren 36 ortaokul mevcuttur Eğitimine 2003 yılına kadar devam etmiştir..
CEMAL-NEVZER ERCİS İŞİTME ENGELLİLER İLKÖĞRETM OKULU


Öğrenciler bir gösteride Öğrenciler toplu halde öğretmenleriyle    
Bu okul da 2003 yılında açılmıştır.100 öğrenci kapasiteli bu okulumuzda bugün 58 öğrenci vardır.Başarıyla hizmet verilmektedir.
Sonuç insana hizmetin Hakk’a hizmete varmaktadır. Bu itibarla imkanlı insanlarımızın; gençlerimizin daha kaliteli bir eğitimi için  modern yurtlar açması, ellerinden tutması,burslarla desteklemesi,daha iyi yetişmeleri için hayırlarda bulunması,konuya ilgi ve alaka göstermesi  hem bir vebal hem de toprağı ile ödeşmesi için bir vesiledir.
Bunun kıymetini ancak bu ilginin içinden geçmiş olan bizim gibi insanlar çok iyi bilirler.
Bu konuda ufuk açan Cemal Ercis başta olmak üzere, Alaaddin Kuday, Celalettin Kocatürk, Muammer Kocatürk Mustafa Maşlak, Suat Köylüoğlu, Ş.Tokluoğlu’nu, vb.Yüksek öğrenimde ise Sami Dedeoğlu, Mehmet Paksoy, Hüseyin Şahin, Tutum ailesi, Ahmet Hamdi Ayan, Muammer Bakkaloğlu gibi öncülerimizden kimilerini  rahmetle ve kimilerini de  saygıyla anıyoruz.
Unutmayalım ki bu kubbede baki kalan hoş bir sedadır.Beş yüz ilerden koca şair Baki böyle mesaj veriyor.Tabii ibret alana.
Çağdaş Develi Gaz.,.25.05.2011

Not:Akrabam Fatma Özdamarlar hakkın rahmetine kavuşmuştur..Allahtan rahmet diliyor,ailesine ve sevenlerine de yüce Mevla’dan sabırlar niyaz ediyorum.

Etiketler: » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » » »
Share
2.166 Defa Okundu
#

SENDE YORUM YAZ

5+7 = ?

BENZER HABERLER

Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
Develi’de Lakablar

Develi’de Lakablar

Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
YUNANİSTAN DİMETOKA’DA DEVELİ DEDE

YUNANİSTAN DİMETOKA’DA DEVELİ DEDE

Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
ŞUURLU BİR İNSANIMIZ ZİR.MÜH.CENANİ GÜRBÜZ

ŞUURLU BİR İNSANIMIZ ZİR.MÜH.CENANİ GÜRBÜZ

Yrd. Doç. Dr. Kadir Özdamarlar
DEVELİ`DE BİR KARAMANLI ŞEMŞEDDİN MAHMUT

DEVELİ`DE BİR KARAMANLI ŞEMŞEDDİN MAHMUT